Informacje

OŚWIĘCIM. Czy rozdział państwa i kościoła jest możliwy?

Zdecydowanie zbyt wielu z nas, także katolików, ma dziś poczucie, że istnieje „taśma produkcyjna” między Episkopatem a państwem PiS. Poczucie, że rząd kupuje sobie Episkopat wcielając w życie jego postulaty, a Episkopat płaci mu za to rozcieńczaniem Ewangelii polityką. – powiedział Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej. – Dlatego eksperci Instytutu Strategie 2050 przygotowali kompleksowy plan rozłączenia więzi, jakie dziś splatają państwo i Kościół katolicki. Realizacja tych założeń sprawi, że lepsze będzie państwo, że wolność od spętania zależnością od polityki odzyska też Kościół.

Ruch Szymona Hołowni zaprezentował w czwartek 28 stycznia założenia Planu dla Polski „Wiemy jak”, dotyczące uporządkowania relacji między państwem a Kościołem katolickim w Polsce.

Najważniejsze założenia planu to:

 1. Przygotowanie „Kodeksu Dobrych Praktyk”, który pomoże ograniczyć szkodliwy obyczaj, jakim są występy funkcjonariuszy publicznych w czasie uroczystości religijnych, na przykład na Jasnej Górze.
 2. Szczegółowy audyt przeprowadzony przez Najwyższą Izbę Kontroli w zakresie przepływów finansowych pomiędzy instytucjami państwa, a instytucjami Kościoła.
 3. Ostateczne zakończenie rozliczeń finansowych pomiędzy państwem a kościołem i innymi związkami wyznaniowymi na podstawie tzw. ustaw Bieruta.
 4. Likwidacja Funduszu Kościelnego. W jego miejsce – odpis podatkowy od podatku PIT w wysokości ok. 0,3-0,5% albo podwyższenie wysokości darowizny na cele kultu religijnego, którą można odpisać od podatku PIT lub CIT.
 5. Kontrola samorządów nad cennikami usług na cmentarzach należących do związków wyznaniowych w miejscowościach, w których nie ma cmentarza komunalnego.
 6. Likwidacja funkcji etatowych kapelanów w formacjach i urzędach innych niż Wojsko Polskie, Policja i Straż Graniczna.
 7. Zlecenie Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporządzenie kompleksowego raportu dotyczącego pedofilii wśród duchownych i wsparcie jej działań, wraz z powołaniem specjalnej grupy prokuratorów w Prokuraturze Krajowej współpracującej z ekspertami.
 8. O wymiarze i sposobie nauczania religii w szkole powinna decydować Rada Rodziców wraz z samorządem uczniowskim i pedagogami w danej szkole, a nie państwo czy biskup.
 9. Obniżenie do 15. roku życia wieku, w którym uczeń może zadecydować sam, czy chce uczęszczać na lekcje religii.
 10. Lekcje etyki powinny być docelowo obowiązkowe, a ocena z religii nie powinna być uwzględniana na świadectwie szkolnym ani wliczana do średniej ocen.

W sprawach ustrojowych Hołownia zadeklarował konieczność nowelizacji art. 196 KK i aktualizacji Deklaracji interpretacyjnej do Konkordatu. Szczególny jest kontekst, w którym dziś przedstawiamy nasz plan rozplątywania relacji między państwem a Kościołem. Bo dziś jesteśmy wściekli. Różnią nas dziś poglądy na temat aborcji, łączy poczucie skrajnego upokorzenia. PiS, który obiecywał troskę o ludzi zdradził swoich wyborców i wszystkich Polaków. To co dziś robi to nie „obrona życia” Polaków, a jego politycznego życia. Panie Kaczyński, czas zamordyzmu,
nieliczenia się z ludźmi, czas polityki obsesji się kończy. – zakończył spotkanie Szymon Hołownia.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

24 komentarze

 1. Problem polega na tym, że eksperci nie sprawdzają się w roli rządzących. Nie wiem jak z komikami ale historia zna kilka przykładów nieźle rządzących aktorów. A już całkowita klapa jest wtedy gdy do władzy dorwą się dyletanci ubrani w szaty ekspertów (vide Osw).

 2. Prokuratorzy w Oświęcimiu nie są głupi. Żaden z nich nie chce nagle zostać przeniesiony do rejonowej w Stargardzie Szczecińskim.

 3. Bądź choć raz poważny. Rozkoszna działalność księdza Szymona Cz. – to już rok minął? A tu ani widu ani słuchu. Ale to widocznie niesłychanie skomplikowane i trudne dochodzenie. Więc trochę jeszcze potrwa. Aż się przedawni.

 4. Ksiądz- mężczyzna w sukience samozwańczo obwieszczający się pośrednikiem między mną a „Bogiem” pokazujący na swoim przykładzie jak nie należy się prowadzić i wymądrzający się na tematy o których nie powinien mieć ŻADNEGO pojęcia i doświadczenia o ile żyje wg zasad jakie mu nakazano.
  Pytanie po co komu zbędny samozwańczy pośrednik jeśli Bóg jest wszędzie?
  Co do Hołowni to nie jestem zwolennikiem żeby komicy telewizyjni zaczęli piastować najwyższe stanowiska państwowe. Jedna Ukraina starczy. Rządzić powinni nudni niewyglądający eksperci a nie wyszczekani celebryci z wiatrem między uszami ale za to kontrowersyjni- twór naszych czasów niestety. Nie opakowanie tylko zawartość!.

 5. Ale ćpuna podejrzanego o pedofilię nie ukrywam na drugim końcu Polski, co jest w kk normą.
  To jak? Gdzie się podziewa ksiądz Szymon Cz. z parafii św. Maksymiliana? Czyżby prokuratura o nim zapomniała? Oj, bo to oni mają tyle spraw na głowie …

 6. Przyklad: Jezeli w Twojej rodzinie przytrafi sie cpun, to cala rodzine mozna tak nazywac?

 7. Status taki, jak wszystkie listy otwarte trzech muszkieterów (coś im przeszło, btw).

 8. Przepraszam, ten artykuł to ma jaki status ? Reklama wyborcza ?
  Jeśli tak, to prawo wymaga wyraźnej informacji, że tak jest.

 9. Raczej tobie jest potrzebna teleporada. Tak się składa, że już oficjalnie podano iż będą opłaty na ekspresówkach. Na razie ma ona obejmować pojazdy powyżej 3.5 t. Dalej wchodź bez wazeliny do tylnej części ciała swoim właścicielom niewolniku.

 10. A jak tam mój ulubiony ksiądz Szymon Cz. od św. Maksymiliana? Czy dzieci w Suwałkach też tak chętnie lgną?

 11. Akurat ministrant Hołownia jest wręcz gwarantem że nic się w temacie (braku) rozdziału państwa i Kościoła nie zmieni.

 12. Zabrakło kasy dla Rydzyka i innych katabasów, więc rząd po cichu chce wprowadzić opłaty na autostradach i ekspresówkach. Oby tylko nie wprowadzili opłat za poruszanie się chodnikiem.

 13. J23. Jestes od Holowni? Zdarzaja sie przypadki „czarnych owiec” w Kosciele, ale wkladanie wszystkich ksiezy do jednego wora to gruba przesada. Naleze do Kosciola, a jakos nie zdarzylo mi sie zadne okrucienstwo przedstawione przez Ciebie…

 14. Suchocka podpisała też zabranie dodatku szkodliwego emerytom. Przez to wielu pracujących w ZChO straciło taki dodatek. Idź i powiedz im to w oczy, że dobrze zrobiła.

 15. Zmiany na linii Państwo a Kościół są konieczne. Jak jest każdy widzi. Kościół zawładnął każdą dziedziną naszego życia. Wchodzi do naszych domów, łóżek, zagląda pod kołdrę. W szkołach panoszę się księża katecheci, nie podlegają dyrekcji tych szkół, robią co chcą, indoktrynują nam dzieci opowiadając bajki w które sami nie wierzą. Sytuacje molestowanie dzieci są nader częste. W każdej państwowej instytucji, w szpitalach, domach opieki wszędzie jest na etacie ksiądz. Pokropki, kolędy, pogrzeby, komunie, śluby, doją niemiłosiernie. Oczywiście za godziwym wynagrodzeniem, jest to sytuacja chora. Ciągną pieniądze ze wszystkich stron, od samorządów od ministrów z Unii Europejskiej i od nieszczęsnych czasem ubogich ludzi. Nie zrobią nic za „Szczęść Boże”. Pazerność ich nie zna granic. Oblazły polskie państwo jak szarańcza. jest to wina wszystkich rządów od 1989 roku. Wszystkie rządy od lewa po prawa nie chciały „zagrywać” z Kościołem, szukały jego poparcia. Obecnie sytuacja stała się jeszcze bardziej kuriozalna, wystarczy spojrzeć na Toruń, na ojca dobrodzieja, jest to dokładnie Kościół w soczewce. Każdy to widzi jaki jest. Krytykę Kościoła sam Kościół przyjmuje tak samo jak było za komuny ze socjalizmem; jak się komuś coś nie podobało i mówił o tym, to był wrogiem państwa i ludu. Tak samo jest teraz ci co krytykują wypatrzenia Kościoła są wrogami Kościoła i państwa. A tak nie jest. Mówią tylko o błędach kleru. Na szczęście są jeszcze odważni ludzie, którzy walczą o swoje prawa i mówią to co myślą. Chcą zmienić tą poddańczość władz w stosunku do Kościoła. Czy ludzie Kościoła jako Kościoła a nie instytucji w końcu opamiętają i pogonią tych darmozjadów? Czy Szymon Hołownia coś zmieni? Aby tak.

 16. Hołownia jak Palikot i Kukiz. Szybko zaświeci i szybko zgaśnie. Uwiesił się Kościoła bo czym innym mógłby się zająć? Wszystkie nisze życia politycznego już dawno pozajmowane. Został jeszcze Kościół któremu z kolei dobrze zrobiły by jakieś reformy.

 17. Czy Holownia jest wiarygodny? Niby wierzacy, ale za aborcja, walczacy z Kosciolem….zgadzam sie tez z czytelnikiem.

 18. Słowa, słowa, słowa. Dużo wodolejstwa a wyjdzie jak zwykle. Zaraz się przepiszą starzy działacze-wyjadacze do „nowego nurtu” i będzie jak zwykle. Zamieniali UD na UW, UW na PO i żyło się lepiej … nielicznym.

Send this to a friend