Informacje

OŚWIĘCIM. Dwaj oświęcimscy dzielnicowi odznaczeni

Dwaj oświęcimscy dzielnicowi st. asp. Bogusław Hałat oraz sierż. szt. Mateusz Kowalówka, znaleźli się w elitarnym gronie policjantów wyróżnionych odznaką  im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja, przyznawaną za ofiarną służbę i ratowanie ludzkiego życia.

Uroczystość odbyła się wczoraj (20.07.2021) w gmachu MSWiA. Odznaczenia zostały przyznane 40 policjantom z całego kraju. W uroczystości wzięli również udział wiceministrowie: Maciej Wąsik, Błażej Poboży, Bartosz Grodecki oraz gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.

Podczas swojej przemowy Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński podkreślił, między innymi, że tego rodzaju działania,  zgodne z rotą przysięgi, wymagają odwagi, hartu ducha i gotowości do poświęcenia.

Ze słowami podziękowania dla funkcjonariuszy zwrócił się również gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, który podkreślił, że aby założyć policyjny mundur trzeba mieć w sobie ogromne poczucie odpowiedzialności i troski o drugiego człowieka.

Dzielnicowi, którzy na co dzień zajmują się sprawami mieszkańców Osiedla Chemików w Oświęcimiu, zostali wyróżnieni za skuteczne działania, jakie podjęli w związku z pożarem, który 2 lutego br. wybuchł  w jednym z oświęcimskich mieszkań. Policjanci bez chwili wahania rozpoczęli ewakuację mieszkańców, podczas której z płonącego mieszkania wyprowadzili parę seniorów. Pomagali również w ewakuacji pozostałych mieszkańców bloku.

Opis tego zdarzenia znajduje się na stronie oświęcimskiej Policji.

http://oswiecim.policja.gov.pl/kos/dzielni/dziala/7394,Oswiecim-Dzielnicowi-ewakuowali-mieszkancow-bloku-w-ktorym-wybuchl-pozar.html?search=9312760

„…Nawet z narażeniem życia”

Odznaka im. podkomisarza Andrzeja Struja została wręczona po raz pierwszy w historii Polskiej Policji. Mogą ją otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową. Odznaka jest nadawana na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Andrzej Struj zginął od ciosów nożem na warszawskiej Woli, po tym, jak 10 lutego 2010 roku – podczas urlopu – na przystanku tramwajowym interweniował wobec chuliganów, którzy rzucili w kierunku tramwaju koszem na śmieci.

Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

Send this to a friend