Informacje

OŚWIĘCIM. Fałszywa synowa chciała wyłudzić 110 tysięcy złotych

Działania przeprowadzone przez policjantów Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu doprowadziły do zatrzymania 18  – letniej mieszkanki Śląska. Nastolatka brała udział w oszustwie metodą „na wypadek”.  Policjanci kolejny raz ostrzegają, aby nie przekazywać oszczędności osobom nieznajomym.

We wtorek (21.02.2023) oficer dyżurny oświęcimskiej komendy Policji został poinformowany o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy od małżeństwa z Oświęcimia. Z relacji zgłaszających wynikało, że na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta, która płacząc  słuchawki podała się za ich synową. Przekazała, że została zatrzymana ponieważ miała wypadek drogowy podczas którego potrąciła kobietę w ciąży. Wtedy do rozmowy włączył się mężczyzna, który przedstawił się jako policjant. Przekazał, że piesza poszkodowana w wypadku leży w ciężkim stanie w szpitalu, a ich synowa trafi do aresztu w przypadku gdy nie wpłacą 110 tysięcy złotych. Małżeństwo przekazało, że  takich pieniędzy nie posiadają lecz dysponują 20 tysiącami złotych. W związku z tym mężczyzna poinstruował ich, że za kilkanaście minut po pieniądze zgłosi się kurierka z policji.

W chwili gdy kobieta zjawiła się przed domem seniorów została zatrzymana przez policjantów z Wydziału Kryminalnego. Jak się okazało „kurierką” była 18 – letnia mieszkanka Śląska. Trafiła do oświęcimskiej komendy Policji. W trakcie postępowania śledczy ustalili, że jej udział w przestępstwie miał polegać na odebraniu pieniędzy od pokrzywdzonych i przewiezieniu paczki w umówione miejsce.  Na podstawie zebranych dowodów zatrzymanej został przedstawiony zarzut usiłowania oszustwa.

Za popełnione przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Kampania „Ostrzegamy seniorów przed oszustami”. Przypominamy jak należy postąpić:

Małżeństwo z Oświęcimia wykazało się rozsądkiem i ostrożnością. Nie dali się wprowadzić w błąd oszustom i nie stracili pieniędzy.

Policjanci nadal apelują  o ostrożność oraz rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc na telefon stacjonarny usiłują wyłudzić pieniądze.
W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy natychmiast należy się rozłączyć i skontaktować się z krewnym, który miał znaleźć się w trudnej sytuacji. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.  Należy pamiętać, aby nie podawać informacji o posiadanych oszczędnościach, ani żadnych danych osobowych. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. To ostrzeżenie z pewnością pomoże uniknąć stania się ofiarą przestępstwa. Im więcej seniorów świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.

Policja Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

5 komentarzy

 1. Masterkosa – najprawdopodobniej 18-latka należała do tej bandy, ale nic jej nie udowodnią, ponieważ: „podszedł do mnie na ulicy nieznany mężczyzna i obiecał 100 złotych za przyniesienie paczki z tego mieszkania. Nic więcej nie wiem”.
  Co najwyżej dostanie pouczenie.
  Kiepsko, panowie policjanci.

 2. @Widz

  Oglądaj więcej filmów gangsterskich i „kombojskich” to kiedyś sam będziesz łapał oszustów…

 3. Dlaczego idioci z milicji nie zaczekali, az wroci z kasa do kompanow? Mieliby wszystkich zlapanych na „goracym uczynku”…jakos dziwnie nie moga lapac oszustow, tylko ostrzezenia dla seniorow wydaja…

 4. Najprawdopodobniej 18latka miała obiecany „łatwy pieniądz” za przewiezienie paczki. Niczego nieświadoma została uwikłana w przestępstwo.
  Szkoda, że w szkole nie uczą takich rzeczy jak funkcjonowanie w społeczeństwie.

Send this to a friend