Informacje

OŚWIĘCIM. Janusz Chwierut: średnie wynagrodzenie urzędnika wzrośnie do ponad 6000 zł

Janusz Chwierut prezydent Oświęcimia zabrał głos ws. akcji protestacyjnej ws. podwyżek dla pracowników urzędu miasta.

Stanowisko Janusz Chwierut prezydent Oświęcimia:

Część pracowników urzędu miasta prowadzi akcję protestacyjną domagając się podwyższenia płac, a Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Samorządowych w Oświęcimiu wystąpiła do ministra o wyznaczenie mediatora w związku z niespełnieniem przez Prezydenta Miasta żądań płacowych, mających poprawić sytuację ekonomiczną pracowników.

Działanie związku jest niezrozumiałe. Prowadziliśmy przecież rozmowy, ustaliliśmy pewien sposób postępowania. Kluczową kwestią dla naszych dyskusji było jednak to, jakie będziemy mieli wpływy do budżetu miasta na 2023 rok z udziału w podatku PIT i CIT. Czekaliśmy na tę decyzję Ministra Finansów i do momentu jej otrzymania nie mogliśmy podejmować decyzji odnośnie podwyżek na 2023 rok. Dlatego umówiłem się ze związkami na kolejne spotkanie w połowie października. Niestety już na początku października otrzymaliśmy informację, że związkowcy wystąpili o mediatora. Kończąc w ten sposób dwustronne rozmowy z pracodawcą.

Za bezpodstawne uważam też zarzuty strony związkowej o mojej bierności czy wręcz sprzeciwie wobec kwestii płacowych. W tym roku średnie wynagrodzenie pracownika, bez kierownictwa, to kwota blisko 5100 zł brutto. Płaca ta nie uwzględnia tzw. „13” pensji, która stanowi 8,5 proc. wynagrodzenia rocznego oraz dodatkowych nagród. Podwyżka w tym roku wynosiła 458 zł brutto. Planowana była od 1 lipca. Jednak zdecydowaliśmy o jej uruchomieniu już od 1 kwietnia. W budżecie była zapisana w wysokości 6 proc., a ostatecznie jej wysokość sięgała niemal 10 proc. Płaca obejmuje wynagrodzenie zasadnicze oraz staż, od 5 do 20 proc., w zależności od przepracowanych lat, a także w niektórych przypadkach dodatek funkcyjny.

Plan na 2023 rok zakłada wzrost wynagrodzeń, od 1 stycznia o blisko 500 zł brutto, do kwoty 5600 zł brutto. Jeśli dołożymy do tego „13” pensję oraz nagrody to średnie wynagrodzenie miesięczne pracownika urzędu wzrośnie do ponad 6000 zł brutto. Trzeba też pamiętać, że w mieście podejmujemy decyzje dotyczące wynagrodzeń dla całej sfery samorządowej. Obejmują one około 1000 osób z urzędu, szkół podstawowych, przedszkoli i żłobka, Dziennego Domu Pomocy, Środowiskowego Domu Samopomocy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Oświęcimskiego Centrum Kultury, Muzeum Zamek, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Zarządu Budynków Mieszkalnych oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W przypadku nauczycieli obowiązuje podwyżka ustalana przez Rząd RP dla państwowej sfery budżetowej, która na przyszły rok wynosi 7,8 proc.

Postępująca inflacja, trudności gospodarcze powodują, że ciągle rosną koszty życia Polaków. Za tę sytuację nie odpowiada samorząd, lecz Narodowy Bank Polski i Rząd RP, a samorządy często ponoszą konsekwencje tej polityki. Decyzją rządu mamy ograniczone dochody, a skutkuje to tym, że w stosunku do roku minionego mamy 25 proc. mniej wpływów z PIT i CIT. W ubiegłym roku było to 58 mln zł, w tym roku są tylko 44 mln zł. Na tym samym poziomie, co obecnie, pozostaną również w roku przyszłym.

Mimo tej trudnej sytuacji podejmowane są działania, które mają na celu zwiększenie wynagrodzenia pracowników we wszystkich jednostkach finansowanych z budżetu miasta. Wynagrodzenia planowane na rok przyszły w skali całego miasta zwiększyliśmy o 11 mln zł. Aby to uzyskać i zabezpieczyć 10 proc. wzrost wynagrodzeń musieliśmy jednak zmniejszyć wydatki w różnych obszarach funkcjonowania miasta.

Jako władze miasta musimy pogodzić interes pracowników sfery samorządowej związany ze wzrostem wynagrodzeń z właściwym zabezpieczeniem funkcjonowania miasta, szczególnie w sytuacji gigantycznego wzrostu kosztów energii elektrycznej, gazu i ciepła oraz oczekiwaniami mieszkańców w zakresie inwestycji miejskich.

Oświęcim, 16 listopada 2022 r.


OŚWIĘCIM. Protest w Urzędzie Miasta! Bierna postawa prezydenta Janusza Chwieruta

Poprzedni artykułNastępny artykuł

33 komentarze

 1. W oświęcimskich jednostkach miejskich pracownicy zarabiają jeszcze mniej, niż w Urzędzie Miasta, ale co tam, ważne że samemu się ma 20000 co miesiąc

 2. Potwierdzam, że w 90% firm i urzędów w Polsce sytuacja pracowników najemnych jest taka sama albo i gorsza niż w UM w Oświęcimiu. Ceny w sklepach rosną, realne zarobki spadają.
  A jak tam działacz solidarnościowy Duda? Jakoś nigdzie nie chce się przyznać ile co miesiąc kasuje. Jak stawiacie: 30, 40 tysięcy?

 3. To ile waszym zdaniem powinien zarabiać referent, żeby było „godnie”? Proste pytanie. Zakładam, że każdemu „po równo”, bo „żołądki mamy takie same”?

 4. Potwierdzamy że w pozostałych oświęcimskich jednostkach miejskich sytuacja jest taka sama lub jeszcze bardziej dramatyczna niż w UM.

 5. No właśnie $$$ niech jeszcze wliczą prezydenta i zastępców a wyjdzie, że mamy średnią 8000- żałosne

 6. Dlaczego podając średnią płacową pracowników wlicza się do tego nsczelników. To bezczelność 😤

 7. Pracownicy oświęcimskich jednostek miejskich murem za urzędnikami!

 8. W 2020 roku zostaje na funduszu wynagrodzeń 807 644,96 a rok później 272 114,18 zł. Prezydent ciągle mówi, że nie ma pieniędzy. Nie wiadomo gdzie to wykorzystano…. na pewno zwykli pracownicy nie otrzymali z tego ani 1 złotówki.

 9. Wielkieś mi uczynił pustki w budżecie moim,
  Mój drogi Januszku, tym skąpstwem  swoim.
  Pełno pieniędzy, a jakoby nic nie było:
  Jedną maluczką podwyżkę dałeś, tak mało przybyło.
  Tyś za wszytkich mówił, za wszytkich pieniądze pozbierał,
  Wszytkieś premie swoim pracownikom odebrał.
  Nie dopuściłęś nigdy pracownikom cieszyć się żywotem swoim 
  ale za to radnym, suto rzuciłeś złotem,
  To tego, to owego wdzięcznie okłamując 
  I onym swym uciesznym śmiechem zabawiając.
  Teraz wszystko upadło, szczere pustki w domu,
  Nie masz przyjaciół, nie masz cyganić komu.
  Z każdego kąta,  żałość Januszku człowieka ujmuje, bo skąd wziąć pieniądze gdy załoga się buntuje!

 10. Z biuletynu informacji publicznej miasta Oświęcim (nabory) takie stawki oferuje prezydent:
  – dział IT 4450 zł brutto + max 20% dodatku za 20 lat pracy
  – straż miejska 3600 zl brutto + max 20% dodatku za 20 lat pracy
  – finansista za 3500 brutto + 20% max dodatku za 20 lat pracy
  – referent w wydziale promocji 3100 brutto + 20% max dodatku za 20 lat pracy.
  -podinspektor w wydziale spraw obywatelskich 3000 brutto +20 % max za 20 lat pracy.

  Gdzie tutaj prezydent widzi 5100 zł? Ciekawe czy klamczuszkowi urósł nos przez noc?

 11. Ale nas nie interesuje średnie wynagrodzenie. Dlaczego Chwierut nie napisał ile wypłaca inspektorom i podinspektorom? Dlaczego większość zarabia mniej niż 4000? Dlaczego jeden inspektor zarabia 7000 a drugi 3200?Dzisiaj ujawnimy paski płacowe i Chwierut beknie za wprowadzanie mieszkańców w błąd!

 12. Przepis na podwyżkę jest łatwy i pod nosem. Zapisz się do PO, jak Sylwia Żak, kiedyś zwykła radna, dziś naczelnik edukacji w UM ze świetną kasą!

  Paweł Kram i Bożena Fraś pracowali „tylko” w komitecie wyborczym JCH. Dziś pełnią funkcje prezesa w MZK i hotelu olimpijskim również za dużą kasę.

  Kolejne tłuste koty z PO: Kazimierz Homa i Andrzej Skrzypinski urodzeni prezesi miejskich spółek.

  A skąd wzięła się dyrektorka biblioteki Mariola Telewicz? Z biura poselskiego ówczesnego posła Janusza Chwieruta. Jakie to proste 🙂

  To jest doktryna „Chwieruta”. Za dobre wynagradzać, za złe pomijać.

 13. Małpko, zawsze możesz przestać kupować czyjś czas, wycofać upoważnienia i sam tłuc te pieczątki. Oszczędność na etacie to chyba ze 80-100tyś na łebka.

 14. Panie Prezydencie Chwierut! Wiem, że ma Pan mało czasu tak więc podsyłam streszczenie książki…Dickensa 🙂
  Stary kupiec, Ebenezer Scrooge, znany ze swego skąpstwa, powraca w Wigilię Bożego Narodzenia do domu po pracy w swoim kantorze. Tam zjawia mu się duch jego wspólnika, Jakuba Marley’a, który ostrzega: jeśli Scrooge się nie zmieni, po śmierci czeka go wieczna męka. Zjawa zapowiada także odwiedziny trzech innych duchów, dzięki którym los starego skąpca może się odmienić. Duchy rzeczywiście przybywają i ukazują Ebenezerowi przeszłość, teraźniejszość i przyszłość (jeśli jego życie się nie zmieni).

  Po tych wizytach skąpiec ulega wielkiej przemianie. Podwyższa pensję pracownikowi, opiekuje się jego kalekim synkiem, Małym Timem, i hucznie obchodzi każde Boże Narodzenie.

 15. Panie Chwierut! Wie Pan co to znaczy honor? Proponuję aby złożył Pan dymisję z piastowanej fumkcji. Wiem, że to dla Pana trudna decyzja, bo nie jest łatwo oderwać się od „koryta”,
  W MOPSie znajdzie się etat dla Pana, oczywiście za najniższą krajową lub w Straży Miejskiej. Nie mogę w sumie od Pana dużo wymagać w końcu jest Pan hipokrytą i samolubnym człowiekiem. Niech Pan przeczyta książkę Karola Dickensa pod tytułem ” Opowieść Wigilijna” Tam znajdzie Pan swoje prawdziwe oblicze!

 16. Pełna zgoda. Najlepiej po 10 000. Przecież przybijanie pieczątek jest takie męczące.

 17. Jak nie chcą płacić to się zmienia pracę a cwaniaki niech zostaną z robotą sami, nie ma innego wyjścia…

 18. Koledzy i Koleżanki, może pokażemy swoje kwitki prasie? Po ponad 20 latach pracy mam ciut powyżej 3600 zł brutto. Tak zarabiają urzędnicy. Informatyka szukali prawie rok – pensja zasadnicza 4450 zł brutto.
  Do średniej J.CH. wlicza pensje naczelników. Ja mam 3 tysi, naczelnik ma 7 tysi i średnio mamy piąteczkę…. żenada roku.
  Wstyd żeby inspektorzy w przyszłym roku zarabiali minimalne wynagrodzenie. Na równi ze sprzątaczkami. A nieee, przecież sprzątaczkom J.CH obciął etaty, żeby nie zarabiały tyle co urzędnicy 😛

 19. Prezydent wliczyl do średniej płacy szeregowego urzędnika wynagrodzenia naczelników, jubileusze i odprawy. Średnie wynagrodzenie zasadnicze brutto inspektora to 4050 zł a podinspektora to 3660 zł. Nawet wliczając w to maksymalną wysługę lat średnie wynagrodzenie inspektorów i podinspektorów UM nie jest nawet bliskie 5000 zł. Z kogo JCH chce zrobić idiotów? Z pracowników czy mieszkańców?

 20. Przeciez to smiech na sali. Ktorego urzednika? Gro szeregowych zarabia np 3500 brutto ale są i tacy co o wiele więcej. Przecież te kominy są ogromne. Niech prezydent wykaże stanowisko po stanowisku a nie operuje średnimi. Taki urzednik co ma 3,5 brutto i prezydent co ma kilka razy wiecej to średnią też ma niezłą… tylko dlaczego mu nie starcza do pierwszego?

 21. Jak dawał sobie i radnym podwyżki to nie czekał na wpływy do budżetu PIT i CIT ?

 22. Ale opowiada herezję! Teraz trzeba zaostrzyć akcje protestacyjna , nie ma wyjścia

 23. A jak dawał podwyżki radnym i sobie nie znał sytuacji finansowej. Mieli jeszcze na wyrównanie. Dla pracowników ciągle nie ma!

 24. A jak Prezydent zaciągał pożyczki to pytał pracowników o zgodę … raczej nie. To dlaczego oni mają teraz odpowiadać za to bagno. Ma swoją najwspnialszą ekipę /4 osoby+ on/ razem decydowali to niech piją to piwko.

 25. 6000? To dziwne, że przez pół roku szukał informatyka za 4450 brutto, a stawka w naborze do wydziału finansowego to 3600 brutto. Coś mu się narracja nie zgadza ze stawkami w oficjalnych pismach w BIP UM.

 26. Osz, dzięki mój pracowadco. Cudownie to wytłumaczyłeś.To ty jesteś taki miły i dobry a pracownicy tak cię szkalują. Batem po dupach….ale jednak nie pracownikom. Nie można tego czytać bez wkur…nia.

 27. Mam nadzieję, że w odpowiedzi na tą kłamliwą wypowiedź związki udostępnią medią oficjalne pismo PJCH gdzie szczegółowo opisuje ile tak naprawdę urzędnicy zarabiają. Ja po kilkunastu latach pracy w urzędzie nie mam 3 tysięcy na rękę. A takich osób jak ja jest więcej. Tym kłamliwym artykułem Chwierut pogrążył się totalnie i zadecydował o zaostrzeniu akcji protestacyjnej.

 28. No nie, te słowa pr to wierutne kłamstwo. Ciągle wyciągana średnia zarobków jest krzywdząca dla wielu pracowników. Tą średnią nabijają wybrańcy. Większość żyje w biedzie. Banki pracownikom urzędu nie chcą dawać kredytów. Czy obecnie panujący coś jarał przed tym wywiadem. Zwiazki i reszta pracowników pamiętają o mopsie i innych podległych jednostkach. Jednoczymy się!!!. O nie P. CHwierut, tym razem się nie uda. To nie sytuacja polityczna tu cię zagoniła tylko twoje sknerstwo.

Send this to a friend