Wideo

POWIAT. Razem ku otwartej i tolerancyjnej Europie. Partnerstwo powiatów zobowiązuje

Koronowane głowy, prezydenci, premierzy, ministrowie, dyplomaci, samorządowcy, ale przede wszystkim Ocaleni – spotkali się 27 stycznia przed Bramą Śmierci, by upamiętnić 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Wśród kilku tysięcy uczestników uroczystości obecni byli włodarze zaprzyjaźnionych powiatów – Dachau i Oświęcimskiego – landrat (starosta) Stefan Loewl i wicestarosta Paweł Kobielusz.

 

Stojąc na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Birkenau landrat (starosta) Powiatu Dachau Stefan Loewl powiedział, że nienawiść do drugiego człowieka, wywyższanie swojego narodu ponad inne i antysemityzm prowadzą do tragicznych skutków, czego widomym znakiem stało się to miejsce. Zaapelował o pracę na rzecz zjednoczonej, otwartej i tolerancyjnej Europy.

W Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu Stefan Loewl rozmawiał z wicestarostą Pawłem Kobieluszem o intensyfikacji współpracy między oboma zaprzyjaźnionymi powiatami, m.in. w oparciu o wymianę młodzieży oraz kontakty organizacji pozarządowych. Sporo miejsca poświęcono wymianie doświadczeń na temat odnawialnych źródeł energii w kontekście walki z zanieczyszczeniem powietrza. Bawaria jest jednym z tych niemieckich landów, w których instalacje fotowoltaiczne “zadomowiły się” w krajobrazie.
Pod koniec kwietnia delegacja Powiatu Oświęcimskiego gościć będzie w Dachau na uroczystościach z okazji 30-lecia nawiązania kontaktów pomiędzy artystami z Oświęcimia i Dachau oraz 5. rocznicy współpracy obu powiatów.
„Przeświadczeni o tym, że stosunki między regionami na naszym kontynencie są podstawowym elementem rozwoju obywatelstwa europejskiego i wspierają ludzki aspekt Europy, kierując się potrzebą rozwijania i budowania partnerstw w Unii Europejskiej, świadomi wspólnego dziedzictwa historycznego, jak również wynikającej z niego historycznej odpowiedzialności, w poczuciu wspólnej odpowiedzialności za utrzymywanie pamięci historycznej oraz  porozumienia między narodami, sprzeciwiając się wszelkim formom rasizmu, ksenofobii, totalitaryzmu i wykluczenia, deklarujemy naszą gotowość współpracy, szczególnie w dziedzinach kultury, edukacji, gospodarki i sportu oraz innych, właściwych dla kompetencji obu powiatów” – tymi słowami rozpoczyna się podpisana 5 lat temu treść porozumienia.
materiał zlecony / powiat oświęcimski
Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend