Informacje

OŚWIĘCIM. Niebezpieczne przeście dla pieszych zostanie przebudowane

„Duży Berlin”

Władze powiatu oraz miasta Oświęcim chcą przebudować przejcie dla pieszych w sąsiedztwie popularnego „Dużego Berlina”.

Podczas grudniowego posiedzenia Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, jego uczestnicy sporo miejsca poświęcili kwestii bezpieczeństwa, a de facto jego braku, m.in. wskutek ograniczonej widoczności, na przejściu dla pieszych w ciągu drogi powiatowej Nr 1890K ul. Słowackiego w Oświęcimiu (w rejonie skrzyżowania z miejskim traktem ul. Staszica).

Audytor BRD Bartosz Marszałek podkreślił, że aby skutecznie wyeliminować zagrożenia dla pieszych na tym często uczęszczanym przejściu, należałoby m.in. ograniczyć liczbę miejsc postojowych dla samochodów sąsiadujących z przejściem, doświetlić je, wykonać niezbędną przycinkę zieleni, zawęzić przekrój jezdni w celu ograniczenia prędkości aut.

Obecny na sali zastępca prezydenta Oświęcimia Andrzej Bojarski zadeklarował, że miasto dofinansuje przebudowę przejścia w 2022 r.

Źródło: powiat oświecimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

32 komentarze

 1. Pewnie, że jest niebezpieczne, bo tam jest ciemno jak w … Wieczorem trudno zauważyć przejście a co dopiero pieszego. Najpierw trzeba go oświetlić, a potem zastanawiać się nad przebudową.

 2. ht+tps://oswiecim.naszemiasto.pl/malopolska-kiedy-wybuduja-bdi-nowa-trase-do-nowego-sacza/ar/c1-8597349

 3. ul Zaborska ,ul Królowej Jadwigi, ul Leszczyńskiej itp…………… zgroza wieczorem przechodzić

 4. Takich nie oświetlonych przejść dla pieszych jest wszedzie w Oświęcimiu

 5. I znowu inwestycja wykonana bez przemyślenia i konsultacji społecznej (prezes z Ket Chełmka wie lepiej jak się lansować). To przykład upadku miasta PO i wydawania kasy na to samo w koło przykład rynek niekończące się remonty po remontach. Zaborska w ruinie po remoncie. Obecnie buduje się kawałek drogi bez celu. Szkoda gadać zastosowali tam odpady ropopochodne aby było taniej i lepiej śmierdziało w okolicy.

 6. Zastanawiam się jako to było? Starostwo powiatowe, jako inwestor remontując ulicę słowackiego, zgodziło się na projekt budowy parkingu i pieszego przejścia. Kilka lat później to samo strarostwo twierdzi, że w tym miejscu jest problem. Czy w tym mieście jest jakaś instytucja, która może coś zrobić jak należy?

 7. @xyz
  w Oświęcimiu nie ma Straży Miejskiej, jest tylko grupa osób zatrudnionych w wydziale Urzędu Miasta noszącym nazwę Straż Miejska.

 8. @widz jaki biznes zrobi się na jednym progu? W Tychach w szaleństwie spowalniania ruchu zakorkowano tereny przemysłowe. ludzie klną, ale na durni w urzędzie nie ma siły.

 9. Zeby spowolnic ruch przed przejsciem trzeba przebudowywac droge? Moze wystarczy 1 prog przy samym przejsciu i znaki informujace o nim po obu stronach…napewno taniej…

 10. Marian czy Czesław mają rację. Przejście jest normalne, o dobrej widoczności. Piesi teraz są utwierdzeni w przekonaniu że mogą wchodzić na pasy jak zombii a każde auto na ich widok ma stanąć w miejscu. Może tak wystawić kilkanaście mandatów za wtargnięcie na pasy czy przejście przez jezdnię w miejscu niedozwolonym? Gwarantuję, że da to lepszy skutek. Za chwilę na żądanie wprowadzimy na rogatkach miasta oznakowanie „Strefa zamieszkania” dla całego grodu. Paranoja. Dla głosów wyborców można obiecać dofinansowanie wszystkiego. Lepiej trzy razy obiecać niż raz dać?

 11. Akurat mieszkam obok tego przejścia już z 15 lat i nie pamiętam, żeby były tak jakiekolwiek wypadki, ludzie którzy tamtędy przechodzą wiedzą że trzeba byc ostrożnym, samochody zatrzymują się bez problemu, jest dużo miejsca żeby zobaczyć pieszego. Nie widzę potrzeby budowania specjalnego przejścia, jeśli by tak przerabiać wszystkie przejścia to nie dałoby sie jeździć po mieście.

 12. Odnośnie uwag o parkowaniu. Straż miejska twierdzi, że reaguje tylko na zgłoszenie nieprawidłowości. Kto ostatnio widział straż miejską? Może pieszy patrol straży lub policji?

 13. KIedy będzie przejście dla pieszych na ulicy Ceglanej w okolicach ulicy Kościeleckiej.

 14. Ooo kurcze! Jest sukces! Po wielu godzinach spotkań koledzy z PO uznali że trzeba poprawić całe JEDNO przejście w Oświęcimiu. Ile kaw przy tym wypito?

 15. @Czesław
  Cesio, ja tylko po raz kolejny udowodniłem, ześ mądry inaczej. Takie czasy nastały, wolność została wynaturzona i takie indywidua jak ty Cesio gwiazdorzą.

 16. Pięknie przebiega ta dyskusja. Jak Polaka z Polakiem. Ludzie, całkiem sfiksowaliście? Czesławie – przecież jeszcze kilka lat temu nie przyszło by ci pewnie na myśl, aby tak wyzywać przeciwnika. Chociaż przyznaję, że zostałeś po chamsku przez Nikta sprowokowany.
  Moim zdaniem to co proponuje ten B. Marszałek jest całkiem rozsądne, przyjmuję, że to rzeczywiście fachowiec i się zna. Dostawienie tam z obu stron czegoś w rodzaju półwyspów chodnikowych polepszy pieszym widoczność i orientację, co spowoduje, że zrobi się z tego zwykłe przejście „na pasach”, jakich jest w Oświęcimiu wiele. Bo chyba o to mu chodzi.

 17. @czesław
  cesio, ty znowu banialuki opowiadasz, cyt.”Zdaje się, że metr przed przejściem nie wolno parkować? Znasz jakieś służby odpowiedzialne za to?”
  dobrze że napisałeś nieuku że ci sie zdaje. Na takiej drodze jak ulica jak ul. Słowackiego nie wolno parkować 10 metrów przed przejściem i 10 metrów za przejściem.
  Służby odpowiedzialne za co? za kontrole parkowania czy za projektowanie dróg?
  bo za parkowanie to straż miejska i policja a za drogi (Słowackiego) to starosta.
  zresztą spytaj zony, ona na pewno wie i pozdrów Ją serdecznie.

 18. A czyli po przebudowie skrzyżowania wszyscy będą święci, i piesi i kierowcy. Poza tym, nigdy nie przekonasz mnie do zwiększania uprawnień pieszych na jezdni. Prowadzi to do coraz większego ich zchamienia.

 19. @Czesław
  Wow, jaka dedukcja! Skąd Ci wyszło, że tu nie mieszkam?
  I nie, nie zatrzymują się. Po zmianie prawa, może połowa się zatrzymuje. Reszta buców robi wszystko byle zdążyć przed pieszym, czyli zamiast zwalniać przyśpiesza.
  Przy czym akurat uważam, że ta zmiana była korzystna, tylko prymitywnych kierowców mamy za dużo.
  Rozumiem, że idąc Twoim tokiem myślenia mam im wszystkim robić zdjęcia, żeby móc zrobić zgłoszenie?

 20. Co do nieprawidłowego parkowania i działań służb upoważnionych do interwencji w takich przypadkach już niejednokrotnie się wypowiadałem przy innych okazjach. Nie ma interwencji odpowiedzialnych służb jak nie ma zgłoszenia a jak jadą obok to „nie widzą”. Nawet byli tacy co się oburzali na te moje „dyrdymały”. Ale niestety rzeczywistości nie odczarujemy. Jest przyzwolenie na to ze strony tych do których pewne działania przynależą „z urzędu”. Jakby ktoś miał wątpliwości – parkowanie w miejscach niezgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego jest łamaniem prawa.

 21. @a Zdaje się, że metr przed przejściem nie wolno parkować? Znasz jakieś służby odpowiedzialne za to?

 22. @ a Wobec tego, zamieszkaj w Oświęcimiu to zobaczysz, czy zatrzymują się, czy nie.

 23. Kiedy oświetlą przejście dla pieszych przy Maksymilianie? Tam ich w ogóle nie widać. Tym bardziej, ze wszyscy chodzą ubrani na ciemno.To samo jest na Śniadeckiego, naprzeciwko sklepu Społem.

 24. @Czesław
  Pod warunkiem, że jest jasno i w ogóle widać ludzi, w szczególności dzieci.
  Dzieci ani nie widać zza parkujących samochodów, ani one nie widzą,czy coś jedzie.

  Juz pomijam, że nieprawdą jest, że auta się zatrzymują.

 25. @wredny Ja tam mieszkam. Wystarczy stanąć przed przejściem i samochody się zatrzymują. Nawet, jak ktoś nie zatrzyma się, zatrzyma się następny. Wystarczy tylko nie wlatywać na jezdnię.To tylko pretekst do wywalenia kasy.

 26. @emilo W mieście czy na Śniadeckiego pasy są co 20 metrów a piesi i tak przechodzą między nimi.

 27. Tylko, że tam piesi nie przechodzą przez pasy, tylko prosto ze Staszica do sklepu i z powrotem. Jeszcze parę takich działań, i przez miasto w ogóle nie da się przejechać. Proponuję wyłączyć ruch samochodowy. 🙂

 28. Wystarczy zainstalować światła na przycisk ( choć i są tacy którzy nie uznają czerwonego ). Lepiej niech coś zrobią z tymi samochodami parkującymi na chodnikach wzdłuż uliczki w kierunku przedszkola i s.p.4. Jest to strefa zamieszkania z odpowiednim oznakowaniem. Tam to dopiero jest niebezpiecznie. Ale władze miasta nie widzą problemu a Policja nie reaguje. Jak dojdzie do wypadku nie daj śmiertelnego to kto wtedy winny ? Do kogo po odszkodowanie ?

 29. A nie taniej zlikwidować całkiem to przejście?? Dwa metry dalej jest kolejne już bezpieczne.

Send this to a friend