Biznes, Informacje

POWIAT. Kupuj Świadomie Produkt Polski

Dnia 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto państwowe wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r o godle, barwach i hymnie RP. Ustawa zabrania używania symboli narodowych na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego, ale też wprost dopuszcza umieszczanie ich w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej. Dokładnie takim przetworzeniem jest znak towarowy PRODUKT POLSKI.

Używanie znaku wprowadziła ustawa z dnia 4 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, a wzór znaku graficznego zawierającego informację PRODUKT POLSKI reguluje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 16 grudnia 2016 r.? Oznaczenie na towarze PRODUKT POLSKI wskazuje, że został wyprodukowany z surowców wytworzonych na terenie Polski, w przypadku produktów nieprzetworzonych – w 100%, a odnośnie produktów przetworzonych – w 75%. Dopuszczalne jest użycie importowanych składników, np. przypraw, bakalii, do 25% masy tych produktów pod warunkiem, że składniki te nie są wytwarzane na terenie naszego kraju.

Sytuacja związana z pandemią wirusa COVID-19 negatywnie odbija się na gospodarce. Według dostępnych analiz aż 79 groszy z każdej wydanej złotówki zostaje w Polsce, jeżeli kupimy produkt rodzimej firmy wyprodukowany w kraju. Okazuje się, że gdyby Polacy zmienili swoje przyzwyczajenia i nabywali przynajmniej o 1% więcej produktów polskich, w krajowej gospodarce pozostałoby ponad 6,6 mld zł rocznie! Dlatego w tym trudnym okresie tak ważne jest dokonywanie świadomych wyborów konsumenckich. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prowadzi działania informacyjne pod hasłem #KupujŚwiadomie #Produktpolski. Uruchomiona została strona www.gov.pl/produktpolski oraz profile w mediach społecznościowych: Facebook: facebook.com/produktpl oraz Twitter: twitter.com/Produkt_Polski. Do akcji #KupujŚwiadomie w ostatnim czasie zaczęli przyłączać się znani artyści i sportowcy. Filmiki z poparciem są udostępnione na Facebooku.

W tych szczególnych dniach, jakimi są Dzień Flagi RP, a jutro Święto Narodowe Trzeciego Maja, pragnę przypomnieć za Państwa pośrednictwem, że patriotyzm konsumencki powinien być pierwszym wyznacznikiem naszych wyborów przy sklepowych półkach. Zachęcam do wykorzystania materiałów z naszych mediów społecznościowych. #KupujŚwiadomie #Produktpolski

Z pozdrowieniami,

Marcin Wroński
Zastępca Dyrektora Generalnego
Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

 1. Pis jak zwykle dla ciemnego ludu gęba pełna frazesów i puste slogany a prywatnie kręcenie lodów i hajs na Kajmany.

 2. Pewnie dlatego nasz patriotyczny rząd kupuje właśnie 180 amerykańskich przeciwpancernych pocisków kierowanych javelin w cenie 900 000 zł sztuka, podczas gdy nasze Mesko wytwarza nawet minimalnie lepsze licencyjne pociski spike za 600 000 zł szt. Chodzi o głupotę czy łapówki? Inaczej tego nie można wytłumaczyć.

 3. Jak to mówią: koń by się uśmiał:) Kupuję co chcę, kupuję co warto, kupuję co lepsze. Nie będzie mi rząd narzucał, jak noszenia masek, co mam kupować, gdzie kupować i za jaką cenę. A skoro rząd taki propolski mamy, to dlaczego kupuje węgiel w Mozambiku, a żywność na Ukrainie? Groteska, drodzy Państwo! A sam tekst rodem z Polskiej Kroniki Filmowej. Młodzi nie wiedzą o czym mowa, ale był taki prekursor Qrwizji.

 4. Mam nawet apke „Pola”?Produkty niemieckie tez lubie i kupuje,bo sa po prostu b.dobre.

 5. @hotin

  Witam ponownie.

  Zanim wyciągniesz swą chciwą rękę po polski produkt w markecie zorientuj się ile podatku w Polsce zapłacił ten market…
  Patriotyzm ekonomiczny sięga nieco głębiej niż mógłbyś przypuszczać…

  Zapewne jezdzisz jednym z miliona polskich aut elektrycznych obiecanych przez Pinokia. Komentarze wysyłasz z polskiego komputera i smartfona. Zakładam że ubrania szyjesz „u krawcowej” i brzydzisz się produkcją polskich sieci uszytą przez dzieci na dalekim wschodzie. Zakupy internetowe z „polskich” portali aukcyjnych dostarcza ci wyłącznie Poczta Polska (trup ekonomiczy, który przespał 20 lat). O dostawcę usług telekomunikacyjnych nawet nie pytam bo pewnie zaraz napiszesz, że „internety” masz z telefonu stacjonarnego.

  Szczerze cię lubię bo bez twoich komentarzy ten portal nie byłby tak atrakcyjny…
  Pozdrawiam

 6. Juz dawno tak robie. Nie potrzebuje zachecania przez rzad. Szkoda, ze rzad nie pamieta o tym jak kupuje ostatnimi czasy prad z Niemiec i wegiel z Kolumbii, Rosji itd…

Send this to a friend