Kultura

OŚWIĘCIM. Krzyż Oficerski Orderu Imperium Brytyjskiego dla dyrektora Muzeum Auschwitz

Dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz oraz prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Imperium Brytyjskiego.

Oficjalne wręczenie odbyło się 25 października w Warszawie podczas posiedzenia Komitetu Międzynarodowego Fundacji Auschwitz-Birkenau

Dyrektor Cywiński odebrał odznaczenie z rąk JE Anny Clunes, Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce oraz Lorda Erica Picklesa, specjalnego wysłannika Wielkiej Brytanii ds. Post-Holokaustowych, zasiadającego w Komitecie Międzynarodowym FAB.

Dziękując za wyróżnienie, dyrektor Cywiński podkreślił, że szczególną dla niego okazję chciałby wykorzystać do wystosowania szczególnego wezwania: – W tym dniu chciałbym zaapelować o natychmiastowe i bezwarunkowe zwolnienie wszystkich cywilnych zakładników przetrzymywanych w Gazie. To musi być pierwszy krok do budowania pokoju na Bliskim Wschodzie.

Ambasador Anna Clunes wspomniała, że Muzeum Auschwitz pierwszy raz odwiedziła w 1998 r., ale wciąż bardzo dokładnie pamięta, jakim przeżyciem było zwiedzanie poobozowych budynków: – Kiedy wróciłam do Polski w 2020 r., już jako ambasador, odwiedziłam Muzeum w czasie pandemii, kiedy nie było tam niemal nikogo. Wywarło to na mnie ogromne wrażenie. Nie spodziewałem się, że będzie to wpływ tak silny. Pamiętam rozmowy z dyrektorem i zespołem Muzeum o szczególnej roli – człowieka, który codziennie przychodzi do tego miejsca, który poświęca swoje życie zawodowe, by zachowywać pamięć o tym, co się wydarzyło.

– Praca pana i pańskich współpracowników bardzo mnie zainspirowała. To istotne, by przekazywać tę historię, rozumieć, dlaczego nigdy więcej nie może się ona powtórzyć w dzisiejszym świecie. Jestem naprawdę dumna, że w imieniu Wielkiej Brytanii możemy docenić to, w jaki sposób prowadzi pan Muzeum – podkreśliła.

– Order Imperium Brytyjskiego nie jest wręczany często. To też bardzo rzadka forma uhonorowania osób spoza Wielkiej Brytanii. Jest przyznawana nie dlatego, że ludzie wykonują swoją pracę, ale dlatego, że wykonują swoją pracę w sposób wyjątkowy. Polska jest kustoszem byłych niemieckich obozów i uważam, że Miejsce Pamięci Auschwitz realizuje wyjątkową misję, by zapewnić zrozumienie przeszłości – powiedział Lord Eric Pickles.

– Każdego roku dwoje uczniów z każdej średniej szkoły z Wielkiej Brytanii odwiedza Miejsce Pamięci w ramach programu nauczania o Holokauście. Sposób, w jaki Muzeum przyjmuje tych młodych ludzi, a także w jaki zachowuję prawdę, jest naprawdę szczególny. A prawdy tej będziemy potrzebować, kiedy odejdą już ostatni Ocalali – dodał.

Order Imperium Brytyjskiego to brytyjskie odznaczenie przyznawane za zasługi w dziedzinie sztuki i nauki, pracę w organizacjach charytatywnych oraz służbę publiczną poza służbą cywilną. Został ustanowiony 4 czerwca 1917 r. przez króla Jerzego V.

Wielka Brytania jest jednym z krajów-darczyńców Kapitału Wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau, którego celem jest zachowanie autentyzmu pozostałości po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. Brytyjskie wsparcie wyniosło 3,1 miliona funtów. Wśród darczyńców Fundacji jest także Londyn.

Auschwitz.org

Poprzedni artykułNastępny artykuł

5 komentarzy

  1. Twoja wiarygodność jest równa morawieckiej. Buć może rzeczywiście pisowska turysta by się zgubiła. Bo nieogarnięta jest. Ale wszyscy pozostali turyści:
    a) wyciągają telefon
    b) otwierają mapy googla
    c) idą zgodnie ze wskazaniami.
    Albo jeśli im się nie chce iść wsiadają do autobusu „prosto do muzeum” linii M. O czym informuje wielki napis na przystanku.

  2. Nie wiem, dlaczego mamy gloryfikować człowieka, który nawet nie potrafi zadbać o turystów którzy wysiadają z pociągu i gubią się w drodze do muzeum z Dworca PKP. Można sprawdzić!

  3. Warto także pamiętać, że w Monowicach podczas drugiej wojny światowej przebywali brytyjscy jeńcy wojenni. Nie byli więźniami KL Auschwitz III-Monowitz. Większość dostała się do niewoli w Afryce Północnej. Na przełomie 1943 i 1944 r. trafiło do Monowitz ok. 1,2 tys. jeńców brytyjskich. W 1945 r. przebywało ich jeszcze 578. Niemcy ewakuowali ich do obozu Mooseburg na terenie Niemiec, gdzie doczekali wyzwolenia.

  4. Dyrektor dr Piotr M.A. Cywiński w 2006 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w latach 2008 i 2010 – Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 r. – Krzyżem Kawalerskim belgijskiego Orderu Koronnego, w 2013 r. – Krzyżem Kawalerskim monakijskiego Orderu Świętego Karola, w 2014 r. – Krzyżem Oficerskim greckiego Orderu Feniksa, a w 2019 r. – Orderem Narodowym Legii Honorowej w stopniu kawalerskim.

Send this to a friend