Informacje

OŚWIĘCIM. Już w grudniu powrócą na stałe pociągi na trasie Oświęcim – Skawina – Kraków

Wicemarszałek Łukasz Smółka oraz Iwona Gibas z zarządu województwa odwiedzili dzisiaj dworzec kolejowy w Oświęcimiu. Mamy bardzo dobre informacje dla mieszkańców i pasażerów. Wydłużenie do Oświęcimia połączeń SKA2, obecnie kursujących na linii kolejowej 94 do Podborów Skawińskich i Przeciszowa, ma nastąpić już od połowy grudnia br.

Wraz z panią marszałek Iwoną Gibas jesteśmy dziś na stacji kolejowej w Oświęcimiu. Mamy bardzo dobrą informację dla mieszkańców. Od nowego rozkładu jazdy, czyli już od grudnia, pociągi które będą jeździły przez Skawinę, do Krakowa, będą również dojeżdżały do Oświęcimia. Jest to informacja długo oczekiwana przez mieszkańców. Ważne jest to, że kończą się remonty, wtedy można kierować na tory pociągi. Bardzo dziękuję również za duże zaangażowanie pani marszałek Iwonie Gibas, która dba nie tylko o kulturę, ale także o to, by mieszkańcy mieli sprawny dojazd do pracy i szkoły

–  mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Razem z panem wicemarszałkiem Łukaszem Smółką pozdrawiamy z Oświęcimia i przekazujemy kolejne, dobre informacje dla pasażerów Kolei Małopolskich oraz mieszkańców Oświęcimia i regionu. W grudniu pociągi relacji Kraków – Skawina – Przeciszów będą zatrzymywać się w Oświęcimiu. Również od grudnia będziemy mieli na linii Kraków – Oświęcim więcej składów

– dodaje Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Koleje Małopolskie informują, że wydłużenie do Oświęcimia połączeń SKA2 obecnie kursujących na linii kolejowej 94 do Podborów Skawińskich i Przeciszowa (łącznie 19 par pociągów), planowane jest od połowy grudnia bieżącego roku. Czas przejazdu w pełnej relacji Oświęcim – Kraków przez Skawinę wyniesie ok. 1 godziny i 30 minut.

W związku z dobiegającą końca modernizacją odcinka linii kolejowej Podbory Skawińskie – Oświęcim oraz stacji w Oświęcimiu, Województwo Małopolskie czyni starania mające na celu wydłużenie relacji pociągów Operatora Koleje Małopolskie sp. z o.o. kończących obecnie bieg w stacjach Podbory Skawińskie i Przeciszów. Obecnie Spółka uruchamia 19 par pociągów na linii kolejowej nr 94. Spośród nich 9 kończy bieg w Podborach Skawińskich a 10 dociera do Przeciszowa. Na etapie konstrukcji rocznego rozkładu jazdy 2023/2024, który wejdzie w życie 10 grudnia 2023 r., Koleje Małopolskie złożyły wnioski o przedłużenie relacji wszystkich 19 par do Oświęcimia.

Tym samym Oświęcim uzyska połączenia do Krakowa przez Skawinę realizowane co godzinę przez cały dzień, a mieszkańcy miejscowości pośrednich będą mieli możliwość dojazdu nie tylko do Krakowa, ale również do Oświęcimia

– podkreśla wicemarszałek Łukasz Smółka.

Na nieczynnym obecnie odcinku Przeciszów – Oświęcim obsłużony zostanie przystanek Włosienica oraz stacja Dwory.

Galeria zdjęć:

Poprzedni artykułNastępny artykuł

38 komentarzy

 1. To już ostatnie podrygi… za tydzień obudzimy się w innym kraju. A rozkład jazdy przecież zmienia się dopiero od grudnia.

 2. Prawdopodobnie Marian nie ogarnia, że ja nie startuję w tych wyborach. Natomiast Gibas – jak najbardziej.

  Marian zresztą mało co. Mieści się np. w grupie 24% obywateli, którzy uważają, że gwałtowne spadki cen paliw na stacjach Orlenu nie mają absolutnie nic wspólnego z wspieraniem pis. To zupełny przypadek.

 3. @Marian

  Nie obchodzą mnie twoje pokochiwania. Ale jak tak już się ślinisz to podrzuć na szybko co ma nam do zaoferowania pani Iwona Gibas…

 4. Marku, a ja „przeglądam twoje wystąpienia” na tym forum. I to mi wystarczy. Nie trzeba być psychologiem…

 5. Bo ja widzisz przeglądałem jej wystąpienia publiczne starając się znaleźć cokolwiek o ważnych sprawach publicznych, gospodarczych, światopoglądowych, polityki zagranicznej. I wiesz co? I nic. Nic nie miała kandydatka Gibas do powiedzenia. Na spotkaniu z kołem gospodyń wiejskich – „koła gospodyń są bardzo ważne, z okazji rocznicy powstania ochotniczej straży pożarnej” – straż pożarna jest bardzo ważna”. I tak dalej. I pstryk jedna fotka, pstryk fotek pięć. I to tak, żeby zawsze być na zdjęciu w środku. To mają być kwalifikacje, aby zasiadać w sejmie i decydować o najważniejszych sprawach w kraju?

 6. Lepsze to, niż być żałosnym , „Marianie”.

  O ile rozumiem, to zamierzasz głosować na Gibas ze względu na jej walory? Aha.

 7. Nawet jeśli, to nie są wybory miss 50+. A pozowanie Gibas do zdjęć przy każdej możliwej okazji jest po prostu śmieszne.

 8. Nie jestem zwolennikiem „zbyt intensywnego” marketingu politycznego ale tak na marginesie muszę przyznać, że ta Gibasowa to całkiem foremna babka. W tym aspekcie bije PO na głowę.

 9. ZIBI nie przesadzaj, to nie jest linia dla pendolino. To ma być linia aglomeracyjna, która ma służyć mieszkańcom a nie tylko podróżnikom. Poza tym na Osiedlu mieszka więcej ludzi niż na po lewej stronie Soły. Przystanek nie miałby sensu gdyby pociąg zatrzymywał się jak kiedyś w Płaszowie, ale on dojeżdża do Krakowa Głównego. Zresztą dotarcie za szpital zajmuje mniej czasu niż na Dworzec.

 10. Dziwny ten tusk nie moge go zrozumieć ale kolejny raz nie dam sie nabrać! On mysli tylko o sobie nie o nas Polakach a chce naszych glosów, ma dużo możliwości MOSKWA ,BERLIN !

 11. Trollu – ale twój prezes stchórzył? Przestraszył się Tuska nawet na swoim terenie w tvpiss, nawet wspierany przez Rachonia i nawet przy wykorzystaniu wszelkich sztuczek, o jakich się w telewizji dotąd nie śniło?

  „trzęsą się portki pętakom …”

  (Tu serdeczne pozdrowienia dla znawcy poezji zaangażowanej, pana Czytającego – bez krzty złośliwości).

 12. Do pasażer:

  Idąc twoim tokiem myślenia to co
  4 kilometry przystanek ,policz ile godzin jechalby taki pociąg do Krakowa. A może lepiej pod twoim blokiem.

 13. Przystanek kolejowy na Osiedlu przy Wysokich Brzegach akurat by się przydał. Blisko do szpitala i targu. Jest przystanek autobusowy skąd można dojechać do Starostwa i miejsce na parking po Bacutilu też jest. Po co tracić czas i pieniądze na dojazd na dworzec, skoro można ewentualnie pieszo dotrzeć na Wysokie Brzegi. Co do frekwencji. to na prawdę dużo osób korzysta z tej linii. Wbrew temu co niektórzy piszą z przystanku przy Energylandii mało osób korzysta. No chyba, że rano i popołudniu. Tłumów jednak nie ma.

 14. Wieści z Ratusza i inne programy informacyjne nie musiałby istnieć gdyby regionalne ośrodki TVP informowały o wielu ważnych sprawach lokalnych a nie tylko uderzały w samorządowców im nieprzyjaznym. Kiedy to nawet oddział TVP Kraków był..ale to z PO.

  Obecna władza nie liczy się z kosztami promocji czy wizerunku bo to przecież pieniądze podatników.
  Nawet p Gibas podczas Igrzysk Europejskich miała ze sobą 2 fotografów. Jak szaleć to szaleć. Szkoda tylko że za nasze.

 15. Ta to ma klawe życie . Wysokopłatna praca urzędnika polega na bywaniu na dożynkach , festynach , wystawach , koncertach oraz otwieraniu i wręczeniach oraz robieniu sobie niezliczonych fotek z gospodyniami wiejskimi , strażakami , dziećmi , sokistami itd. . Miła buzia nie zastąpi kompetencji .

 16. Poczekamy zobaczymy jak skończy się sezon Energilandi czy będzie tylu pasażerów na tej trasie kolejowej.Czy znowu powiat Oświęcimski nie będzie musiał dopłacać do biletów jak to było kilka lat temu, czy nie będzie to pociąg ,który będzie woził tylko powietrze.

 17. wiem od źródeł dobrze poinformowanych, że od stycznia bilety do Krakowa będą bezpłatne, podobnie jak raz w roku na miesięcznicę do Warszawy

 18. @ #OświecimCzasNaZmiany2024

  Rozumiem, że mówisz o lokalnych radnych PiS. To im zdarza się skomleć o atencję. Pozostali radni skupili się na działaniu a radni PiS wolą gadać.
  Żeby jednak zaistnieć w mediach trzeba mieć coś sensownego do powiedzenia. Ponadto trzeba sobą tez co nieco reprezentować.

  Może zapytaj o czas antenowy dla radnych w TV publicznej. Płacimy za nią wszyscy a pożytek z niej żaden.

 19. Jeśli PO znowu dojdzie do władzy,
  to wszystkie te plany kolejowe mogą być wstrzymane,
  bo to przecież PiS-owskie pomysły.

 20. A gdzie droga @ masz w przekazie urzędu miasta miejsce dla np. radnych? To nie są demokratyczne media!

 21. Proszę bardzo, Wieści z ratusza z końca września: spotkanie z seniorami obchodzącymi złote gody, wizyta przedstawicieli Komisji Europejskiej, rocznica napaści sowieckiej na Polskę, 60-levie Koła Gospodyń Wiejskich, zaproszenie na wystawę proponującą zdrowy tryb życia.

  Gdzie tu masz politykę?

 22. Wieści z ratusza nie są polityczną tubą propagandową Chwieruta – co w nich masz? Że odbędzie się bieg przełajowy, zamknięta zostanie ulica na czas remontu, dzieci z ock wzięły udział w konkursie plastycznym, salezjanie imprezę plenerową zorganizowali, itp. Czasami owszem pojawia się tam Chwierut czy Bojarski, ale bardziej poinformować o czymś mieszkańców, przedstawić plany na przyszłość. A jeśli jest tam coś o oddaniu do użytku jakiejś ulicy czy zakończeniu remontu chodnika to jasne, że krasnoludki tego nie zrobiły. Tak to cię boli?
  Stanowisko rzecznika prasowego jest w każdym takim urzędzie. Wskaż mi urząd pisowskiego miasta, w którym rzecznika nie mają, a przyznam ci rację.

 23. A urząd miasta w Oświęcimiu nie wydaje pieniędzy na PR? Przykładowo: Głos Ziemi Oświęcimskiej, Wieści z Ratusza, firma pisząca scenariusze Wieści z Ratusza, publikacje Wieści z Ratusza na portalach, rzecznik prasowy na etacie, wieloosobowy wydział promocji i… niezawodny wiceprezydent spod Oświęcimia.

  Ile to wszystko kosztuje? Policzymy?

 24. A teraz pora na insynuacje i fake newsy. Może coś o tym, jak pisowskie kandydat Jurzak straszy mieszkańców, że oświęcimski szpital wstrzymuje przyjęcia pacjentów, naraża ich zdrowie na niebezpieczeństwo, a pełowskie starostwo nic z tym nie robi.

  I co z tego, że to kłamstwo? Że dyrekcja szpitala i starosta zgodnie twierdzą, że to bzdura? Nic tak dobrze nie sprzedaje się w kampanii wyborczej jak strach. A piarowcy pisu wiedzą to najlepiej. Zawsze jakieś ziarno niepokoju zostanie zasiane.

  Co teraz, pisiory? Rysa na moście na Sole wskazuje, że most grozi zawaleniem, a Chwierut pozostaje bierny? Dziwne zapachy ze stołówek szkolnych wskazuje na niebezpieczeństwo wybuchu epidemii pryszczycy, a władze peło ignorują zagrożenie zdrowia małych dzieci? Co tam jeszcze wymyślicie?

 25. Na przykładzie tej sesji zdjęciowej widać, jak ogromne pieniądze angażuje PiS w specjalistów od wizerunku i reklamy. Profesjonalnych fotografów, wizażystów, stylistów, a nawet choreografów. Którzy sprzedają polityków jak produkt: proszek do prania albo szampon przeciwłupieżowy. Bardzo to przykre.

  Gibas i Smółka wcale nie musieli w tym celu przyjeżdżać do Oświęcimia i wyczyniać na dworcu te błazeństwa. Wystarczyłby zwykły komunikat prasowy. Ale wtedy by przepadła okazja do lansu. Co za czasy.

 26. Jest początek października, a Gibas już otwiera połączenie ze Skawiną, które ma faktycznie zaistnieć w grudniu.

  Jutro prawdopodobnie otworzy nam S-1, co uświetni kolejną sesją zdjęciową w świeżutkim ubraniu roboczym i w kasku.

  Na plus zaliczyć należy pożegnanie Gibas – mam nadzieję, że na zawsze – z białoruską sukienką ludową.

Send this to a friend