Informacje

OŚWIĘCIM. Czy w Gminie Oświęcim będzie zakaz palenia węglem?

Radny Rady Miasta Oświęcim skierował pytania do prezydenta Janusza Chwieruta ws. zakazu palenia węglem. Zapoznaj się z pełną interpelacją.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

24 komentarze

 1. Szkoda gadać. Prezydent i kasta coś dla mieszkańców nie maja nic, poza wychodzeniem przed szereg i podwyżki wszystkiego co w ich łabska się dostało. Może czas zrobić coś dla mieszkańców.

 2. @Czesław, racja – u nas jak zwykle wszystko na hura :/
  I najlepiej wszystko załatwić jednym pisemkiem. Reszta niech się dostosuje.

  Na filtrze cząstek stałych w dislach się nie znam, to pytam – da się je tak po prostu wymontowywać i montowac z powrotem przed przeglądem?

 3. StefanB u mnie w zakładzie podobno na zebraniu z zarządem związków powiedzieli że nie ma pieniędzy na podwyżki, jak się związkowiec zapytał, że jak to nie ma jak na kopalnie przelali 200 ml zł? Padła odpowiedź że to od nich nie zależy.

 4. Tak jak można było przewidzieć , rząd PIS silny wobec słabych,a słaby wobec silnych ,ugiął się pod grożbą sztyla od kilofa, górnicy dostali to czego chcieli, a my teraz będziemy dopłacać 2100 zł. każdego roku do nierentownych kopalni.

 5. Każdy z nas dopłaca ok.2 tys.złotych do nierentownego górnictwa. Dopłacam ja,dopłaca Czesław , dopłaca nawet hotin , i babcia Kazia.
  To odnośnie zapowiadanego marszu górników na Warszawę…

 6. …a dlaczego na stacjach diagnostycznych nie robi się obowiązkowo analizy spalin podczas każdego przeglądu? Dopuścić kotły 5 klasy, wprowadzić obowiązek analizy spalin i problem syfu w powietrzu załatwiony, ALE ropniakami z wyciętymi DPFami jeździ za duży elektorat i żadna władza się na to nie zdobędzie. Za to ci co mają w samochodzie LPG i są tym samym ekologiczni, w nagrodę płacą za przegląd prawie dwa razy więcej niż ropniaki! Gdzie tu sens, gdzie logika?

 7. @a Ja się nie burzę, dyskutuję. Zastanawiam się, dlaczego wszyscy użytkownicy diesli nie ponoszą konsekwencji za parę rzęchów, natomiast posiadacze sensownych kotłów zapłacą za trucicieli?

 8. Takie same zamglenia sa latem nad ranem czy jesienią kiedy jeszcze sie pali w piecu ale jest mgliście i wilgotno, a powietrze wtedy jest dużo lepsze.

  I na odwrót – przy pięknej ale bezwietrznej i mroźnej pogodzie zimą aż oczy bolą

  Chodzi mi o to, że nie ma opcji, największy pogorszenie jakości powietrza jest zimą i nie ma co zwalać na kondensację, mgły… to palenie w piecach kiepskim węglem i spalanie tam śmieci powoduje ten syf w powietrzu.

  Jak chcemy wyeliminować problem to trzeba się skupić na tym, co najgorsze i powoduje najwiękse zanieczyszczenie.

  Ze swojej strony dodam jeszcze kopciucha z Legionów za rondem w kierunku obozu.
  Że tam się sąsiedzi nie burzą. Ja tam tylko na cyrkulacji przejeżdżam.

 9. Ale czemu p.Łoziński zwrócił uwagę tylko na gminę Chełmek i gminę Oświęcim ? Czy p. Łoziński nie zdaje sobie sprawy że nasze miasto otaczają również i inne gminy ?

  Żyjemy tu i teraz , czy Rada Miasta ma jakiś konkretny pomysł jak postępować z tymi którzy nas trują teraz?

  A jeśli jak widać nie ma, to może czas by złożyć mandat ?

 10. Jedźcie na Brzezinke wieczorem albo na Dwory. Oddech wstrzymuje. Jak Ci ludzie tam żyją? Zakaz palenia wprowadzić we wszystkich gminach jak najszybciej

 11. Przedwczoraj jechałem rowerem ulicą Ostatni Etap w stronę Nicrometu. Był mocny wiatr zachodni i musiałem wstrzymywać w miarę możliwości oddech, ponieważ dawało się odczuć bardzo intensywny swąd z pieców (sądząc po zapachu przetapiających metal). Wczoraj wybrałem się ponownie na przejażdżkę w tamtym kierunku ale za wodociągami spasowałem, ponieważ nie mam wymiennych filtrów p. pyłowych.

 12. Drożej kosztuje opalanie kotłem v klasy niż gazem. Czyszczenie takiego kotła to wdychanie zanieczyszczeń. Większość gmin jest zgazyfikowana a zakaz wejdzie dopiero za 12 lat więc głupot nie piszcie. Smog wam rozum odebral

 13. Ja nie twierdzę, że trzeba kopcić. Musi być jakiś kompromis. Np mogą jeździć sprawne diesle, ale można palić kotłami 5 klasy do których można dołożyć mały elektrofiltr. Zmniejsza pylenie do poniżej15mg/m3 spalin, tj trzy razy poniżej normy unijnej.

 14. A moze w zimie sa inne warunki pogodowe i to tez ma wplyw na uttzymujace sie zanieczyszczenia?…

 15. @a Dane z Tychów można zobaczyć w internecie wstecz. Latem 40% tego co zimą. Pomiary dotyczą nie tylko pyłów, ale przede wszystkim GAZÓW trujących. Gazów nie widac.

 16. @Czesław – ale jakoś latem nie ma problemu z kiepsiej jakości powietrzem.
  Problem zaczyna się wraz z sezonem grzewczym.

  Co nie znaczy, że powinno się pozwalać na używanie nadmiernie kopcących aut.

 17. @Barbara Auta spalinowe kopcą trochę mniej i jest ich tysiąc razy więcej. Czas na zakaz, nie uważasz? Moje zdrowie też się liczy.

 18. Nie mieszkam w bloku Jerry ale należę dom tych dla których zdrowie najważniejsze. Zakaz wejdzie za 12 lat więc czasu na wymianę dość Nie uważasz?

 19. Jeśli Pan radny nie potrafi sam poprawnie napisać pisma, niech zatrudni sekretarkę. W piśmie jest co najmniej kilka błędów interpunkcyjnych i jeden ortograficzny („interpelację” się odmienia). Może się czepiam, ale fatalnie to wygląda.
  Co do meritum ma oczywiście rację. Widać natomiast, że cała ta ekologiczna akcja wymiany źródeł ciepła jest strasznie chaotyczna i, zdaje się, nie poparta głębokimi badaniami naukowymi. Odnoszę się tutaj do pomysłu zakazu palenia węglem, gdy wcześniej nakłaniało się, i wciąż się to robi, do zakładania/wymieniania pieców węglowych lepszej jakości.

 20. Fajnie się gada tym którzy mają ciepło w bloku Basiu… Macie pojęcie, że w Gminie są miejscowości, gdzie nie ma innej możliwości niż palenie węglem? A co z ludźmi, którzy wymienili piec na V klasy. Te zakazu są oderwane od rzeczywistości.

 21. Bardzo słusznie Panie radny. To co Pan pisze jest logiczne. Zakaz palenia w samym mieście jest bez sensu bo przecież najgorsze powietrze jest w ościennych gminach. Ciekawe jaką będzie odpowiedź Pana prezydenta.

Send this to a friend