Informacje

PUBLICYSTYKA. Park & Ride w Oświęcimiu. Czyli totalna, kosztowna klap

Przypomnę tylko, że oddany do użytku już parę lat temu wielopoziomowy parking przy dworcu, kosztował prawie 21 milionów złotych! Miał służyć kierowcom, jako darmowe miejsce do parkowania samochodów dla udających się w dalszą drogę koleją. Niestety, takie rozwiązanie, akurat w Oświęcimiu nie wypaliło. Powiem więcej. Okazało się klapą. W mojej ocenie – totalną i osobistą porażką prezydenta Janusza Chwieruta, który był przecież wielkim zwolennikiem i inspiratorem tej inwestycji.
Przypomnę też, że gdy radni mówili mu o bezsensownym wydawaniu publicznych pieniędzy, co widać w tym przypadku czarno na białym, prezydent próbował w dalszym ciągu bronić tej kompletnie nietrafionej inwestycji. A potem, zapewne żeby ratować swój mocno nadszarpnięty najdelikatniej mówiąc, wizerunek, prezydent Janusz Chwierut udostępnił ten nieszczęsny parking dla wszystkich i za darmo. Można by rzec w tym wypadku – słusznie. W końcu nie po to gmach został za tak monstrualne pieniądze wybudowany, żeby po nim hulał sam wiatr. A mimo to, nadal popularnością jakoś nie grzeszy! I tak oto, w praktyce znajduje tu schronienie ledwie kilkadziesiąt samochodów…

Jeślio to chodziło autorowi pomysłu, to pozostaje bić brawo!

Trzeba jednak, jak sądzę, zadać tu sobie pytanie o priorytety. Czy aby na pewno wzięto pod uwagę kolejność realnych, palących potrzeb w naszym mieście? Drodzy Państwo, bo za te pieniądze i w tym czasie, prezydent Oświęcimia mógł wybudować ze dwa żłobki, o które rzekomo tak teraz heroicznie walczy i zabiega… Mówię rzekomo, bo z tego co widzę, oczywiście niewiele ma to wspólnego z prawdą.

Jeszcze jedna rzecz, przy takiej jak ta okazji, nie daje mi też spokoju. Zawsze zastanawiam się, czy to są Jego autorskie, genialne pomysły, czy prezydent ma może takiego łebskiego doradcę? Miało być super. Wyszło jak zawsze. Finalną ocenę pozostawiam, jak zawsze, mieszkańcom Oświęcimia.

Waldemar Łoziński / źródło: Kurier Oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

29 komentarzy

 1. Panie Łoziński, niewiedza czy jest pan ignorantem? Dlaczego nie napisal Pan, ze linie kolejowe wychodzace z Oświęcima sa w remontach? To chyba wystarczajacy skutek „pustego” parkingu…krytykowac bedzie mozna przy maksymalnych przepustowosciach lini kolejowych. Teraz to zwykle „bicie piany”. A jezeli dalej beda wojenki partyjne, to nic sie nie zmieni, bo np. kolejami malopolskimi rzadzi urzad marszalkowski, czyli pisiory a w Oświęcimiu znienawidzone peowce…

 2. Z panem Łozińskim jest tylko jeden problem , nie bardzo wie gdzie jest granica pomiędzy sprawą publiczną a interesem prywatnym .

 3. Pan Łoziński zamiast odgrzewanych kotletów mógłby napisać coś nowego w przestrzeni polityki Oświęcimia i powiatu.
  Na przykład zapytać dlaczego Brzezinka buduje kompleks szkolno-przedszkolny za pieniądze OSPR (prawie 75% kosztów-8,7mln) a prezydent z tego samego konta buduje parking głównie dla zaprzyjaźnionego dewelopera (chyba kilkanaście milionów rząd najjaśniejszej na to daje), bo chyba to klienci przejmą większość miejsc. I beczy, że nie ma piniondzorów na żłobek.
  Ewentualnie dlaczego w mieście nie buduje się mieszkań komunalnych tylko wyręcza się deweloperów (OTBS).
  Wiem, że takie postawienie sprawy może pozbawić darmowych biletów na festiwal na dachu Haberfelda, ale coś za coś.

 4. Milicjant , a za co brał siano grad przez tyle lat ,a nawet nie wskazali lokalizacji e.a.

 5. Cięciu parkingowy ,na podstawie biletu możesz zostawić na noc więc nie pisz o czymś o czym nie masz zielonego pojęcia!

 6. Nigdy nie widziałem więcej zajętych niż około 100 miejsc z 300 zapełnionych. Przypominam jeszcze raz: parking miał i pewnie kiedyś będzie działał na zasadach komercyjnych z ewentualnymi ulgami dla podróżnych. To że teraz jest bezpłatny wynika z utrzymywania decyzji z czasów COVID i chęci pokazania, że ludzie używają. Tylko jacy? Robi ktoś badania?

 7. Znów dużo szczekania a mało konkretów i faktów.

  1. Ko
  Jaki garaż tam sobie zrobili? 148 właścicieli samochodów dziś przywiozło swoje bryki i postawili tam (w dzień – przykład z godziny ok.11:20) by później pewnie z buta lub komunikacją miejską udać się na Zasole, Błonie czy może na Osiedle…. – wy to chyba się nie słyszycie czy w tym przypadku nie widzicie co piszecie.

  2. Tak tylko pytam
  Gdzie niby mieliby tam zostawić skoro jest on zapełniony prawie w całości przez dzień ?

  3. wredny
  niestety wielu mieszkańców ma taki charakter że nie zapłacą 2 zł za miejsce postojowe, tylko wolą jeździć np dookoła Rynku i w Starym mieście, a druga osoba z którą przyjechali załatwia wtedy swoje sprawy

 8. Ten parking wzorem innych miast może być płatny i to 120 zł , ale z noc. Chodzi o to by rano było miejsce dla podróżujących pociągiem. Masz bilet kolejowy, to nie płacisz za parking. Opłaty za parking mają być, ale na Bulwarach.

 9. Kilkunastu pociotków Pisowsk-ich na czele z niejakim Horałą wchodzących w skład tzw zarządu budowy CPK prawie od dwóch lat bierze po kilkadziesiąt tysięcy pensji miesięcznie każdy- za pilnowanie łąk 5-ej kategorii w okolicy Baranowa. A będą jeszcze brać przez następne kilka lat po czym okaże się że żaden CPK nie powstanie. Więc przestań pieprzyc Łoziński że zmarnowano pieniądze publiczne bo obiekt stoi!!!! i jest to coś trwałego co zostanie. A po pociotkach Pisowskich z CPK zostanie krzywda ludzka wysiedlonych obywateli i kretowinyy!!!!

 10. Nie znoszę tych bzdur o pustym P&R, parkuję tam regularnie w weekendy i na pierwszym piętrze prawie wszystkie miejsca są zajęte, na drugim też sporo samochodów. Najgłośniej szczekają Ci jaka to zła inwestycja co z parkingu nie korzystają i tylko powielają ploty.

 11. Jakby ktoś nie wiedział sam remont stacji to miszczostwo , co do parkingu może być tylko przy normalnej współpracy PO PiS i tyle w temacie ,jak wyglada od strony miasta -rozpacz non i te łańcuszki przy postoju !

 12. Walduś ostatnio stał się aktywny, interpelacje, zapytania,opluwanie naszego prezydenta, pretensje o byle co niech się pochwali co przez tą swoją kadencję zrobił dla mieszkańców Oświęcimia.Poza telefonami na nowogrodzką opluwając legalnie wybranych radnych i prezydenta nie zrobił nic.To przez niego ,i jego kolegów były blokowane pieniądze dla samorządu Oświęcimia.Powoli kończy mu się koryto plus dlatego tak głośno szczeka.W swojej karierze zaliczył już kilka partii.Może czas już zmienić pracę, łopatę z ostatniej imprezy zabrał Pan do domu.Firmy budowlane poszukują wykwalifikowanych pracowników.

 13. To czy ten parking się sprawdzi czy nie, okaże się w momencie pełnego przywrócenia ruchu kolejowego. A marzeniem byłoby doprowadzenie do kolejowego połączenia z Tychami, o czym coś cicho od dawna. Wtedy będzie można zobaczyć na ile się to sprawdza.
  Zainteresowanie podróżami do Krakowa jest i to spore. Sam byłem zaskoczony jak szybko zapełnił się pociąg z Przeciszowa do Krakowa i jak dużo osób wsiadało na początkowej stacji. Po przedłużeniu do Oświęcimia będzie pewnie jeszcze więcej chętnych. I wtedy parking może być zasadny. Jeżeli miałby być płatny, to dla tych podróżujących koleją winien być darmowy lub za symboliczną opłatą.

 14. Na dzień dzisiejszy brak bezpośredniego połączenia z Krakowem. W ogóle kolej pasażerska pracuje na 20% planowanych mozliwości. Takie same też,na dziś ów parking ma obłożenie.
  Krytyka działań prezydenta zatem w tym przypadku jest jak najbardziej hybiona , są natomiast inne w moim , i nie tylko moim odczuciu grzechy których dopuścił się p.Prezydent , jak dotąd nie
  zauważone , czy też może celowo pominięte przez koło p.Łozińskiego , z przyczyn zapewne które znają tylko oni sami .
  Zatem wołam : sprawdzam ! Panie Łoziński zamiast krytykować prosimy się pochwalić własnymi osiągnięciami !

 15. @Mieszkaniec
  Błagam cię, parking od początku miał być płatny. I na poczatku był, ale potem był COVID. Adamaszek kiedyś nawet pytał ile dopłacamy do tego cuda.

 16. @wredny
  Tobie proponuję lekturę słownika ortograficznego. Wracając do tematu… czyli wg. Ciebie parking ma być płatny…widząc podejście Panów Łozińskiego i Przewoźnika zaraz byłby płacz, że wprowadzono opłaty i jaki to Prezydent jest niedobry dla korzystających…wasza hipokryzja nie zna granic…prawdziwe oblicze PiS…

 17. @mieszkanie
  Chyba ci na końcu c odpadło jak oczko temu misiowi z Barei. Jesteś POwskim betonem i nawet dynamit tego nie jest w stanie zmienić. Tak tak… wszystkiemu winien PIS, rząd i Papierz.
  Jak był parking płatny może 2 samochody tam stały … może. Jak jest darmowy to zauważyłem że coś więcej kierowców z niego korzysta. Nie koniecznie tych podróżujących ale okoliczni mieszkańcy maja z…..tą wiatę chroniącą autka przed śniegiem i gradem.

 18. @Kristopher
  Czy jak w końcu zostaną wprowadzone opłaty to będziesz dalej korzystał, czy raczej na bezpłatnym kolejowym zostawisz samochód?

 19. Panie Radny, na chwilę obecną, wciąż trwa wielka modernizacja stacji jak również odcinka trasy Czechowice-Dziedzice -Trzebina, w związku z czym krytyka nie jest uzasadniona. Sam korzystam z P&R podczas regularnych podróży na Śląsk, i uważam go za udogodnienie.

 20. PJCH lubi wydawać pieniądze tam,gdzie jego ludzie dostają kasę nielicząc sie z opiniami opozycyjnych radnych miasta i efekty widać jak na dłoni. Pinindzy ni ma i nie bydzie-,bo mu PiS zajumał.Pal licho żłobek np.przy ul. Olszewskiego,ale brak letniego basenu i tęzni mu nigdy nie wybaczę!

 21. Panie radny Łoziński, znowu to samo, ile razy można gadać ciągle o tym samym, ciągle wstecz, co z resztą jest typowe dla PiSu, PiS cofną nasz kraj w rozwoju. Zamiast skupić się na przyszłości, skupić się na realnej pomocy, np. pozyskaniu połączeń kolejowych co zwiększy ruch na parkingu i w Oświęcimiu, pozyskaniu środków finansowych przeznaczonych na różne potrzeby mieszkańców, to stawiacie pisowski interes partyjny wyżej. Nie potraficie się wznieść ponad ten interes, zresztą tak samo działa Urząd Marszałkowski i Rząd. Mam wymieniać czego nie zdołaliście pozyskać – wówczas braknie miejsca w komentarzu. A może zwróci się Pan do swojego prezesa z Nowogrodzkiej o 70 baniek wyrzucone na wybory, których nie było, o pieniądze wyrzucone na respiratory, mało? To proszę elektrownia Ostrołęka – ponad miliard…..
  Niech Pan przedstawi choć jeden pomysł, a tu tylko bezużyteczna krytyka…wstyd pobierać dietę, zresztą sam Pan ją sobie zwiększył – może tak z niej zrezygnować, pokaże Pan wtedy jakim jest Pan społecznikiem.

 22. Kiedy skończy się najdłuższy w Europie remont torów? To już chyba kilka lat poślizgu. Jak remont się skończy to i parking będzie pełny. Przejazd pociągiem do Krakowa to połowa kosztu dojazdu samochodem. Na dodatek pociągi raczej nie stoją w korkach. No chyba, że trafi się jakieś wydarzenie losowe. Obecnie by dojechać w rejon Szpitala JPII trzeba stracić dwie godziny. Dochodzi jeszcze znalezienie miejsca parkingowego, co w tym rejonie graniczy z cudem. W innych rejonach Krakowa nie jest lepiej. Do tego dojdzie strefa czystego transportu. O przymiarkach do poszerzenia płatnej strefy parkowania nie wspomnę. Wtedy okaże się czy parking jest klapą. Na razie są to pobożne życzenia tych, którzy nie potrafią się pogodzić z przegranymi wyborami.

 23. Panie Waldku, to raczej typowa samorządowa patologia. Dają kasę to trzeba brać. Bez badania potrzeb, bez pomyślunku czy to potrzebne. Nawet jak teren nie nadawał się na nic innego to można było zbudować normalny parking za ułamek kwoty w tym miejscu.

Send this to a friend