Informacje

POWIAT. Pogarsza się sytuacja na rynku pracy

Podobnie jak w całym kraju, także w powiecie oświęcimskim pogorszyła się sytuacja na rynku pracy. Ma to oczywiście związek z pandemią koronawirusa i wprowadzonymi przez rząd, z uwagi na sytuację epidemiologiczną, obostrzeniami dla pracodawców.

Sytuację na lokalnym rynku pracy podsumował na sesji w dn. 29 kwietnia dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu, Józef  Kała.

Przypomniał, że o ile na koniec grudnia ub. roku stopa bezrobocia w naszym powiecie wynosiła 5,1 proc., o tyle na koniec marca br. już 5,6 proc.

– Danych za cały miesiąc kwiecień jeszcze nie mamy – powiedział Józef Kała, ale już wiadomo, że bezrobotnych przybędzie.

Dla zobrazowania sytuacji rok do roku. Na koniec kwietnia zeszłego roku bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Oświęcimiu było 2846 osób.  Natomiast  w okresie od 1 do 17 kwietnia br. – już 3032!

Jednym z mechanizmów ratowania miejsc pracy są niskooprocentowane pożyczki (do 5 tys. zł) dla mikroprzedsiębiorców.

– Do tej pory wypłaciliśmy 315 pożyczek na kwotę 1,57 mln zł. Wszystkie zostały złożone do 15 kwietnia – powiedział dyrektor Kała.

Do 27 kwietnia takich wniosków wpłynęło ponad 2,2 tys. PUP czeka na transfer kolejnych środków z Ministerstwa Pracy.

Z kolei liczba wniosków , które wpłynęły do PUP na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników (dla firm zatrudniających do 250 osób) wynosi 87 – na łączną kwotę ponad 5,5 mln zł.

Rośnie też liczba wniosków na dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności dla przedsiębiorców niezatrudniających pracowników. Wynosi już 60, na łączną kwotę ponad 300 tys. zł.

Co pocieszające, na razie nie ma oficjalnych zgłoszeń zwolnień grupowych od firm z powiatu oświęcimskiego.

Źródło: powiat oświęcimski

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

8 komentarzy

 1. 16:40

  RYANAIR
  BURGAS (BOJ)
  FR 3715
  ODWOŁANY

  BRUSSELS AIRLINES
  BRUKSELA (BRU)
  SN 2547
  ODWOŁANY

  WIZZ AIR
  EINDHOVEN (EIN)
  W6 5076
  ODWOŁANY

  WIZZ AIR
  RZYM FIUMICINO (FCO)
  W6 5062
  ODWOŁANY

  LOT
  WARSZAWA (WAW)
  LO 3923
  ODWOŁANY

  WIZZ AIR
  DONCASTER (DSA)
  W6 5014
  ODWOŁANY

  EASYJET EUROPE
  MEDIOLAN (MXP)
  EJU 2593
  ODWOŁANY

 2. Powiedziałbym nawet, że świetnie.
  Przy okazji: nie wiem, czy słyszeliście, ale właśnie zatonęła polska marynarka wojenna. Nie mamy już, po wycofaniu trzech ostatnich orkanów, żadnej jednostki pływającej wyposażonej w rakietowe pociski przeciwskrętowe. Mamy jeden patrolowiec, jeden trałowiec do niszczenia min i to wszystko.
  W lotnictwie został tuzin sprawnych myśliwców F-16.
  140 starszych leopardów, otrzymanych od Niemców 18 lat temu, miało być poddanych modernizacji. Ale okazało się, że wymaga gruntownego remontu też układ napędowy, czego „nikt nie przewidział” i pieniędzy nie ma, no bo jak niemieckie, to powinno być sprawne w nieskończoność? Efekt jest taki, że czołgi te już od dwóch lat leżą rozkręcone na części w Bumarze i nikt nie wie co dalej z nimi robić.
  Można tak w nieskończoność.

 3. Tak za rządów PIS jest w Polsce lepiej. Tak PiS sam się wyżywi ale tez nie zapomina o społeczeństwie w przeciwieństwie do platformerskich rekinów którzy żywili się sami i pilnowali żeby ani okruszek z ich stołu nie dostał się szarym ludziom. Dobrze mieli sie swojacy mafia itp. elementa żyjące w naszym i nie tylko kraju. Tak PIS tez ma swoje wady ale teraz faktycznie jest w kraju GOSPODARZ który o niego dba . Zastanawiam się czemu wielu zapatrzonym w swoje słońca peru nie przeszkadza dalej że okradano nas wszystkich z zamiarem doprowdzenia Polski do stausu kolonii i tu mozna wybierać niemieckiej czy europejskiej? Mam nadzieję że tą bandę uda się posłać do diabła jak najszybciej.

 4. Pomoc rządu. Samozatrudnieni, którzy złożyli wniosek z zwolnienie z ZUS-u ubezpieczenie chorobowe i prawo do zasiłku opiekuńczego. Gdyby złożyli wniosek o ponowne ubezpieczenie obowiązuję ich trzymiesięczna karencja. Gdyby w tym czasie zachorowali mogą liczyć tylko na rodzinę o ile ją mają. Ewentualnie na hotina Spoko. #damyrade!

 5. To dopiero początek. Nie wszystkim jednak grozi utrata pracy. Trolle nadal będą w cenie. Szczególnie ci opłacani przez wujka ze wschodu.

 6. A kiedy sytuacja na oświęcimskim rynku pracy była dobra ?

Send this to a friend