Informacje

OŚWIĘCIM. Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie?

Pan prezydent Janusz Chwierut publicznie i z rozmysłem przedstawia się jako bojownik o wolność i demokrację. W praktyce jednak to właśnie on sam patronuje i osobiście odpowiada w Oświęcimiu za prymitywny, propagandowy system, który ma uniemożliwić, stłamsić w zarodku wszelkie pytania i krytykę lokalnej władzy. Wolność to rzecz jasna wielka wartość. Martwi mnie natomiast obłuda pana prezydenta Chwieruta. Moja interpelacja zawiera kilka pytań do prezydenta Oświęcimia. Sądzę jednak, że Państwo już teraz znacie na nie odpowiedź.

Szanowny Panie Prezydencie, na podstawie zapisów Statutu Miasta Oświęcim, rozdział IV, §50, składam interpelację w sprawie ograniczenia wolności mediów prowadzonych i wydawanych przez Miasto Oświęcim.
19 grudnia przed Oświęcimskim Centrum Kultury odbyła się manifestacja przeciwko tzw. ustawie „lex TVN”. W zgromadzeniu uczestniczył również, wygłaszając płomienne przemówienie, Pan Prezydent Miasta Oświęcim Janusz Chwierut. Prezydent powiedział m.in. „myślę, że jest tu wiele osób, które pamięta przecież lata 80. i wcześniejsze, że tak naprawdę ten rząd, to ugrupowanie niczym nie różni się od PRL-u. Jest równie obłudne! Jest gorsze! Tak, macie Państwo rację!”. Kończąc Pan Prezydent był jeszcze łaskaw dodać, że „ważna jest świadomość o co walczymy. Walczymy nie tylko o wolne media, ale tak naprawdę walczymy o wolną Polskę”.
Równocześnie na oficjalnym facebookowym profilu Miasta Oświęcim został opublikowany wpis „Oświęcim – Miasto Pokoju, zawsze będzie stać po stronie wolności, w tym także wolności słowa i wolności mediów. (…) Wolni ludzie, wolne media, wolna Polska”.
Jak można dość łatwo zauważyć, w trakcie publicznych wystąpień i zgromadzeń Pan Prezydent mówi zawsze dużo i z pasją o wolności, wolności słowa, czy demokracji. Tymczasem w praktyce, w naszej oświęcimskiej rzeczywistości sprawa wygląda już zupełnie inaczej…

Dlatego proszę o odpowiedź na następujące pytania, które skłonią też być może Pana Prezydenta do refleksji w duchu idei samorządu i wolności słowa:
• Ile razy od 2018 roku wypowiadali się radni PiS oraz radni niezależni w przygotowywanych przez Urząd Miasta, cotygodniowych „Wieściach z Ratusza”?
• Ile razy od 2018 roku publikowane były wypowiedzi radnych PiS oraz radnych niezależnych
w comiesięcznym „Głosie Ziemi Oświęcimskiej”, gdzie regularnie prezentuje się Pan Prezydent?
• Ile razy od 2018 roku publikowane były stanowiska radnych PiS oraz radnych niezależnych na oficjalnym facebookowym profilu Miasta Oświęcim?
• Jaka jest zasada zapraszania gości, komentatorów do programów i mediów powiązanych z Urzędem Miasta Oświęcim?

Z poważaniem, Jakub Przewoźnik

Poprzedni artykułNastępny artykuł

46 komentarzy

 1. @czesław
  czesio, ty nie przestajesz być głupkiem, ty dodatkowo jesteś pospolitym chamem. A gdzie jest miejsce chama, czecio? W stajni czesio, albo w oborze.

 2. Dlatego wieśniacy nadal będą palić śmieciami, w Oświęcimiu, nawet posiadacze dobrych kotłów węglowych będą wyrzucać kasę na nowe inwestycje..

 3. Doża jak jesteś taka na nie to ujawnij się, odwagi i nie wypowiadaj się za wszystkich z samorządu.

 4. UM to nie tylko urząd miasta ale też wszystkie podległe miejskie jednostki. Są tam setki mieszkańców Oświęcimia.

 5. Do lPracy ……. Przecież w UM Oświęcim pracują w większości pracownicy z poza Oświęcimi z wieśniakiem na czele.

 6. Czego można się spodziewać po wieśniaku z pod Kent. Dba o siebie i swoich kumpli interesy a nie o mieszkańców miasta

 7. Na szczęście wszyscy Polacy będą tym razem głosować przeciwko tej kłamliwej pisowskiej mejzopodobnej mafii okradającej Polskę. Więc nie masz szans.

 8. @radni niebezradni i Nie jestem dla ciebie cześ, gnoju. Standardowe zagranie mendy.

 9. Chciałam tylko dodać, że PiS w samorządzie to co innego niż w rządzie. Chwierut miał swój czas i już ta formuła się wyczerpała, zarówno dla nas pracowników jak i mieszkańców miasta. Lepiej mieć samorząd żyjący w zgodzie z rządem niż takiego prezydenta co w każdych protestach poróżnia nas wszystkich. Dlatego będę głosowała przeciwko Chwierutowi tak jak moi koledzy i koleżanki z samorządu.

 10. @Cześ

  Stal na taczki, którymi powieziesz obecnie „żondzoncych” prawdopodobnie już została wyprodukowana…

 11. Przecież chciałeś do uni i czystego powietrza bez CO2? Prawo uni dotyczące ETS w Polsce obowiązuje Poproście Timmermansa aby odmówił różaniec o spadek cen certyfikatów. Dla niewiedzących, kasa z certyfikatów może być wydana tylko na panele słoneczne i lampy je oświetlające zimą i wiatraki z dmuchawami, gdy nie wieje wiatr.

 12. paliwo będzie droższe
  prąd będzie droższy
  gaz będzie droższy
  żywność będzie droższa
  iflacja będzie wyższa

  Zastanów się narodzie ile jeszcze pozwolisz sobie zabrać zanim przejrzysz na oczy…

 13. Afera Amber Gold
  Kradzież pieniędzy Polaków z OFE
  Afera taśmowa
  Afera reprywatyzacyjna
  Afera stoczniowa
  Afera KGHM
  Podpisanie niekorzystnej umowy na gaz z Rosją
  Afera z Ellewaren
  Afera stadionowa
  Afera wyciągowa
  Podwyższenie akcyzy
  Podwyższenie VATu
  Likwidacja ulg podatkowych
  Przyjęcie niekorzystnego pakietu klimatycznwgo
  Przyjęcie ustawy bratniej pomocy
  Itd z ponad 500 afer Platformy Obywatelskiej.
  PO działa na niekorzyść Polaków. Chce podporzadkowania Polaków pod rządy i interesy zagraniczne, w szczególności niemieckie. I tak samo działa Platforma w Oświęcimiu poprzez Chwieruta, czyli wszystko pod inwestorów, zero pod zwykłych szarych ludzi. Aby napchać tylko swoje kieszenie, kieszenie swoich radnych i zaprzyjaźnionych biznesmenów z branży deweloperskiej.

 14. Drogie paliwo
  Drogi prąd
  Drogi gaz
  Droga żywność
  Najwyższa w tym wieku inflacja
  Pół tysiąca martwych dziennie
  Buble prawne pisane na kolanie
  Dyskryminacja zatrudnionych
  Dotowanie nie chcących podjąć zatrudnienia

 15. Zero mostów duchów, wyłączenie ruchu samochodowego z rynku – powstanie ogródków kawiarnianych, rewitalizacja rynku – dodanie zieleni i likwidacja otoczaków, przeniesienie w XXI wiek urzędu Miasta – dostosowanie do osób niepełnosprawnych, przywrócenie kasy i umożliwienie płatności kartą, budowa parkingu wielopoziomowego na działce przy cmentarzu parafialnym, rewitalizacja bulwarów od strony zasola – budowa ścieżki, wycinka krzewów, montaż oświetlenia, budowa plaży sezonowej na bulwarach od strony Starego Miasta, budowa wodnego placu zabaw na bulwarach obok kładki, budowa otwartego kąpieliska na krukach lub umożliwienie prywatnemu inwestorowi takich działań, rewitalizacja i powstanie nowej strefy ekonomicznej w rejonie ulicy Kolbego, Ostatni Etap itd

 16. Najwyższy czas, żeby zamiast trollować, oświęcimscy radni pis-u przedstawili wreszcie jakieś swoje genialne pomysły. Słuchamy.

 17. Najwyższy czas żeby w Oświęcimiu coś się zmieniło wraz z gospodarzem żeby PO przestało rządzić i ten cały KOD z tym obrzydliwym banerem nad drzwiami tej siedziby przeraża mnie jako mieszkanki Oświęcimia

 18. Jednak myślę, że jest tutaj tylko jedna osoba, która pisze wszystkie komentarze i sama ze sobą dyskutuje. Tą osobą byłem ja.

 19. Nie musisz trollu za każdym razem podpisywać się innym nickiem. Przecież jesteś tylko jeden.

 20. Najbardziej zadziwia fakt, że radne kosu, w tym pani Komendera głosowały przeciwko podwyżkom dla pracowników mopsu… Zawiedliśmy się na nich. Wiadomo, że radni-bezradni z PO są na smyczy prezydenta i sami nie mają prawa zagłosować inaczej niż im ich pan powie. Tacy Góralczyk, Homa, Hertig, Hoła, Osoba są jak ryby – głosu nie mają, nie mają jeszcze czegoś – tego co świeci się na Wielkanoc. Dziękujemy radnym PiS i panu Adamaszkowi. Pozostałym życzymy dobrych ostatnich lat bycia bez-radnymi. Przystanek dla 3 osób jest ważniejszy niż podwyżki dla najsłabiej zarabiających pracowników mopsu i innych jednostek. Wesołych Świąt.

 21. Na ostatniej sesji Rady Miasta radni PO zaglosowali przeciwko podwyzkom od stycznia głodowych pensji pracownikow Urzędu. Sami wcześniej przyznali sobie podwyżki. Nie zapomnimy Wam tego przy najbliższych wyborach. Czy Wy mozecie patrzeć w lustro?

 22. Oswiecim potrzebuje zmian. Nowego oddechu. Pan Chwierut się już wypalił. Czas na zmiany!

 23. @Czesław
  cyt.Zastanawiał się ktoś, dlaczego opozycja w Oświęcimiu ( niekoniecznie PIS) nie ma żadnej stałej platformy informacyjnej dla mieszkańców? Może dlatego, że nie ma żadnej opozycji?

  Wobec prezydenta miasta? To tylko PiS, reszta to plankton polityczny bez znaczenia, bez wizji miasta, bez lidera, z którym można by się utożsamiać”

  Nie ma stałej platformy, czy ty jej nie potrafisz znaleźć?

  oj cesio, cesio, nie ma żadnej opozycji, 5G to wynalazek szatana, pandemia to wynalazek Żydów i Chińczyków, a ty? spytaj jakiegoś milicjanta (na emeryturze) on ci prawdę powie, albo wiesz kogo … 🙂

 24. Rozumiem, chodzi ci o to, że Macierewicz, ex minister obrony, aktualny wiceprezes pis jest zdrowy psychicznie, tak? Aha.

 25. Politycy nigdy nie są idealni. Jedni trochę lepsi, drudzy trochę gorsi. Każdemu właściwie można znaleźć jakąś bezsensowną decyzję w życiorysie. Ale poza tym jest też pis: zawistnik i intrygant Kaczyński, świr Macierewicz, lizus Suski, kłamczuszka Szydłowa, zero Ziobro, karierowicz Kurski, krętacz i malwersant Morawiecki. Oczywiście możecie na tę bandę głosować Tylko krytykując – może i czasem słusznie – Chwieruta, warto przez chwilę zastanowić się, jaka jest alternatywa.

 26. @potrzebny nowy prezydent Szczerze życzę, aby „ktoś inny” spełnił Twoje oczekiwania jako prezydent miasta. Ja nie wierzę już w ludzi władzy. Ale Tobie niech się szczęści na ten Nowy Rok:)

 27. Szacun Kuba za piekne punktowanie Chwieruta. Brawo 👏 👏 👏 👏 👏 Przemawial w obronie tzw. „wolnych mediow”. Chodzilo mu chyba o media typu woda, gaz 😂

 28. @xyz manipulacja komentarzami to tutaj standard. Zastanawiał się ktoś, dlaczego opozycja w Oświęcimiu ( niekoniecznie PIS) nie ma żadnej stałej platformy informacyjnej dla mieszkańców? Może dlatego, że nie ma żadnej opozycji?

 29. Widocznie radny się zdenerwował. To jego zdjęcie chyba zaraz po maturze.
  I jeszcze skoro Kuba to on, kim w takim razie jest Chwierut? Bogiem? To już chyba lekka przesada.

 30. @urzednik nie z urzędu Starych drzew się nie przesadza. Po następnych wyborach samorządowych po Chwierucie pozostanie jedynie wspomnienie. Wszyscy trzymają kciuki i będą pracować na to aby prezydentem został ktoś inny. Pięterko na Zaborskiej musi zostać gruntownie przemeblowane. Za dużo narosło tam osób mobingujacych i odklejony od rzeczywistości. Ostatnio za bardzo przylozylismy się do przegranej Starca. Tym razem wieniec ostatnie pożegnanie dostanie Chwierut. W UM nie ma on już żadnego poparcia dla swojej kandydatury.

 31. Jeśli szef taki odrażający, to chyba warto zmienić pracę, bo z czasem można się nabawić podobnego spojrzenia na całość otoczenia;)

 32. Jako pracownik Urzędu mogę potwierdzić, iż Chwierut nigdy nie dopuści opozycji do mediów oświęcimskich. Nie mógłby z taką łatwością siać propagandy rzekomego sukcesu i wszystkie jego przekręty mogłyby wyjść na światło dzienne. Chwierut odpowiadając na interpelacje radnych opozycji zawsze odpowie tak, żeby nie odpowiedzieć, zawsze tak owija w bawełnę żeby tylko nie wyszła prawda na jaw. Tak jest i było przy odpowiedziach dotyczących inwestycji Café Rynek. Cafe Rynek od początku było planowane jako inwestycja, która miała stać na zawsze na rynku choć wladca wiedział, że było to nielegalne wówczas. I po pół roku Obiekt będzie stał niezgodnie z prawem. Obiekt został zaprojektowany tak, że nie mógł być wielokrotnie rozbierany i składany bo by się rozleciał. Zarobił na tym jeden Inwestor z Oświęcimia. Na budowę, przebudowę, rozbiorke, doprowadzenie mediów i inne rzeczy związane z Cafe Rynkiem poszło prawie 1 MLN Zł. Obecnie Cafe Dąbrowskiego dzierżawione jest przez inwestora tylko dlatego ze Inwestor nie mógł dłużej prowadzić przy przystanku swojej własnej budki. I pomimo zapewnień Chwieruta, koszty związane z budowa, przebudową i przeniesieniem nie zwroca się szybko za taki czynsz jaki jest pobierany. I tak można gadać o wielu inwestycjach w mieście. O tym jak to inwestorzy przychodzą do prezydenta Chwieruta i Bojarskiego i załatwiają swoje biznesy. Jak to prezydent co miesiąc zwołuje swoich radnych i tłucze im jak mają głosować bo sami z siebie nie są w stanie nic wymyślić. A te niby 4600 średniej płacy w Urzędzie to chyba liczył z naczelnikami bo ja i moi koledzy i koleżanki które pracuja od wielu lat w urzędzie o takich pieniądzach mogą marzyć. Więcej pikantnych szczegółów z życia UM będzie wychodziło przed wyborami… Będzie się działo.

Send this to a friend