Informacje

Kiedy ubezpieczenie OC przedłuży się automatycznie?

Kiedy ubezpieczenie OC przedłuży się automatycznie? Na temat ubezpieczenia OC powiedziano już wiele. Może się więc wydawać, że to przed kierowcami nie ma już żadnych tajemnic. Tymczasem pojawia się szereg pytań związanych z kwestią automatycznego przedłużenia ochrony ubezpieczeniowej i tego, kiedy ta wygaśnie wraz z ostatnim dniem trwania umowy. Przerwa w ubezpieczeniu to prawdziwa zmora kierowców, która – nawet tych zapominalskich – nie dotknie w jednym konkretnym przypadku. Jakim? Kiedy polisa OC ulegnie automatycznemu przedłużeniu? 

Ubezpieczenie auta a obowiązujące terminy: o tym musisz pamiętać!

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, co oznacza, że każdy pojazd mechaniczny zanim zostanie wprowadzony do ruchu, powinien mieć wykupioną polisę odpowiedzialności cywilnej. Zawarcie umowy ubezpieczenia powinno mieć miejsce najpóźniej w dniu rejestracji auta. W przypadku ubezpieczenia OC, dbałość o dopilnowanie dat, jest jedną z kluczowych kwestii – przypominają eksperci firmy Beesafe.

Obowiązek ten leży w gestii właściciela i dochodzi do głosu także w przypadku końca umowy ubezpieczeniowej. Bardzo ważne jest dopilnowanie tego terminu i niedopuszczenie do przerwy w ubezpieczeniu. Pamiętajmy, że już jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu samochodu, to wysokie kary finansowe. Tych unikniemy tylko w jednym przypadku – wtedy, gdy ubezpieczenie OC odnowi się automatycznie. Kiedy to nastąpi?

Ochrona non stop, czyli automatyczne odnowienie OC

Standardowa umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na okres 12 miesięcy. Dokładnie na 14 dni przed końcem jej trwania, towarzystwo ubezpieczeniowe sprawujące ochronę, ma obowiązek poinformować właściciela pojazdu o zbliżającym się terminie końca umowy. Jest to czas, kiedy możemy podjąć decyzję o jej przedłużeniu czy też wypowiedzeniu OC. Niekiedy nie chcąc zaprzątać sobie głowy kolejnymi poszukiwaniami ubezpieczenia, decydujemy się na pozostanie w dotychczasowym towarzystwie. Wierząc, że nie składając wypowiedzenia OC, jego ważność automatycznie się przedłuży.

Tak stanie się tylko wtedy, gdy samochód pozostaje własnością tego samego właściciela. Innymi słowy – polisa OC odnowi się tylko wtedy, gdy auto podczas trwania ochrony pozostało w rękach tej samej osoby. Więcej o tym można przeczytać na stronie https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/. Jeśli korzystamy z ubezpieczenia zbywcy pojazdu, ochrona wygaśnie wraz z ostatnim dniem trwania umowy, a wówczas samochód pozostanie bez obowiązkowej ochrony.

Prawa i obowiązki właściciela, czyli jak wypowiedzieć OC?

Wspomniane wyżej 14 dni to czas, w którym możemy podjąć decyzję o zmianie ubezpieczyciela. Wówczas musimy jednak złożyć pisemne wypowiedzenie umowy OC, najpóźniej na dzień przed wygaśnięciem umowy. Poszukując oferty ubezpieczeniowej skrojonej na miarę naszych potrzeb, możemy skorzystać z narzędzi, które mamy na wyciągnięcie ręki. Kalkulator OC pozwoli na szybkie wyliczenie składki ubezpieczeniowej i zakup ubezpieczenia bez wychodzenia z domu.

W dobie wszechobecnej cyfryzacji, takie rozwiązania nie robią już aż takiego wrażenia. To może natomiast zrobić kalkulator OC AC od Beesafe, który jest najszybszym tego typu narzędziem na rynku. Do wyliczenia składki ubezpieczeniowej wystarczą zaledwie dwie dane – numer rejestracyjny pojazdu oraz data urodzenia jego właściciela. Co więcej – podstawową ochronę OC w Beesafe możemy dowolnie rozszerzać dzięki bogatej ofercie dodatków do ubezpieczenia.

OC zbywcy czy OC krótkoterminowe: kiedy wygasa ochrona ubezpieczeniowa?

Choć do automatycznego odnowienia polisy OC dojdzie tylko w tym konkretnym przypadku, wśród kierowców nadal panuje mylne przekonanie, że nawet jeśli nie dopilnują oni terminu końca umowy ubezpieczeniowej, ochrona nadal będzie obowiązywała. Szczególną ostrożnością muszą zatem wykazać się właściciele, którzy korzystali dotychczas z OC zbywcy pojazdu czy kierowcy, którzy korzystali z ubezpieczenia krótkoterminowego.

W tych sytuacjach ochrona ubezpieczeniowa wygasa ostatniego dnia trwania umowy. Jeśli nie zadbamy na czas o podpisanie nowej umowy OC, w naszej historii ubezpieczeniowej zostanie odnotowana przerwa, która może nas słono kosztować.  Jeśli auto pozostanie bez ważnego ubezpieczenia przez więcej niż 14 dni, będziemy musieli zapłacić karę za brak OC, która w 2021 roku wynosi aż 5600 zł.

art. powstał we współpracy z partnerem

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend