Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Tegoroczna kwesta pod cmentarzem odwołana

Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej podjął decyzję o odwołaniu tegorocznej dziesiątej kwesty w Dzień Wszystkich Świętych – 1 Listopada przed bramą Cmentarza Parafialnego w Oświęcimiu. W obecnej sytuacji pandemicznej w Polsce jej przeprowadzenie wiązałoby się z narażeniem zdrowia lub nawet życia zarówno osób prowadzących kwestę, jak też ofiarodawców – sympatyków naszej wieloletniej akcji.

Jesteśmy na stanowisku, iż rzeczą bardzo ważną dla polskiej kultury oraz tożsamości jest pamięć o osobach zasłużonych dla dziejów miasta, regionu i narodu, dbanie o upamiętniające ich nagrobki, epitafia i szeroko rozumiane zabytki Ziemi Oświęcimskiej, jednak wartością bezsprzecznie nadrzędną jest zdrowie i życie ludzkie.

W ostatnim czasie ukończone zostały prace konserwatorskie: nagrobka rodziny Bujarowiczów i Jędrzeja Wawoka (krzyż kamienny na schodkowym postumencie, obok domu przedpogrzebowego), nagrobka rodziny Pilarskich, Jakubców i Kruschandel wraz ze sąsiednim bliźniaczym nagrobkiem (oba przy głównym trakcie do kaplicy cmentarnej), poziomej płyty nagrobnej Heleny z Frubinów Sklenarzowej, nagrobka Antoniego Słowińskiego – lekarza i burmistrza Oświęcimia oraz uporządkowano teren wraz z tzw. kamiennymi pachołkami przy obelisku rodziny Russockich herbu Zadora (najstarszy z istniejących na cmentarzu).

Jednocześnie ruszyły prace zabezpieczające i konserwatorskie muru cmentarza, gdzie jedną ze składowych kosztów inwestycji będzie konserwacja zabytkowej bramy cmentarza m.in. ze środków zebranych dzięki Państwa hojności podczas VIII kwesty w 2018 r.

[masterslider id=”53″]

Dziękujemy wszystkim osobom rozumiejącym potrzebę ratowania zabytkowych nagrobków za dotychczasowy udział w corocznych kwestach w  Dniu Wszystkich Świętych przy bramie oświęcimskiego Cmentarza Parafialnego.

Mamy nadzieję, że kryzys związany z pandemią koronawirusa COVID-19 w Polsce jest zdarzeniem przejściowym i w przyszłym roku będzie możliwe przeprowadzenie kolejnej kwesty na odnowę zabytkowych nagrobków w tradycyjnej formie. W przeciwnym razie będziemy się zastanawiać nad zmianą sposobu prowadzenia zbiórki publicznej.

Jednocześnie chcieliśmy wstępnie zaznaczyć, że po wielu latach odradza się idea przywrócenia figury św. Jana Nepomucena do przestrzeni publicznej Starego Miasta w Oświęcimiu. Z inicjatywą taką wyszła Rada Osiedla Stare Miasto oraz Klub Oświęcimska Starówka przy współudziale naszego Stowarzyszenia. Figura św. Jana Nepomucena do czasu okupacji hitlerowskiej znajdowała się w centralnym punkcie oświęcimskiego Rynku, jednak na polecenie niemieckich władz została rozebrana. Nowy projekt figury z brązu nawiązującej częściowo do oryginalnej formy, według zapewnień UM Oświęcim będzie zlokalizowana w środkowej części tzw. Małego Rynku. Jak wynika ze wstępnych informacji, realizacja tego projektu również będzie możliwa jedynie dzięki sponsorom i zbiórce publicznej, ale o tym będziemy Państwa informować w kolejnych miesiącach.

Grzegorz Mądrzycki
Prezes
Stowarzyszenia Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend