Kultura

Uczniowie z „Chemika” nagrodzeni za pomoc w oświęcimskim hospicjum

W oświęcimskim hospicjum nagrodzono uczniów za pomoc pacjentom i otwarto wystawę ich prac plastycznych. Sprawdź szczegóły tego inspirującego wydarzenia!

Nagrodzeni uczniowie z 'Chemika' w Oświęcimskim hospicjum
zdjęcie przedstawiające grupę uczniów z powiatowego 'Chemika’ nagrodzonych za pomoc pacjentom hospicjum / foto: RafLor

Uczniowie z „Chemika” Nagrodzeni za Pomoc w Oświęcimskim Hospicjum i Otwarcie Wystawy Prac Plastycznych

W oświęcimskim hospicjum uroczyście nagrodzono grupę uczniów z powiatowego „Chemika” za ich zaangażowanie w pomoc pacjentom oraz otwarto wystawę prac plastycznych młodzieży. W wydarzeniu uczestniczyli licznie zgromadzeni goście i przyjaciele hospicjum, w tym wicestarosta Teresa Jankowska reprezentująca władze Powiatu Oświęcimskiego.

Wystawa prac plastycznych uczniów w Oświęcimskim hospicjum
zdjęcie wystawy prac plastycznych młodzieży, która odbyła się w oświęcimskim hospicjum / Foto: RafLor

Historia i Misja Fundacji

Fundacja „Pomnik – Hospicjum Miastu Oświęcim” została założona przez Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem i Towarzystwo Miłośników Ziemi Oświęcimskiej, z inspiracji Augusta Kowalczyka – znanego aktora, reżysera, pisarza oraz byłego więźnia KL Auschwitz-Birkenau. Helena Wisła, prezes fundacji, przypomniała o trudnych początkach i wysiłkach w budowie placówki.

27 stycznia 2000 roku, w 55. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski złożył kamień węgielny pod budowę Pomnika – Hospicjum Miastu Oświęcim. Teren pod budowę przekazało fundacji Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu. Pierwsi pacjenci zostali przyjęci dopiero po 12 latach.

Film o hospicjum z udziałem Augusta Kowalczyka
zdjęcie z projekcji filmu o hospicjum, w którym występuje August Kowalczyk / Foto: RafLor

Dedykowana Opieka i Wsparcie

Hospicjum w Oświęcimiu oferuje 23 miejsca dla pacjentów z różnych zakątków województwa. Placówka zapewnia fachową i empatyczną opiekę oraz wsparcie ze strony wolontariuszy. Podczas uroczystości zebrani obejrzeli film o hospicjum, w którym wystąpił m.in. August Kowalczyk. Po wojnie Kowalczyk, były więzień i uciekinier z Auschwitz, poświęcił się pracy jako aktor i działacz społeczny. Zmarł w oświęcimskim hospicjum 29 lipca 2012 r. Pod tablicą upamiętniającą Kowalczyka złożono kwiaty i oddano mu hołd.

Uznanie dla Młodzieży

Uczniowie z „Chemika”, którzy angażują się w pomoc pacjentom hospicjum i są autorami wystawionych prac plastycznych, zostali nagrodzeni podczas uroczystości. Zebrani mieli również okazję wysłuchać utworów wykonanych przez wokalistki i skrzypka z tej szkoły.

Zachęcamy do Komentarzy

Chcemy usłyszeć Wasze opinie! Co sądzicie o zaangażowaniu młodzieży w działania hospicyjne? Czy mieliście okazję odwiedzić podobne wystawy? Podzielcie się swoimi doświadczeniami i refleksjami w komentarzach poniżej!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

5 komentarzy

  1. Reżim Tuska przez dwa lata ukrywał informacje o śmierci 873 polskich żołnierzy poległych w obronie granic Polski i Polaków. Podaj dalej.

  2. Reżim tuska ma krew ns rekach bohatera obronce Polskich granic !

  3. Reżim Tuska ukrywał przez kilka dni informację o śmierci klinicznej żołnierza nie chcąc by sprawa wyszła przed wyborami. Podaj dalej.

  4. Za pomoc czlowiekowi, ktory moze nie byc swiadomy otrzymanej dobroci wyrazy najwyzszego uznania. Postawa godna nasladowania i upowszechniania.

Send this to a friend