Informacje

OŚWIĘCIM. Miasto chce wysłuchać pomysłów ws. Parku Pokoju

Blisko rok po oddaniu do użytku parku Pokoju miasto przymierza się do urządzenia drugiej części parku, która znajduje się pomiędzy aleją Tysiąclecia, ulicami: Szustera, Olszewskiego i Mieszka I. Do udziału w jego zagospodarowaniu chce zaprosić mieszkańców. Dlatego przygotowało ankietę, w której mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć się na temat zaproponowanych rozwiązań aranżacji przestrzeni. Oświęcimianie będą mogli zgłosić też swoje projekty. – Szukamy rozwiązań, pomysłów, które byłyby atrakcyjne i ciekawe oraz tworzyłyby kolejną fajną ofertę dla naszych mieszkańców i gości – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. – Mamy swoje pomysły. Myślimy o tężni solankowej, ogrodzie botanicznym, muzycznym placu zabaw czy strefach aktywności – wymienia prezydent. – Chcemy też zapytać Państwa, jaką formę powinna mieć ta część parku, czy macie Państwo swoje przemyślenia, pomysły, czy akceptujecie nasze propozycje. Oczywiście chcemy zachować dużą część zieleni, ale też pytamy w jakim zakresie możemy w nią ingerować, aby przygotować atrakcyjną dla wszystkich ofertę – wyjaśnia. Jak zaznacza prezydent to dopiero początek drogi związany z zagospodarowaniem drugiej części parku. – Pomysły będą wykorzystane przy przygotowaniu projektu. Następnie będziemy starać się o pieniądze zewnętrzne – wyjaśnia.

Ankieta jest dostępna w formie formularza na stronie internetowej miasta w zakładce Dla mieszkańca i Urząd Miasta. Wersja papierowa jest dostępna w pokoju nr 1 w głównym budynku urzędu przy ul. Zaborskiej 1. Termin na jej wypełnienie upływa 15 lipca.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

28 komentarzy

 1. @Oświęcimianin z wyboru

  Wyjedź. Nikt cię tu nie trzyma.

  Ciekawe na co będziesz narzekał w innym miejscu?

 2. Dlaczego portal pozwala na obrażanie ludzi? Jaki ma w tym interes? Skoro sami nie reagują na obrażanie, trzeba będzie im pomóc. Najwyższy czas by portalowi przyjrzała się Prokuratura.

 3. Zdrada oczywista. Gdzie jest Lewandowski? Tak to się kończy, gdy gra za długo w niemczech.

 4. No tak, w belgii jest bruksela. Więc to jakiś spisek. I piłka chyba niemiecka.

 5. Most duchów, parking duchów, miejsca parkingowe dla duchów bo dla ludzi za mało. Place zabaw pod głosy wyborcze. Co chwila coś zepsute a niby nowe. Rodzice nie mają na czym usiąść. Za blokami i kamienicami ruina. Panu już raczej chcemy podziękować.

 6. Jest zdaje się uchwała rady miasta o powstaniu nad Sołą – do mostu kolejowego – obszaru chronionego lasu łęgowego, z ptakami, żabami, motylkami, itp. Zakładanie kolejnego parku, z alejkami i ławeczkami, na terenie zalewowym – jest bez sensu. Niech tam sobie rośnie las.
  Swego czasu była mowa o utworzeniu sieci mikro parków w wielu różnych miejscach miasta. W sumie sprowadzałoby się to do nasadzeń możliwie wielu drzew. Nie sądzę, aby w Oświęcimiu potrzebnych byłoby dalsze tysiące ławeczek i dziesiątki kilometrów dróżek spacerowych. Zamiast betonować i asfaltować, należy zostawić takie oazy zieleni, na poletkach 100 x 100 metrów, czy nawet mniejszych. Jest na przykład kilka takich miejsc, na obszarze między Konarem a Zasolem, po obu stronach Orląt Lwowskich. Zmieści się tam zarówno zabudowa osiedlowa – jak na Sikorskiego, jak i kępy drzew w starych wyrobiskach po żwirze, trzeba to tylko jakoś planistycznie ogarnąć. Inne takie miejsce – za szpitalem w kierunku Kruków. Między osiedlem Szpitalna a domkami szeregowymi i cmentarzem komunalnym. Też w paru miejscach „na Łąkach” miedzy obwodnicą a Zaborską. Między osiedlem Stare Stawy a obwodnicą (Zatorską). Oczywiście byłby problem z wykupem tych terenów z rąk prywatnych, bo koszty wysokie. Więc krok po kroku. Minimum asfaltu, maksimum zieleni.

 7. Franio poruszyłeś ważny temat czyli Bulwary. Brak rozwinięcia bulwarów w stronę mostu kolejowego.
  Tam też można zagospodarować nieuzytki i powalone drzewa. Kiedyś u wylotu ul. Solnej była ładna plaża nad Soła a teraz są chaszcze, Po drugiej stronie Soły brak ścieżki nadbrzeżnej od mostu kolejowego do kładki pod zamkiem.a była lata temu i służyła biegaczom i wędkarzom.

 8. Wykonano wygodne ławki, pomieści się na nich prawie całe osiedle (nadmiar). Po paru miesiącach zszedł z nich lakier. Warto aby władza wyszła na miasto i przyjrzała się w dzień powszedni i w weekendy terenom rekreacyjnym, może też będzie odwaga na rozmowę z mieszkańcami. Co do zewnętrznych pieniędzy to proszę najpierw zapytać kolegów kiedy zaczną je odmrażać. Naiwni myślą, że potem dostaną? Jest park to dobrze. Proponuję trochę zająć się Bulwarami. Biedne toi-toi, nawet nie w wersji dla inwalidów, czasami „wiatr” je przewraca. Ludzi na bulwarach tłum. Połączcie bulwary dwoma ścieżkami z niedoszłym parkiem o też wzniosłej nazwie, dorzućcie też trochę ławek, szczególnie pod lipami. Na Błoniach duży teren z akacjami, szkoda że nie można tam usiąść.

 9. Zaorać, konopi nasadzić a jak się wszyscy zaciągną suszem to będzie jedna wielka wspólnota, zapanuje wszechobecna miłość, tolerancja i stan błogi.

 10. Komentarz z 04 czerwca 2022 godz. 13:45 nie został napisany przez użytkownika „masterkosa”…

  Ktokolwiek dowartościował się podszywając się pod innego użytkownika niech pamięta, że nick podlega ochronie prawa cywilnego…

 11. @hotin
  Jesteś głupszy niż Chwierut. Chyba nie da się wymyślić gorszej obelgi.

 12. @Ewa Miasteczko komunikacyjne było. Zostało zrujnowane. Za jakiego to władcy?

 13. @masterkosa. Wy,POplecznicy mile wam sprawującego władzę a Oświęcimiu powinniście zamilczeć,bo od lizania mu przybytku to już reszte głowa boli.

 14. @Abcd
  Dokładnie. Warunki na zgrupowaniach mieliśmy bardzo dobre. Wszystko to zasługa naszego prezydenta Janusza Chwieruta. I nie jest prawdą, że nad łóżkami dach przeciekał, zwłaszcza, że prawie nie padało. Prezydent troszczy się o nas jak ojciec najlepszy.

 15. Tak źle tak nie dobrze. Jak zawsze oświęcimianie nie zadowoleni a sami nic nie zrobią….ooooiiiii przepraszam siedzą i hejtuja te same osoby pod różnymi nickami

 16. Ja widziałabym miasteczko komunikacyjne dla dzieci, z sygnalizacja świetlną , znakami , asfaltowe jezdnie, które odzwierciedlają rzeczywisty ruch drogowy ,itd. Są takie w niektórych miastach .
  Dzieci mogą poznać znaki drogowe i nabrać umiejętności poruszania się na ulicy.
  Po poprzednim zostały wspomnienia ale nic nie stoi na przeszkodzie ,żeby powstal nastepny,nowoczesny.

 17. Szkoda że Pan prezydent nie pomyślał o Zasolu.
  Tu też przydałby się jakiś plac zabaw
  Bo to co jest przy Pileckiego jak jakaś kpina i wychodek dla psów

 18. Jeszcze opera i dostęp do morza panie jaśnie wielmożnie nam panujący prezydencie J.CH

 19. Spoko! Zadłużyć miasto. Wyciąć drzewa i z miasta zrobić park spokojnej starości. Nie będzie ani młodych, ani miejsc pracy. Za to JCh będzie kolejna kadencje prezydentem.

 20. Uwaga na bardzo niebezpieczny bubel. Asfaltowa ścieżka rowerowa w tym parku pomalowana została zwykłą olejną farbą, która jest niebezpiecznie śliska, kiedy spadnie na nią deszcz. Kilka osób już tam leżało. Dziękujemy za taką fuszerę!

 21. Panie Januszu, park to absolutny priorytet. Nie wahałbym się nawet wziąć na to kredytu (co tam, raz się żyje). Już dla samego tego parku wielu ludzi, których z Oświęcimia wygnała bieda wróci. Wrócą z Anglii, Irlandii, Holandii, Niemiec. Wrócą nawet ci z USA. Wrócą z rodzinami i będą Panu dziękować. Więc o kolejną kadencję może Pan być spokojny. Zwłaszcza, że w zanadrzu ma Pan nowe pomysły… Na te pomysły czekamy z drżeniem serca.

 22. A może jakiś taki drugi Most Duchów ku chwale nam panującego namiestnika POwskiego PJCH?

Send this to a friend