Informacje

OŚWIĘCIM. Najbogatszy człowiek świata Elon Musk odwiedzi były niemiecki obóz zagłady Auschwitz

Elon Musk właściciel firmy Tesla, SpaceX oraz serwisu X.com odwiedzi były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz – Birkenau. Do Polski przybędzie w poniedziałek 22 stycznia.

Miliarder Elon Musk ma wziąć udział w dyskusji z amerykańskim prawicowym publicystą Benem Shapiro podczas sympozjum w Krakowie na temat antysemityzmu w internecie, a także w ceremonii w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz w dniach 22-23 stycznia. Wydarzenie organizowane jest z okazji przypadającego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

41 komentarzy

 1. Elon Musk i Ben Shapiro już dziś odwiedzili Auschwitz.
  PS. Nie będą dawać „piniondzów” bo już ich tu nie ma zresztą nie taki był cel ich wizyty…

  Nie rozumiem roszczeniowego nastawienia niektórych komentujących.

 2. Zobaczy się:
  Na czyją celę ma dać kasę Elon Musk Wąsika ,i Kamińskiego.Co oni myśleli , że są w sanatorium.

 3. Jak to bogaty wujek z Ameryki. Może da na rozwój sieci drogowej w przysiółku Las Przeciszów? Skoro ma tyle pieniędzy? Mógłby przecież. Co mu szkodzi.

 4. jak ten pan jest taki bogaty i ma gest to może pomoże troszke finansowo na cele …?

 5. Dziękuję, interesujący i na czasie
  wpis o mało znanej działalności
  sióstr Serafitek z Oświęcimia,
  niosacych pomoc wyzwolonym
  więźniom obozu Auschwitz.

 6. Można coś da Siostrom Serafitką w Oświęcimiu za pomoc Żydom i zorganizowaniu Szpitala po wyzwoleniu dla więźniów obozu dzięki nim wielu ocalało Żydów. Jednak nikt im nie podziękował, a informacje są szczątkowe lub pomijane.

 7. To dobrze, że napisał. Z dziesięciu innych historyków pewnie też napisało. Grube książki. Tylko co z tego wynika? Jak na razie niewiele.

  Tu i teraz, w 2024 roku, sympatia światowych mediów jest po stronie Ukraińców, którzy w zdumiewający sposób od dwóch lat opierają się potędze Rosji. Też i giną: żołnierze na froncie, cywile w bombardowanych i ostrzeliwanych barbarzyńsko rakietami miastach. Dziś praktycznie każdy Ukrainiec kładąc się wieczorem do łóżka nie jest pewien, czy obudzi się rano. Obiektywnie rzecz biorąc Ukraina broniąc się, broni przed Rosjanami całej Europy Środkowej i Zachodniej, w tym też Polski. Upadek Ukrainy oznacza dla nas konieczność wystawienia ze dwa razy silniejszej niż mamy armii i rozlokowania jej wzdłuż całej wschodniej granicy. To dodatkowo ze 150 000 mężczyzn oderwanych od swoich zajęć, to olbrzymie obciążenie dla polskiej gospodarki. Na całe lata. Nawet zakładając, że Putinowi coś do łba nie strzeli i tylko będzie nas szantażować wojną.

  Nie jest to dobry czas na wyciąganie teraz jako kluczowej sprawy w stosunkach z Ukraińcami kwestii zbrodni UPA na Wołyniu. Może taki czas nadejdzie za 5 – 10 lat, gdy wojna na wschodzie się skończy, gdy Ukraina (pewnie zmuszona do ustępstw terytorialnych), z wielkimi stratami ludzkimi i materialnymi, ale zachowująca niepodległość, będzie na to gotowa. Gdy już pomożemy Ukraińcom odbudować sto szkół i pięćdziesiąt szpitali. Wtedy będzie na pojednanie właściwy moment. Ale uważam teraz wracanie do Wołynia za błąd, który wykorzystać mogą tylko skrajni porąbani ukraińscy nacjonaliści, dla szerzenia antypolskiej propagandy. Putin rzecz jasna będzie tylko zacierał łapki. Bo dobre stosunki z Ukrainą uważam za kluczowe dla bezpieczeństwa Polski i to nie tylko obecnie, ale w perspektywie co najmniej kilkudziesięciu lat, bez względu nawet na to, kto rządzić będzie na Kremlu.

 8. Temat ludobójstwa Polaków na Wołyniu
  przypomnina również w swoich publikacjach
  znany brytyjski historyk Norman Davies.

 9. Wiedza o Wołyniu staje się coraz bardziej znana na świecie,
  czego panicznie boją się banderowcy na Ukrainie.

  Wybitny uczony amerykański Timothy Snyder
  w opracowniu „Wołyń 1943. Polsko-ukrainskie czystki etniczne”
  w przystępny sposób przybliżył ostatnio ten tragiczny temat
  czytelnikowi amerykańskiemu.

 10. masterkosa – nie popisuję się tutaj cynizmem, tylko realnie staram się patrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. Jasne, trzydzieści lat temu, maczetami, nożami kuchennymi, widłami itp. Hutu w Rwandzie zabili szacunkowo 500 000 do 1 000 000 Tutsi. Nawet przyjmując niższy szacunek – okropne. Tylko że dziś wcale nie aż tak wielu ludzi na świecie już o tym pamięta. Podobnie jak o zamordowaniu grubo ponad miliona ludzi w Kambodży, za pomocą podobnych prymitywnych narzędzi, czterdzieści parę lat temu. Że nie wspomnę o stalinowskich łagrach, hodomorze, masakrach Ormian, rzecz oczywista wszystkich zbrodniach Hitlera, itd. Taki straszny był 20 wiek.

  Tylko że ktoś tu napisał: „A może lepiej gdyby Musk z Auschwitz pojechał na Wołyń”? A ja postawiłem tezę, że raczej nie pojedzie. Ponieważ kompletnie i nic go to nie obchodzi. To nam Wołyń może się wydawać czymś nadzwyczajnym, natomiast postawiony w rzędzie innych masakr nie różni się od nich specjalnie. Tak, dzieci w polskich szkołach powinny się o tym uczyć, w rocznicę przed pomnikiem w Warszawie prezydent, premier, ministrowie powinni składać kwiaty. Ale szansa, aby taka wiedza przebiła się do opinii publicznej na świecie, jest prawdopodobnie zerowa.

 11. Miało być o Musku. No to co proponujesz, wyskoczysz z transparentem gdzieś przed hotelem, w którym śpi?

  Musk kilkakrotnie wypowiadał się prześmiewczo i z lekceważeniem wobec Ukraińców walczących teraz z Rosją, kpił z Zeleńskiego, wyłączył Ukraińcom Starlinka, itd. Dlaczego? Bo jest zwykłym bucem. Który pewnie zna się na brutalnym i bezwzględnym wykaszaniu konkurencji w biznesie, ale ogólnie rzecz biorąc ma wszystko w nosie, o ile nie zagraża jego interesom. Polska zajmuje go mniej więcej tak jak Urugwaj, a nasza historia obchodzi go tyle co zeszłoroczny śnieg.

 12. Do@

  30 lat temu w Rwandzie również doszlo do ludobójstwa na niewyobrażalną u schyłku XX wieku skalę. Ilość ofiar z Rwandy przeraża tym bardziej gdy uświadomimy sobie że tam okolo milion osób zginęło w ciągu kilku miesięcy…

  Zgodzę sie, że nie musisz nikomu współczuć ale gdy już tak bardzo chcesz błyskać ignorancją i brakiem empatii to znajdż sobie do tego temat w którym „orientujesz się nieco bardziej niż zwykle.

 13. Na Wołyniu i w Galicji Wschodniej
  nacjonalisci ukraińscy zamordowali
  nie setki, lecz około 130 tysięcy Polaków.

  W Polsce na szczęście działa
  Instytut Pamięci Narodowej,
  a nie Instytut Pamięci Wybiorczej.

 14. Możesz nazywać to jak chcesz. Prawda jest taka, że współcześnie ludziom wystarczy pamięć o Auschwitz i może jeszcze paru większych zbrodniach wojennych z historii ich własnych państw. Natomiast nikt nie ma ochoty na zapamiętywanie tysięcy masakr, które miały miejsce w tysiącach miejsc na przestrzeni wieków. Szansa na to, że ktoś taki jak Musk wyrazi zainteresowanie zamordowaniem tu i ówdzie setek Polaków jest żadna.

 15. Idąc tym tokiem bezmyślnego rozumowania,
  to Auschwitz dzisiaj też nikogo
  nie powinien już nic obchodzić.

  Na marginesie zaś to w Hucie
  Pieniackiej zamordowamo 850 osób,
  co najmniej cztery razy więcej niż w Buczy.

 16. Tylko że dziś na świecie mało to kogo obchodzi. Czy ty współczujesz jakoś szczególnie ofiarom masakry ok. 500 Tutsi we wsi Drongo-Brongo w Rwandzie sprzed 20 lat? Albo zamordowaniem przez wojska Saddama 369 Kurdów w osadzie Szeik-al-Malaikat w północnym Iraku 30 lat temu? Nie?

  No właśnie.

 17. Ale w Woli Ostrowieckiej na Wołyniu nacjonalisci ukraińscy zmordowalu
  568 Polaków, w tym 161 mężczyzn, 285 kobiet i 222 dzieci,
  a więc znacznie więcej niż Rosjanie w Buczy.

 18. Jak pisze Bloomberg: „powodem obecności w Auschwitz jest próba poprawy wizerunku Muska, to także odcięcie się od zarzutów o szerzący się antysemityzm na platformie X”.

  Musk będzie uczestniczył w dyskusji w Krakowie, organizowanej przez European Jewish Association (EJA). To dość tajemnicza organizacja. W sieci właściwie nic nie można znaleźć kiedy i za jakie pieniądze została utworzona. Jej aktywność (różne protesty, apele, itp) jest zauważalna od ledwie kilku lat. Przewodniczący to ortodoksyjny rabin Menachem Margolin, który twierdzi, że rzekomo reprezentuje „tysiące europejskich Żydów”. Całość sprawia wrażenie inicjatywy konsolidacji środowisk skrajnych żydowskich grup religijnych.

 19. W Kisielinie UPA zamordowała 90 cywilów – Polaków.
  W Buczy Rosjanie zamordowali 200 cywilów – Ukraińców.
  W Auschwitz Niemcy zamordowali 1 milion Żydów I ze sto tysięcy Polaków, Cyganów i innych.

  Poza tym – Elon Musk jest Afrykanerem. Nie jest wcale zainteresowany wzruszaniem się losem ludzi pozabijanych w różnych częściach świata dwa, pięćdziesiąt, czy sto lat temu. Elon Musk zainteresowany jest tylko i wyłącznie robieniem olbrzymich pieniędzy. Ci, którzy z nim pracowali, mają o nim jak najgorsze zdanie.

 20. Zatem ów Musk może je znależć w sieci. Tylko że nikt mu o tym nie powie, bo IPN przez ostatnie 8 lat zajęty był zupełnie czym innym.

 21. Na temat Kisielina są książki, filmy i dużo informacji
  w internecie, to miejsce ludobójstwa Polaków
  odwiedził także prezydent Komorowski.

 22. Na przykład można też pokazać Wolę Ostrowiecką,
  niemniej ne sposób pokazać wszystkich 1845 miejsc,
  gdzie dokonano na Polakach ludobojstwa.

 23. @zapomniani Polacy

  No chyba właśnie po to przyjeżdża Oświęcimia…

  Ludzie z innych stron świata, ktorzy jedynie słyszeli słowo Auschwitz ale nigdy nie zainteresowali się tematem lub nie odwiedzili Auschwitz ma raczej nikłe pojęcie o skali ludobójstwa do jakiego tutaj doszło…

 24. biorąc pod uwagę czas terażniejszy , Musk powinien przejechać się do ukraińskiej Buczy , tam zobaczyłby taki Auschwitz tyle że uzywając terminologii zrozumiałej dla owego Muska , po aktualizacji .

 25. No i co z tego, czy Musk
  wie cokolwiek o martyrologii
  Polaków w KL Auschwitz.

 26. Może i ja napiszę trochę nie „w temacie” bo widzę pewne analogie w pomysłach, które się pojawiają w związku z przyjazdem E. Muska.

  Cyt.: „…W 1996 r. Kołodko zaprosił na spotkanie Michaela Jacksona, który koncertował w Polsce. Minister czekał na niego przed drzwiami hotelu, lecz gwiazdor… bezceremonialnie minął go w drzwiach, ponieważ go nie rozpoznał. Potem do spotkania doszło, podczas którego panowie wymienili się książkami: Jackson dał Kołodce swoją biografię, a Kołodko królowi popu zrewanżował się książką „Polska 2000″…

  Źródło:interia biznes

  Tak, że tego…

 27. Wieść gminna niesie, iż pewien były wójt chce edukować E. Muska z wiedzy o zagładzie. Życzymy powodzenia!

 28. W końcu można znów normalnie dodawać komentarze. Sprawdzicie tylko dlaczego licznik odsłon jeszcze nie działa?

 29. Przyjechał założyciel firmy Tesla może nowy rząd by pogadał z nim o budowie w Polsce samochodu elektrycznego.Poprzedni rząd przez ostatnie 8 lat tego nie potrafił zrobić.

 30. Podobno prezydent miasta chce zrobić sobie zdjęcie z Muskiem? Będzie go witał jak papapieza.

Send this to a friend