Informacje

OŚWIĘCIM. Ostre cięcia w miejskiej budżetówce

Związki zawodowe MZZPSiS protestują przeciwko cięciom finansowym dla pracowników budżetowych w mieście Oświęcim. Poniżej publikujemy oficjalny apel, który otrzymaliśmy na adres redakcji:

Związki zawodowe działające w jednostkach budżetowych wyrażają sprzeciw dla planów zmniejszenia wydatków jednostek budżetowych na wynagrodzenia i składki od nich naliczane  w wysokości 1,505,853,72 zł. i przeznaczenie tej kwoty na inne cele(min. przebudowę dróg, wymianę kotłów węglowych, pieców itp.). Projekt takiej Uchwały ma być procedowany podczas sesji Rady Miasta w dniu 26.02.2020r.,(zmiany w Uchwale Budżetowej Miasta Oświęcim na rok 2020  Nr. XVI/ 268/19 Rady Miasta Oświęcim z dnia 19 grudnia 2019r.). Mając na uwadze bardzo niski wzrost wynagrodzeń w w/w podmiotach w roku 2020, uważamy że szukanie oszczędności na wynagrodzeniach pracowników jest co najmniej wysoce niestosowne. Realizacja założonych różnych celów nie powinna odbywać się kosztem wynagrodzeń. Oczekujemy pilnego spotkania z Panem Przewodniczącym w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości dotyczących tej sprawy. Podczas tego spotkania przedstawimy nasze wspólne stanowisko dotyczące płac w jednostkach budżetowych.

Związki zawodowe MZZPSiS

Poprzedni artykułNastępny artykuł

41 komentarzy

 1. A ile zarabia z-ca dyrektora w oświęcimskim ZBM? Ponoć stanowisko utworzone w ostatnich tygodniach. To jakiś następny etap restrukturyzacji? Kto za to zapłaci?

 2. Nie jego wina naturalnie, ale można dawać pracownikom pensje z których stać ich na godniejsze życie

 3. @Przytomny Oczywiście nie do Chwieruta, do Komisji Europejskiej za certyfikaty CO2 powodujące 50% wzrost cen energii.

 4. Pretensje, że wszystko w sklepach drożeje, to chyba nie do Chwieruta?

 5. Dlaczego nie mówi się nauczycielom i górnikom żeby się zwolnili i przekwalifikowali tylko daje się podwyżki? Prezydent na sesji rady 26 lutego chyba powiedział na zapytanie Radnego Chrzana o przeznaczenie większych kwot ma podwyżki że nie planuje w 2020 roku juz żadnych podwyżek. Tylko dlaczego? Po drugie to nie były podwyżki… te parę złotych do wypłaty i tak zjadły podwyżki w sklepach.

 6. Do Janka.
  Zastanów ty się chłopie. Pani Grażynka co 30 lat pracuje w urzędzie ma się zwolnić i gdzie iść? Czego szukać? Od ukończenia studiów pracowała w administracji i nagle czym się zajmie? Kto ją przyjmie na przyuczenie do innego zawodu? Uwierz mi rotacja wśród pracowników do 35 roku życia w administracji jest ogromna. Ludzie po 2-3 lata pracy z „klientem” i ciągłych oskarżeń tego typu jak ty tutaj zapodajesz odchodzi gdzieś indziej. Zobacz sobie średnia wieku w Urzędzie Miasta – chyba ze 45 lat jak nie więcej. Młodych jest kilku którzy popracują 3 lata i idą do prywaciarza bo nie będą za minimalną krajową robić za 3 osoby, potem przychodzi kolejna osoba po studiach, popracuje 2 lata i odchodzi i tak w koło. I od tego bierze się słaba jakość uslug bo młodzi ciągle są na przyuczeniu, a starzy pracują za 2 osoby i dodatkowo przyuczają młodych. A druga strona medalu to durne prawo serwowane przez sejm za które ludzie obwiniaja pracowników szeregowych, którzy muszą je wykonywać i g. mają do gadania.

 7. @Krystyna
  czy ten wątek dotyczy wynagrodzeń pracowników UM czy jakości usług publicznych ? Sugerujesz, że wyższe wynagrodzenia przełożą się na wyższą jakość tych usług ? Jeśli tak to proszę podaj jakieś twarde dane na potwierdzenie takiej tezy.

  Ja podtrzymuję swoją opinię – skoro narzekają na zbyt niskie płace (być może niskie wynagrodzenia tam są faktem, nie wiem) to niech się zwolnią po prostu, jak tysiące innych ludzi.

 8. „Za to niektórzy tam nie mają co do roboty na jednym stanowisku.. tak niestety jest.”
  – no to już mamy część odpowiedzi.

  Pozdrawiam K

 9. @ Krystyna.. zastanów się co mówisz… w UM w niektórych wydziałach już 1 robi za 2 a nawet 3 …ludzie nie wyrabiają. Za to niektórzy tam nie mają co do roboty na jednym stanowisku.. tak niestety jest. Nie mówimy tu o kokosach dla pracowników ale chociażby wyrównaniu dysproporcji i godniejszych zarobkach typu 2600 zl ale na rękę to duzo?

 10. Dyskutujemy o twoich wzruszeniach/obawach czy o rozwiązaniu problemu ? Relacje między pensjami w biznesie i administracji są dobrze znane i mniej więcej podobne we wszystkich rozwiniętych krajach.

  Pytanie jest inne i brzmi: jak w takiej sytuacji zapewnić dobrą jakość usług publicznych ?

 11. @Krystyna
  No wzruszyłem się bardzo, takie poświęcenie dla dobra jakości usług publicznych …. Pominę już potencjalnie ciekawy wątek ile tej jakości jest w usługach publicznych, bo jestem pod wrażeniem ilu tych Judymów/Judymek(?) pracuje za grosze dla mojego/naszego dobra.
  Obawiam się jednak, że prawda jest bardziej bolesna – albo kwalifikacje na rynku nisko wyceniane, albo znajomi nie pomogli w przejściu do państwowych firm, albo wreszcie nie chciało się ruszyć czterech liter do prywatnego biznesu – czy ze strachu czy z wygodnictwa, niech każdy sobie dopowie.

 12. @Janek

  Tak. Jeden istotny aspekt. Taki mianowicie, że słabo opłacany aparat urzędniczy = słaba jakość usług publicznych. Gdyby co bystrzejsi urzędnicy faktycznie poszli za twoimi zaleceniem i poszli do biznesu to w urzędzie zostałyby same łajzy. O to nam chodzi ?

  Wcale nie twierdzę, że obecnie sytuacja jest dobra. Wręcz odwrotnie. Aparat samorządowy obu szczebli (zarówno powiat jak i miasto) jawi się jako mało kompetentny (ale to jest szerszy temat na odrębną dyskusję). Dotyczy to również (a może przede wszystkim) samych głównozarządzających.

  Może po prostu jest tak, że ilość trzeba przekuć w jakość. Być może nie stać Oświęcimia na to by wszystkim urzędnikom płacić dobrze. Może zatem należy ograniczyć ich liczbę a tym pozostałym zapłacić lepiej.

  Tylko do tego trzeba poważnej refleksji i debaty. Przed którą pan prezydent ucieka.

 13. Na tzw wolnym rynku jest tak, że jeśli jesteś niezadowolony ze swojego wynagrodzenia to szukasz innej, lepiej płatnej pracy. Ostatnie kilka lat to był rynek pracownika – można było wybierać w ofertach, firmy szukały pracowników, pensje rosły szybko. O ile ma się konkretne kompetencje za które ktoś chce płacić więcej niż samorząd.
  Na logikę to jeśli narzekasz i nie szukasz innej pracy to : a. nie masz kompetencji przydatnych na rynku, b.wcale nie jest ci tak źle w tym miejscu (zarobki to jedno, liczą się tez inne rzeczy – czas pracy, godziny itp), c. nie ogarniasz współczesnego świata i po prostu boisz sie zmian.
  coś pominąłem ?

 14. Do Piter: Piter ja nie jestem z Pisu ale wg mnie prawdziwy gospodarz nie daje czesci swoich pracowników , którzy robią najwięcej 2300 na rękę… za pracę, odpowiedzialność, i wysłuchiwanie ataków części petentów. Jak utrzymać za taka kwotę rodzinę? Dla nauczycieli ktorzy pracują pare godzin dziennie jakoś ciagle podwyżki są, dla górników jest, ale dla Urzędników z najniższymi zarobkami nawet 200 zł nie ma… czy my nie jestesmy ludźmi????

 15. ojjjj poruszenie pisiorków bo nie wiedzą jak przejąć władze – już uruchomili związki
  boli was Nasz prezydent ale jesteście w mniejszości o czym potwierdziły już nie raz wybory w Oświęcimiu – Chwierut to gospodarz a wy takiego nie macie, ba myślę że się jeszcze nie urodzi
  ojjj boli boli

 16. Jaka lokalna władza takie zarobki. Szef tylko na wycieczkach USA. Izrael to i brak na podwyżki. Do tego mania pozostawienia pamiątki po sobie, mostku (kładki )parki.na byłym śmietnisku itp. Czas na korekty.
  Trzeba było myśleć przy wyborach na kogo głosować teraz są skutki.
  Frustracje nie wyładowywać na mieszkańcach.
  Drobny handel, usługi i mieszkańcy, już nie wydoli z podatkami na zachcianki.

 17. z kwot podanych przez skarbnik wynika, że średni koszt pracodawcy dla 1 pracownika wynosi 4800 zł to jest 2900 zł netto na reke (1,5mln na 26 pracowników). No to teraz zacznie się w urzędzie bo nie znam żadnego szeregowego pracownika który bierze 3000 na rękę. Zazwyczaj jest to 2000-2400

 18. Jaka średnia 4 tysiace? Ja mam w um brutto 3 tysiące a netto to trochę ponad 2 i jak za to wyżyć?

 19. ja braki kadrowe w urzędzie spowodowane pewnie płacą odczuwam tak jak i moi znajomi. kiedyś było kilka urzędniczek przyjmujących ludzi, a teraz została jedna pani przez co wydłużył się czas załatwiania spraw. a moja mame przyjmują na korytarzu bo stare budynki nie są dostosowane do osób starszych i niepełnosprawnych.

 20. Ja od dwudziestu lat pracuję w urzędzie, stale przybijam tą samą pieczątkę na takich samych papierach i jestem bardzo niezadowolony z mojej pensji. Chciałbym zarabiać z pięć tysięcy, a może i więcej!

 21. „Coraz mniej osób chce pracować w administracji państwowej i samorządowej. Braki w zatrudnieniu odbijają. się na jakości pracy urzędów.
  Winne są niewystarczające płace w administracji terenowej. Tak wynika z uchwały podjętej na ostatnim posiedzeniu Rady Służby Publicznej. Wynagrodzenie z wszystkimi dodatkami w administracji terenowej w zeszłym roku wyniosło 4421 zł brutto i było niższe od przeciętnej pensji w całej służbie cywilnej (5863 zł), a także od wynagrodzenia w gospodarce narodowej (4585 zł brutto). Obecnie podaż pracy na rynku przewyższa popyt. Jeżeli pensje są niezadowalające, stabilność i pewność pracy w administracji oraz jej prestiż stają się mniej ważne. Tragicznie z obsadą stanowisk jest też w urzędach wojewódzkich. Tam niemal co piąte stanowisko pracy jest wolne (szacowany udział wakatów wynosi 19 proc.)”.

 22. Nie bądźcie Państwo naiwni, bo tylko naiwni uwierzą w te bajki o pomyłce!!! taka pomyłka nie jest możliwa, bo zanim projekt uchwały trafi na sesję przygotowuje go merytorycznie kilka osób, potem jeszcze parafki, w tym radcy prawnego UM, głównego księgowego….. Nie jest to możliwe, aby to była pomyłka. To był ruch z premedytacją obliczony na to, że nikt się nie zna, nie zapoznaje się z projektami uchwał i nikt nie myśli. Ciągle prezydent liczy na ciemnotę mieszkańców. Tymczasem świadomość zwykłych obywateli miasta jest coraz większa, a co dopiero bystrość pracowników urzędu.

 23. kobieta „pomyliła”się o 1,5 mln”- takie jaja tylko w chwierutowskim bagnie. Tym powiny zająć się odpowiednie służby! A teraz, do procownikow budżetówki, siedzcie dalej na tyłkach i patrzcie jak Was poniżają, jak Wami gardzą!

 24. Aleście wymyślili uzasadnienie. Myślicie, że ktokolwiek z pracowników wam uwierzył? Nagle w rachunkach ni z tad ni z owąd przybyło 26 pracowników i 1,5 mln zlotych? No dobra. Idźmy tym tokiem rozumowania – niezły burdel panuje w wydziale budżetowym i u pani skarbnik i pana prezydenta że nie znacie ilości zatrudnionych osób. I wy troszczycie się o finanse publiczne? Przegapić nadmiarowe 1,5 mln złotych… Czy ktoś za to poniósł konsekwencje? Z tego wynika, że pani skarbnik nie ma kompetencji do zajmowania się pieniędzmi publicznymi. W związku z tym pytanie do niej czy ma na tyle godności żeby podać się do dymisji i odejść z urzędu? W końcu zarabia tyle co 5 pracowników i więcej od samego prezydenta a potrafi walnąć się w budżecie o 1,5 mln złotych. Nie wiem czy w kasie na biedronkę by panią przyjęli. Po drugie okazuje się że szereg zadań zostało źle policzonych skoro trzeba było przekazać 1,5 mln na nie aby nie brakło środków na ich wykonanie. Czy w wydziale budżetowym i całym pionie pracują małpy które nie umieją dodawać? No i jeszcze jedno pytanie dlaczego takie wyjaśnienie nie pojawia się w uzasadnieniu uchwały? Czyżby ktoś obawiał się wpisania takich bzdur do dokumentu i późniejszej kontroli odpowiednich organów? Wstyd. I wstyd za 14 radnych którzy podnieśli za tym rękę.

 25. A może pan prezydent powinien oszczędzać na głupich inwestycjach typu cafe rynek. Myślę, ze za .u niedługo pyknie prawe 0,4 mln wywalone w błoto na inwestycje przy zarobkach kilkunastu tysiącach. Wszystko po to by pewnemu radnemu PiS zrobić na złość. A dlaczego ta buda dalej stoi na rynku? Do kiedy było pozwolenie? Czy czasem nie wygasło kilka miesięcy temu? Ile kary zamierza UM za to zapłacić? Dlaczego starosta i nadzór budowlany nie wykonuje swojej pracy? Stop wywalaniu pieniędzy podatników w błoto!

 26. Panie Chwierucie , jesteś najgorszym pracodawcą – Prezydentem Oświęcimia od czasów PRLu!

 27. To na co czekacie, pip jest dla ludzi, tylko nie można się wycofywać jak się powie A. To co robi PM nazwijmy rzeczy po imieniu, to czyste skurw…. I nie mówię tutaj tylko o tej sprawie. Korzystając z okazji, chciałem zapytać, jak długo pracownicy budżetówki będą się dawać dymać? Psia grypa panuje, do lekarzy !

 28. PM ostatnio wydaje się że jest bogiem. Dawno w UM nie było kontroli z PIPu, a przydalaby się bo to co ostatnio próbuje robić sie z prawem pracowników do wynagrodzenia za nadgodziny jest dranstwem.

 29. Do ciekawa: Z często większym stażem inspektorzy zarabiają trochę wiecej niż najnizsza krajowa. Oczywiście nie wszyscy bo jedni mają duzo a inni robiący czarną robotę minimum… do omijam: te darmozjady o których mówisz to zwykli ludzie którzy chcą godnie żyć, mają dzieci i rodziny które muszą utrzymać i na codzień odwalają najgorszą robotę. Śmietankę spija ktoś inny a im dostają się obelgi, mimo że starają się pomagać interesantom. Praca z ludźmi to ciągły stres. Taka smutna prawda, ale drogi inwestycje i nauczyciele najważniejsi. Przykre Panie Prezydencie jest traktowanie ludzi którzy dla Pana pracują i już niestety na Pana nie zagłosują…

  ZA MAŁO ŻEBY GODNIE ŻYĆ ZA DUŻO ŻEBY UMRZEĆ.

 30. Tak źle w urzędzie jeszcze nigdy nie było, atmosfera jest okropna, wszyscy mają dość i szukają pracy. Takie posunięcia prezydenta to jawny brak szacunku do podwładnych, którzy wykonują cała czarną robotę w urzędzie. Nie zapomnimy.

 31. @Emeryt
  „To teraz nie narzekać, macie 500+ które trzeba czymś sfinansować”

  Dziadku, chyba pomyliły ci się budżety.

  Pieniądze z budżetu Państwa idą na 500+.

  Pieniądze z budżetu miasta idą na chodniki, parki, park&ride (po co park i gdzie ride ?), hokeistów itp. (to jest decyzja p. prezydenta i radnych a nie rządu).

  To nie są same w sobie złe rzeczy. Ale miarkujmy potrzeby mieszkańców (poprawa kulejącej edukacji, rozwój rynku pracy, poprawa służby zdrowia, przywrócenie komunikacji ze światem) a fajerwerki, które oferują nam rządzący spod różnych szyldów.

  Gdyby to były jeszcze inwestycje, które wrócą do budżetu miasta w podatkach. Ale gdzie tam, gdy na AE była mowa o inwestycjach to JCh urwał się z zajęć. Dlatego w szastaniu pieniędzmi podatników jest mistrzem.

  JCh będąc człowiekiem relatywnie młodym ma jednak mentalność nie tyle komunistyczną co PGRowską (stąd zlepek dobry gospodarz ?). Nie może przeskoczyć tej intelektualnej bariery, która oddziela go od zrozumienia, że w obecnych czasach dobrze prosperująca gospodarka/społeczeństwo zaczyna się od kapitału ludzkiego. Dlatego chętnie da na salę gimnastyczną ale już nie na nagrody dla nauczycieli albo (o zgrozo) uczniów, razem z powiatem dołożą się do remontu szpitala ale np. stypendia dla lekarzy chcących podnosić kwalifikacje już przekraczają ich wyobrażenia, itd. itp.

  Wiele lat temu ktoś napisał na nieboszczce Kasztelanii, że Oświęcimiowi przydałby się prezydent spoza Oświęcimia – ktoś z szerszym spojrzeniem. Ktoś spoza tego stęchłego prowincjonalnego układu napędzanego lokalną animozją klik POwskich i PiSowskich.

  I coś w tym jest.

 32. Do radnych pisu. Proszę zapytać Prezydenta o różnice w zarobkach szeregowych pracowników i dlaczego osoby pracujące uczciwie zarabiają mniej niż ci co mają zasiłki z mopsów i wszystkich plusów i dodatków socjalnych.

 33. Jak im płace nie pasują zawsze mogą się zatrudnić w Biedronce albo w Lidlu.
  Pamiętacie takie teksty w stosunku do innych zawodów np. nauczycieli, lekarzy czy pracowników administracji sadowej.
  To teraz nie narzekać, macie 500+ które trzeba czymś sfinansować

 34. Pracownicy, że swoimi zwiazkowcami winni iść na ta sesję z taczkami !

 35. Zobaczcie jak trudno robi się karierę u boku Janusza Chwieruta:

  Kazimierz Homa – wieloletni członek PO, aktualnie pracuje jako prezes wodociągów w Oświęcimiu.

  Andrzej Skrzypiński – wieloletni członek PO, aktualnie pracuje jako prezes PEC w Oświęcimiu.

  Bożena Fraś – członek sztabu / komitetu wyborczego JCh – aktualnie pracuje jako prezes MZK w Oświęcimiu.

  Mariola Talewicz – była dyrektorka biura poselskiego JCh – aktualnie pracuje jako wicedyrektor Galerii Książki.

  Paweł Kram – członek sztabu / komitetu wyborczego JCh – aktualnie pracuje jako prezes Hotelu Olimpijskiego.

  Oczywiście tylko PiS obstawia stanowiska swoimi pretorianami, innych partii to nie dotyczy, w szczególności JCh z Platformy Obywatelskiej.

 36. Skandal! Część pracownikow jednostek miasta i Urzędu zarabia juz prawie najniższą krajową. Panie Prezydencie Chwierut niech pan zobaczy ile dostają najmniej zarabiający w Pana urzędzie a ile niektórzy Bóg wie wiedzieć czemu. Skąd te nierówności?????

Send this to a friend