Kultura

OŚWIĘCIM. Monte Cassino – opowieść o determinacji i poświęceniu

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu „Spotkanie z historią”. Jego tematem będzie 80. rocznica bitwy o Monte Cassino. Spotkanie odbędzie się 8 maja w siedzibie muzeum.

Bitwa o Monte Cassino była jedną z głośniejszych batalii II wojny światowej. Stała się ważnym symbolem polskiego czynu zbrojnego, a wśród uczestników bitwy znalazło się wielu mieszkańców ziemi oświęcimskiej.  80. rocznica bitwy stanowi wyjątkową okazję, aby przypomnieć kontekst historyczny, przebieg i konsekwencje tego wydarzenia, a także przybliżyć sylwetki niektórych żołnierzy i uczcić ich pamięć.

Program przewiduje następujące wystąpienia:

  • Wykład dr. hab. Andrzeja Synowca, prof. UJ pt. „Bitwa o Monte Cassino. Szlak bojowy Armii gen. Władysława Andersa – z ziemi sowieckiej do włoskiej”.
  • Wykład Andrzeja Kacorzyka, prezesa Towarzystwa Miłośników Osieka pt. „Spod Grunwaldu pod Monte Cassino”.
  • Spotkanie z Danutą Rydzoń – wnuczką uczestnika bitwy.

W trakcie spotkania zostanie otwarta wystawa czasowa z eksponatami z Izby Pamięci prowadzonej przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Bohaterów Monte Cassino w Kętach. Wśród wypożyczonych przedmiotów znajdują się cenne pamiątki m.in. po plutonowym Alojzym Czarkowskim, który był inicjatorem powstania Izby i poruczniku Edwardzie Chucherze. Prezentowane będą też przedmioty należące do podporucznika Edmunda Wilkosza – w tym połowa nieśmiertelnika oświęcimskiego harcmistrza, który zmarł 18 maja 1944 roku pod Monte Cassino z powodu odniesionych w czasie bitwy ran. Na szczególną uwagę zasługuje mundur oficera Drugiego Korpusu Polskiego. Wystawę czasową będzie można zwiedzać bezpłatnie do 16 maja.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. K. Szymanowskiego w Oświęcimiu. Wykonane zostaną utwory na flet i akordeon.

Spotkanie rozpocznie się 8 maja (środa) 2024 r. o godz. 11.00 w sali konferencyjnej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu. Wstęp wolny.

Ze względu na wyczerpaną pulę miejsc, zapraszamy do śledzenia wydarzenia online na żywo na naszej stronie internetowej www.muzeumpamieci.pl

Wydarzenie zostanie zaprezentowane na żywo w serwisie YouTube

Źródło: Muzeum Pamięci

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Ksiądz dziekan Joniec był kapelanem na Monte Casio obecnie pochowany w kaplicy na cmentarzu Parafialnym. Ścigany przed Ruskich komunistów

Send this to a friend