Kultura

OŚWIĘCIM. Festiwal Filmów „Kochać człowieka” pod patronatem „UNICA”

W dniach od 30 stycznia do 1 lutego 2020 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury będzie się odbywał – pod patronatem „UNICA” i Prezydenta Miasta Oświęcim – 19. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka”.

Kochać człowieka to … pokazać ulotne chwile, przemijający czas, biegnące myśli, by żyły swoim życiem. By trwały. By, mimo tego wszystkiego co ludzi łączy i co ludzi dzieli, mogły naszkicować obraz ludzkiej kondycji. By nie tylko „tu i teraz”, ale „zawsze i wszędzie” ukazywały to co ważne, co nigdy nie przeminie, dzięki czemu byliśmy, jesteśmy i będziemy.

Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka” – pod patronatem „UNICA” – Światowej Unii Kina Nieprofesjonalnego i Prezydenta Miasta Oświęcim – jest spotkaniem filmowców, którym bliskie są sprawy człowieka, człowieka kochającego, radosnego, twórczego, zwycięskiego, ale także człowieka walczącego, cierpiącego, przegrywającego… Festiwalowe filmy – krótkometrażowe, fabuły, reportaże, dokumentalne, animacje – zapisują ludzkie historie. Prezentują wielkie tragedie i małe dramaty oraz chwile szczęścia i radości. Wzruszają, doprowadzają do łez i wywołują uśmiech. Niejednokrotnie niepokoją, wzbudzają emocje. Dotyczą człowieka i jego miejsca w świecie. Są świadkiem zdarzeń społecznych, rodzinnych, osobistych i intymnych. Wpisują zmagania człowieka, jego walkę o życie, w kontekst przemian zachodzących w bliższym i dalszym otoczeniu. Próbują odkrywać tajemnicze piękno człowieka. Piękno ukryte w dobroci, życzliwości, szczerości, naturalności, akceptacji, obcowaniu z drugim człowiekiem i naturą.

Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka” jest okazją, aby przyjrzeć się miejscu, w którym przystanął człowiek.

Do udziału w konkursie zostało nadesłanych 146 filmów z 19 krajów (Bangladesz, Chorwacja, Egipt, Francja, Hongkong, Hiszpania, Indie, Irak, Iran, Irlandia, Jordania, Kanada, Niemcy, Palestyna, Polska, Rumunia, Ukraina, USA, Węgry), z których do konkursu zakwalifikowano 66 filmów z 13 krajów (Bangladesz, Chorwacja, Egipt, Francja, Hongkong, Hiszpania, Irak, Iran, Irlandia, Jordania, Palestyna, Polska, USA).

Filmy oceni jury 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka” w składzie: Maria Malatyńska (filmoznawca, krytyk filmowy), Lidia Duda (reżyser, dokumentalista), Andrzej Celiński (reżyser, operator filmowy, aktor, dramaturg), Aleksander Dyl (operator filmowy), Witold Kon (przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce).

program

czwartek 30.01.2020
godz. 10:00-14:00 projekcje konkursowe i omówienia filmów, cz. 1
godz. 15:30-17:30 projekcje konkursowe i omówienia filmów, cz. 2
godz. 18.00 inauguracja festiwalu – koncert filmowo-musicalowy „Od nocy do nocy” w wykonaniu Joanny Aleksandrowicz z zespołem i kwartetem smyczkowym (wstęp za zaproszeniami)

piątek 31.01.2020
godz. 9:00-14:00 projekcje konkursowe i omówienia filmów, cz. 3
godz. 15:30-19:30 projekcje konkursowe i omówienia filmów, cz. 4

sobota 1.02.2020
godz. 12:00 spotkanie z reżyserem Andrzejem Celińskim i projekcja filmu dokumentalnego „Dworcowa Ballada”
godz. 15:00 gala festiwalowa – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

wstęp na projekcje wolny

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa nagrodzonych prac XI Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Kochać człowieka„, które odbyło się w 2019 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury.

Festiwal jest realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Oświęcim.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend