Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Muzeum Auschwitz zamknięte co najmniej do końca czerwca

Od 4 maja mogą w Polsce wznowić działalność muzea i instytucje kultury. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania instytucji oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym”.

Najwcześniejszy możliwy termin otwarcia Muzeum Auschwitz to początek lipca.

– Nasz budżet jest w bardzo wysokim stopniu uzależniony od frekwencji. Jedynie 19 procent pierwotnego budżetu oraz 21,9 procent kosztów stałych pochodzi z dotacji podmiotowej na 2020 rok. Muzeum pozostaje w stałym kontakcie z MKiDN, aby kompleksowo rozwiązać ten problem. Jednakże aktualnie – w sytuacji zamknięcia szkół, których uczniowie stanowili poważną część odwiedzających w maju i czerwcu, a także niezwykle ograniczonej możliwości podróżowania i przekraczania granic, a ponad 80% przyjeżdżających do Muzeum pochodzi spoza Polski – nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Dokładna data otwarcia zależy od rozwoju sytuacji w związku z pandemią, ale także tego, kiedy ruszy jakikolwiek ruch turystyczny – podkreślił dyrektor, dr Piotr M. A. Cywiński.

W tej chwili trwają prace nad nowym bezpiecznym trybem zwiedzania Miejsca Pamięci, który bierze pod uwagę wymogi sytuacji epidemicznej.

– Przygotowujemy między innymi: dodatkowe procedury bezpieczeństwa przy wejściu, a także rozwiązania pozwalające na utrzymanie jak największego dystansu pomiędzy osobami przebywającymi na terenie Muzeum – dodał dyrektor Cywiński.

Dalszych informacji związanych z terminem otwarcia Muzeum, ponownym uruchomieniem serwisu rezerwacji oraz szczegółów dotyczących środków bezpieczeństwa epidemicznego, należy spodziewać się w pierwszej połowie czerwca.

Muzeum pozostaje nieczynne do odwołania. Z tego powodu mogą nastąpić opóźnienia w prowadzeniu korespondencji oraz udzielaniu informacji telefonicznej.

Źródło: Auschwitz.org

Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

 1. Niech te mury muzeum odpoczną od tych ludzi z całego świata .

 2. Eee tam. Jakby lepiej policzyć tym, którzy mają po sześćdziesięcioro dzieci, rząd daje nawet po 30 k. na miesiąc!

 3. Panie Anonim! A czyż nie jest tak, że przewodnicy dostają co miesiąc tzw postojowe w wysokości 2080 zl + zwolnienie z ZUS + jednorazowy zasiłek około 2000 zl + 500+ na każde dziecko? Jeśli się mylę proszę mnie poprawić albo przyznac, że nie jest tak źle?!

 4. Niemozliwe ze czlowiek jest takim baranem…jakby PO takich hotinow wiecej podrzucilo w Polske to skutecznie zohydziliby ludziom Pis

 5. Wiesz co? Myślę, że jesteś kierownikiem regionalnym farmy pisowskich trolli i że płaciłeś hotinowi za jego chamskie wpisy od sztuki. Ale teraz hotin przegiął, więc postanowiłeś zmącić wodę. Nie jesteś oczywiście hotinem. Jego prymitywny, tępy, durny styl kretyna jest rozpoznawalny swoim smrodem na kilomert. I Hotin nigdy nie napisałby: „Drodzy internauci”.

 6. Drodzy internauci, niestety „hotinem” może być tutaj każdy :/
  Ten nick to taka wspaniała peryfraza „hotinowskich” komentarzy.

 7. @Anonim
  cyt” tam pracuję, jak 700 innych ludzi Oświęcimiu”.

  ale doczekaliśmy czasów, Muzeum największym pracodawcą w Oświęcimiu…

 8. Ludzie zgłośmy hotina i jego komentarze które urągają jakiemukolwiek poziomowi debaty

 9. Hotin ty parszywy sukinsynie. Tak się składa, że tam pracuję, jak 700 innych ludzi Oświęcimiu.

 10. Apeluję do prezydenta Chwieruta o natychmiastowe otwarcie przedszkola dla hotina. W przeciwnym razie nas tutaj zamęczy!

Send this to a friend