Wideo

OŚWIĘCIM. Gorzka pigułka z Cafe Rynek, trwa rozbiórka

Cafe Rynek w Oświęcimiu

Na Rynku Głównym w Oświęcimiu trwa rozbiórka miejskiego lokalu usługowego „Cafe Rynek”, który powstała rok temu za blisko 500 tys zł.

W czerwcu 2019 roku na płycie oświęcimskiego rynku został wybudowany całoroczny pawilon gastronomiczny o nazwie „Cafe Rynek”. Stalowa konstrukcja z oknami, miejscami do siedzenia, zapleczem socjalnym, kuchennym oraz sanitarnym kosztowała 300 tys zł. Kolejne 200 tys. zł kosztowało przygotowanie terenu czyli prace wodno-kanalizacyjne i elektryka.

Rozbiórka Cafe Rynek rozpoczęła się 24 marca i potrwa niecały tydzień. Miejska kawiarnia trafi na razie do magazynu, a docelowo zostanie przeniesiona w nową lokalizację. Pawilon stanie za przystankiem MZK przy ul. Dąbrowskiego, naprzeciwko Placu Kościuszki. Aktualnie trwa przygotowanie terenu pod tę inwestycję.

Konserwator zabytków nie wyraża zgody

Małopolski Konserwator Zabytków odmówił uzgodnienia planu zagospodarowania przestrzennego dla płyty Rynku Głównego, który dawał możliwość lokalizowania w tym miejscu trwałej zabudowy usługowej. Miasto wspólnie z Zarządem Budynków Mieszkalnych podjęło decyzję o przeniesieniu tego obiektu w rejon ul. Dąbrowskiego, na miejsce, gdzie obecnie znajduje się dziki parking. Dzięki temu zostanie uporządkowany i zagospodarowany teren znajdujący w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku autobusowego w Starym Mieście. Planowane uruchomienie lokalu to koniec maja. Jednak obecna sytuacja związana ze stanem zagrożenia epidemią można spowodować zmiany w terminach. Informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy prezydenta Oświęcimia.

Ul. Dąbrowskiego, widok od strony Placu Kościuszki

Zobacz materiał z demontażu Cafe Rynek

 

Zobacz materiał wideo z budowy Cafe Rynek (15 kwietnia 2019)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

46 komentarzy

 1. Nietrafiona decyzja biznesowa i tyle. Od samego początku, od daty podjęcia. Wprawdzie nasz Prezydent z wykształcenia jest ekonomistą, ale poszedł w politykę. Rodzice zawsze mówili: „jak się ktoś do niczego nie nadaje, to idzie w politykę”. Mieli rację. Pozdrawiam Szanownych przedmówców!

 2. Ustawienie pawilonu w tym nowym miejscu jest kompletnie bez sensu. Mówię to jakom antypisior. Nie wiem gdzie mogłoby stanąć to ustrojstwo, nie widzę obecnie odpowiedniego miejsca. Po prostu zdemontować i postarać się sprzedać.

 3. Ten prezydent to mistrz w marnowaniu pieniędzy. Czy on jest w ogóle przy zdrowych zmysłach. Tak jak posłowie powinni być badani przed kadencją pod względem psychicznym Tak i wszyscy przyszli włodarze miast też powinni być zweryfikowani.

 4. „Dobry” jest.Do warszawki jezdzil I pod sądem protestował razem z komuszkami ,kodziarzami zeby kasty nie ruszac, by dobrze bylo „naszym”.Kogo on broni interesòw?Pytanie retoryczne!

 5. Ma rację p. radny że p.prezydent nie uzgadnia z RO swoich planów. Akwarium to pikuś , ile pieniędzy utopił p. prezydent w „kładkę duchów” i też nie uzgodnił tej inwestycji z RO Stare Stawy i Zasole,” i co mi zrobicie?”.

 6. @Obywatel 32 600 No tak, tylko, że ludzie mają wszystko w odwloku. Na temat wycięcia parku było podobno referendum, o którym nikt nie wiedział. No i za wycięciem było kilkadziesiąt osób. Co robią rady osiedli?

 7. Do obywatel 32-600
  … właśnie to jest niedopuszczalney styl „rzadzenia” przez Prezydenta , jeśli się jest demokrata , ale mam takie wrażenie że styl „rzadzenia” p. Prezydenta to Autokratyzm !!! … W tym miejscu nasuwa się tutaj cyt z Misia : ” Nie mamy pańskiego płaszcza….I co nam Pan zrobi ! „

 8. I znowu Januszek wydaje kasę mieszkańców w bublowate z nikim nie uzgodnione inwestycje.
  Jestem przeciwnikiem inwestycji bez porozumienia społecznego jak i mieszkańców starego miast.

 9. Co się martwicie o budżet, zaproponuje podwyżki podatków od nieruchomości i opłatę za wodę, śmieci. Radni i klepną bez żadnej dyskusji i znów będzie można wymyślić coś fajnego. Może jakiś nowy mostek lub coś podobne…

 10. Do StefanB …. Szanowny Panie , pan w swoich komentarzach , pominął bardzo istotny aspekt tej konkretnej „inwestycji” tj. Pawilon miał funkcjonować na Rynku i taka była GLOWNA idea tego zakupu !!!! A okazało się że nie uzgodnienie szczegółów z konserwatorem zabytków przez p. Prezydenta lub osób jemu podległych ! że pawilon zostanie przeniesiony w inne miejsce !!! Czyli nie zgodne z pierwotną idea , co niesie dodatkowe koszty ponoszone przez mieszkańców. To tyle w kwestii formalnej !!! ….więc drogi Panie rozmydlasz pan temat dodatkowych kosztów jakie ponosi podatnik oświęcimski. To jest mówiąc wprost , klasyczne marnowanie publicznych pieniedzy . Czy Pan to rozumie ??? …. więcej szczegółów na Moich interpelacjach i wnioskach na stronie Urzędu Miasta , jak się Pan zapozna to będziemy mogli podyskutować merytorycznie !? Pozdrawiam Pana bardzo serdecznie

 11. @stefanB. Gdy brakuje argumentów najlepiej napisać „głupkowata dyskusja”. Proponuję Panu w ramach solidarności z włodarzem z własnej kieszeni zapłacić teraz za rozbiórkę, przewóz i ponowny montaż tego budowlanego „niewypału”. Zapewne będzie to jakaś „głupkowata kwota” dla Pana domowego budżetu.

 12. Głupkowata dyskusja,sądząc po ilości wpisów w skali czasu,sztucznie podtrzymywana.milej zabawy!

 13. Pod względem gospodarności czy niegospodarności sprawę powinny zbadać powołane do tego organa tj. RIO, NIK czy Prokuratura. „Utopiono” kilkaset tysięcy złotych publicznych środków. i to jest bezsprzeczne..

 14. Na całym placu za przystankiem, aż do prokuratury już dawno powinien być parking z przyzwoitym wjazdem.

 15. Co na ten pomysł lokalny samorząd? Co mieszkańcy? Pytał ich ktoś?

 16. @Stefan. Przestań Pan piep… Nie wiesz człowieku, jak wygląda teren kolo mordowni? Kpisz człowieku! Tak jak na Osiedlu. Chodniki, beton, trupie światło, monitoring. I dziesiątki meneli.

 17. Chodniki,latarnie,monitoring. Te rzeczy na pewno będą musiały być tam zrobione. Zatem chyba wszyscy na tym zyskamy że kolejny kawałek miasta będzie miał szansę wrócić do normalności.

 18. „Obecnie jest to szczalnia dla ćpunów i meneli.” Teraz będzie szczalnia dla elit.

 19. Jest w artykule informacja. Nie doczytałem. Będzie knajpa schowana za plecy przystanku. Mieszkańcy będą musieli się chyba uzbroić, żeby przeżyć.

 20. Mam pytanie do inwestora tj.Urzędu Miasta-to nikt nie konsultował zabudowy z konserwatorem,a jakim świecie my żyjemy-w mieście nawet pomalowanie sracza trzeba uzgadniać z konserwatorem a tu taka piękna stodoła i co?-myślę że odpowiedzialnych za ten bubel zobaczymy publicznie a jak nie to d..ę powinien nadstawić publicznie Prezydent

 21. Dokładnie przeczytałem. Problem w tym, że tylko magistrat wie, gdzie ta lokalizacja ma być.99,99% Oświęcimian nie wie. Ale Pan wie. Natomiast o Rynku moje zdanie jest jasne.

 22. Teraz jest tam krajobraz księżycowy, jednak postawienie tam owej budy niewatpliwie wpłynie na zagospodarowanie tego miejsca.
  Obecnie jest to szczalnia dla ćpunów i meneli.

 23. Czytaj uważnie. Krajobraz księżycowy w aktualnie proponowanej nowej lokalizacji tego przybytku.

 24. @Stefan… Kto ten krajobraz księżycowy na rynku zaprojektował? Się zrobiło?

 25. @Mieszkanka Plac targowy to po prostu kawałek betonu. Gdzieś ci drobni handlowcy jednak muszą się spotykać.Inaczej zażrą nas molochy. Zrobienie monstrualnych hal targowych to koszty, no i duże koszty wynajmu co przekłada się na ceny. Tak jest na targu w Tychach koło Auchana. To chyba najdroższe miejsce do zakupów Teraz będziemy mieli drugi beton. Wycinka drzew doszła już do Olimpijskiego. A miał być mały plac zabaw

 26. Cała ta sztucznie nakręcana ,głupkowata dyskusja to żałosny sposób walki skonfliktowanego z prezydentem p.Łozińskiego o biznes na rynku. To jest bitwa o prywatny interesik,i Szanowni Państwo,nie dajmy się w to wciągać.
  Pamietacie budę z dykty i pażdzieży , szpecącą nasz rynek , należącą do p.radnego?
  Tu tylko i wyłącznie chodzi o kasę.
  Proponowana nowa lokalizacja doprowadziłaby do jakiejś próby zagospodarowania tej czarnej dziury w środku miasta,bo przecież postawić budę tam to jedno,ale też trzeba będzie zrobić jakiś chodnik,postawić latarnie. Tymczasem w tym miejscu mamy pustkę i krajobraz księżycowy. Ale jak ktoś tak lubi…O gustach się przecież nie dyskutuje.

 27. Mam nadzieję że to fiasko ostatecznie wybije Chwierutowi z głowy kolejne pomysły biznesowe. Nie oczekuję od miasta angażowania się w zarabianie pieniędzy, oczekuję inwestycji w infrastrukturę, dofinansowania kultury i szkolnictwa. Fakt, że w Oświęcimiu rządzonym przez pisowskich restauratorów byłoby jeszcz głupiej nie jest wystarczającym usprawiedliwieniem. Mam dość ciągłego wybierania mniejszego zła.

 28. Właściwie Czesław masz rację, jest to biznes .Należy kolegom ,firmą dać zarobić,ponieważ pieniądze w terminie należy wydać, skoro takie jest prawo rynku i rządzących, jacy by nie byli.Społeczeństwo złoży się na inwestycję.
  Z innej beczki irytuje mnie wygląd naszego placu targowego jadąc ul.Dabrowskiego stwierdzam ,że jest to najbrzydsze miejsce w naszym mieście. Odcinek od cmentarza żydowskiego do cmentarza w mieście, gorszych miejsc już nie ma a przecież jest to centrum a może nie.🤔

 29. Biznes za publiczne pieniądze? Proszę to powiedzieć przedsiębiorca, którzy teraz mają zamknięte biznesy.

 30. W Krakowie i w innych miastach takie miejsca tetnią życiem mimo ,że na zewnatrz minusowa temperatura i śnieg, aż chce się tam wejść o ile jest wolny stolik Ale w Oświęcimiu, po co tam wchodzić, na piwo , żałosne. Ciekawe ile razy był tam prezydent bo ja to miejsce omijam.Prezydent i jego świta powinien ponieść konsekwencje za takie decyzje ale są one w wielu miastach podobne jak plaża nad Wisłą budowana zimą. 🤣Tacy ludzie niestety mają swoich zwolenników mimo jakie głupie decyzje podejmują .Szkoda, bo w naszym spoleczenstwie jest dużo mądrych,inteligentnych ludzi i przede wszystkim młodych,nowocześnie myślących

 31. Ten przykład pokazuje, że prezydent oderwał się już od rzeczywistości. Rok temu, we śnie miał wizje Cafe Rynek, a w tym roku, w drug śnie widział Rynek Główny już bez Cafe Rynek. Te sny kosztowały nas jakieś 800 tys…

 32. @Piwosz Wszystko zależy od ceny. Tanio od miasta nie spodziewaj się. Nie byłoby na kible ze złota.

 33. Zastanawiam się i próbuje to zrozumieć, jeśli UM miał duży problem z wynajęciem Cafe Rynek na Rynku Głównym, to kto o zdrowych, biznesowych zmysłach będzie chciał wynająć lokal, znajdujący się gdzieś w krzakach, gdzie nawet nie ma żadnych ciągów komunikacyjnych?

 34. Przecieram oczy ze zdumienia, „reguluję odbiornik” ale nie chce być inaczej. Absurdalną decyzję zastąpiono… jeszcze głupszą.

  Kiedy Pan Prezydent zrozumie, że w Oświęcimiu barów/piwiarni/kawiarni jest dokładnie tyle na ile pozwala rynek. Naprawdę nie trzeba by urząd miasta wciskał tu jeszcze swoje trzy grosze. Też chciałabym by Oświęcim był miastem dobrych restauracji, klimatycznych kawiarni czy klubów z ofertą kulturalną. Ale tego się nie da „wybudować” w społecznej próżni.

  Jeśli Oświęcim stanie się miastem atrakcyjnym dla turystów, artystów, ludzi kultury, nauki i wolnych zawodów to w ślad za tym pójdzie oferta i nie będzie potrzebowała pomocy urzędu miasta.

  Sporo dobrego w kierunku podreperowania tkanki społecznej Oświęcimia dałoby się zrobić we współpracy miasta z oświęcimską uczelnią ale na razie miasto i uczelnia stoją do siebie odwrócone plecami . Za pół miliona które wyrzucono w błoto można by na tym polu zdziałać sporo…

 35. Miasto wydało publicznych pieniędzy 500 tys zł na lokal w którym nie można było napić się kawy, było tylko piwo.

 36. Xd xd xd lol godni POlitowania.Beka.Pozdro janusz👍👍👍👍💞💞💞💞💞😂😂😂

 37. Prosimy o wydanie zakazu prowadzenia głośnych prac remontowych w okresie „powszechnej kwarantanny”. Są hobbyści latami kujący i wiercący dziury w ażurowych już chyba ścianach. Jednak w tym okresie jest to zdecydowanie trudniejsze do zniesienia, a prace trwają nieraz jeszcze późnym wieczorem.

Send this to a friend