Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Harcerze z miejskiego hufca proszą o wsparcie

Hufiec ZHP Oświęcim to jednostka terenowa Związku Harcerstwa Polskiego – największej w Polsce organizacji harcerskiej, skupiającej w swoich szeregach ponad 100 000 członków. Działamy na obszarze powiatu oświęcimskiego już od ponad 100 lat. Wspieramy wychowanie dzieci i młodzieży zgodnie z harcerskimi wartościami, takimi jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, sprawiedliwość.

W listopadzie 2019 roku rozpoczęliśmy kampanię bohater. Jest to zaplanowany ciąg działań wychowawczych i programowych, w trakcie których zuchy, harcerze, drużynowi i instruktorzy hufca poznają sylwetkę wybranego bohatera oraz poczują oddziaływanie jego przykładu osobowego. Zwieńczeniem kampanii będzie nadanie hufcowi nowego imienia – phm. Edmunda Wilkosza.
Jest to niezwykle ciekawa postać oraz godny wzór do naśladowania. Urodził się w 1912 roku w Oświęcimiu. Jego pasją było harcerstwo, w którym intensywnie działał już od lat szkolnych, a w latach 1933-1938 pełnił funkcję komendanta Hufca Męskiego w Oświęcimiu. Był bohaterem walk o Monte Casino, zmarł w wyniku ran odniesionych w czasie ataku na słynne wzgórze 593. Spoczął na najwyższym stopniu Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino. Został wyróżniony Krzyżem Walecznych oraz pośmiertnie orderem Virtuti Militari V klasy.
Zmiana patrona hufca wiąże się z potrzebą kupna nowego sztandaru, który dumnie reprezentowałby naszą jednostkę na różnego rodzaju uroczystościach oraz ceremoniach. W ZHP sztandar odgrywa kluczową rolę wyróżniania danej jednostki od innych. Jest również symbolem ideałów, do osiągnięcia których dąży każdy harcerz, oraz tradycji, na jakich opiera się działanie naszej organizacji.

Niestety koszt wykonania takiego sztandaru wynosi około 8 tys. złotych. Jesteśmy organizacją pozarządową, co oznacza, że nasze działania nie są nastawione na zysk, nie jesteśmy więc w stanie sami sfinansować tego przedsięwzięcia. Dlatego zwracamy się z prośbą o Państwa wsparcie! Każda podarowana złotówka przybliża nas do osiągnięcia celu.
Poniżej podajemy dane do przelewu:

Numer konta: Bank PEKAO S.A. 92 1240 4155 1111 0010 6731 4864
Tytuł przelewu: Darowizna na sztandar – imię i nazwisko darczyńcy
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zechcą nam pomóc!

Nasze działania można śledzić na naszej stronie internetowej: http://oswiecim.zhp.pl oraz na Facebooku: facebook.com/hufiec.zhp.oswiecim

Zdjęcie Edmunda Wilkosza pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego
Poprzedni artykułNastępny artykuł

8 komentarzy

 1. Polecam bardzo dobrej jakości producenta sztandarów:
  Gilman H. Sztandary, szaty liturgiczne
  Adres:ks. bpa Włodarskiego 13Kod Pocztowy:41-506Miasto/miejscowość:Chorzów
  Kontakty:
  32 246 55 7

 2. te związkowe zuchy tłumaczą kim był Edmund Wilkosz …. , to są tak specyficzne z rozumku dzieci

 3. Obstawicie harcerze kasy w sklepach w Oświęcimiu. Każdy się chętnie dorzuci za spakowanie zakupów, odwiezienie wózka.
  Ja wiem, że internetowe zbiórki są popularne, ale chyba jesteście zdrowi? Macie ręce i nogi?

 4. @stary druh
  29 stycznia 2020 o 12:46
  cyt. „No i sprawa ostatnia: czy hufiec nigdy nie posiadał sztandaru?”

  Hufiec Oświęcim im. Więźniów Oświęcimia posiada sztandar a nawet dwa. Drugi, to przedwojenny, który całą okupację przechowywał ś.p. hm Jan Kisza- wymagający jednak renowacji. Ale na ten cel nie zbiera się pieniędzy a szkoda.

 5. Nic nie robić, zbiórka w internecie, tylko czekać aż kasa spłynie. A może zróbcie niedzielna zbiórkę pod kościołem? A Ksiądz na pewno przekaże wam zbiórkę z tacy.

 6. Druhu oswięcimer: Czy wiesz, że HARCERZEM jest się na całe życie? To nie kontrakt za miesięczną składkę ale Przysięga Harcerska! To więcej jak być Obywatelem.
  Sprawa kolejna nieco wstydliwa: jako młody chłopak w harcerstwie robiliśmy różne akcje, na które też potrzebne były pieniądze. I wówczas zbieraliśmy butelki, sprzedając je by mieć kasę, 1 butelka=1zł. Nadeszły inne czasy. Napisano, że Harcerzy w regionie mamy 100000 mnożąc to tylko przez 1 zł mamy 100000zł. Jak mały harcerz nie będzie miał 1 złotówki, to mu na 100% da Mama albo Tata. Koszt sztandaru 8 tys. O co chodzi? Może tak coś wskrzesić u druhów, Oni bardzo wiele mogą sami!!!
  No i sprawa ostatnia: czy hufiec nigdy nie posiadał sztandaru? Co takiego stało się z poprzednim? Czy wszystko co ma tradycje z lat 1918 do 2020 jest przeklęte? Powinno się z dumą wystawiać ten sztandar i dbać o niego. Sztandar to coś charyzmatycznego. Ja wiem, że Sztandar był.

Send this to a friend