Informacje

OŚWIĘCIM. Budżet miasta to ponad 233,5 mln zł

Tegoroczne dochody budżetu Oświęcimia to ponad 233,5 mln zł. Wydatki szacowane są na poziomie ponad 241,3 mln zł. Ponad 33 mln zł z tej tej puli zostanie przeznaczona na inwestycję.

Pod koniec roku uchwalony został budżet miasta Oświęcimia na 2021 rok. Za przyjęciem dokumentu głosowało 14 radnych, 1 radny był przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu.  Jak zauważa prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut przygotowanie budżetu miasta na 2021 rok nie było łatwym zadaniem. – Na kondycji finansowej samorządów mocno odbiła się trudna sytuacja gospodarcza spowodowana pandemią, niższe dochody z podatku PIT czy niewystarczająca subwencja rządowa na pokrycie kosztów oświaty. Ostatecznie w miarę możliwości zabezpieczyliśmy na 2021 rok wszystkie obszary związane z funkcjonowaniem miasta. Zapewniliśmy przeszło 33 mln zł na inwestycje – mówi prezydent. – Jednak, gdy wydawało się, że mamy wszystko pod kontrolą, na podstawie kuriozalnego prawa dotyczącego infrastruktury kolejowej, które zostało uchwalone przez Sejm w 2016 roku zostały złożone korekty podatku od nieruchomości. Będzie to skutkować zmniejszeniem dochodów tegorocznego budżetu miasta o blisko 11 mln zł. To ogromna kwota, a my musimy ten budżet zrównoważyć. Podejmujemy więc działania dwukierunkowo. Z jednej strony poszukujemy większych przychodów np. ze sprzedaży nieruchomości miejskich, a z drugiej musimy szukać oszczędności w wydatkach. Wierzę jednak, że uda się nam opanować tę trudną sytuację. Zabezpieczyć sprawne funkcjonowanie służb miejskich, jak i utrzymać dobre tempo inwestycyjne realizując zdecydowaną większość przedsięwzięć, które są oczekiwane przez mieszkańców – wyjaśnia.

Dochody miasta w tym roku wyniosą ponad 233, 5 mln zł i są większe o 6 proc. w stosunku do roku 2020. Wydatki planowane są na poziomie ponad 241,3 mln zł i wzrosły o 5,8 proc. Deficyt wyniesie  ponad 7,8 mln zł i zostanie pokryty z kredytu oraz wolnych środków za 2020 rok. Miasto spłaca kwotą 7,7 mln zł wcześniej zaciągnięte kredyty i pozyskane obligacje co powoduje, że stan zadłużenia się nie zmienia i wyniesie na koniec 2021 roku 78 mln zł.

Oświata to każdego roku największy wydatek budżetu miasta. W tym roku szacowany jest  poziomie ponad 59,8 mln   zł, co stanowi  prawie  25 proc. wydatków budżetu ogółem. Prezydent podkreśla, że subwencja oświatowa z budżetu państwa w stosunku do ubiegłego roku wzrosła o 482 tys. zł, a koszty utrzymania szkół o ponad 3,7 mln zł. Jak mówi rząd ustala wynagrodzenia nauczyciel, podnosi koszty funkcjonowania szkół. Jednak dochody z subwencji nie pokrywają ich finansowania, co  w konsekwencji obciąża  finanse samorządów.

Pozostałe wydatki budżetu

Transport i łączność to ponad  31,1 mln  zł. Na gospodarkę mieszkaniową jest ponad 14,8  mln zł, administrację publiczną ponad 16,2 mln zł,  na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska zaplanowano ponad 18,3 mln  zł. Na pomoc społeczną zabezpieczono ponad 14,1 mln zł. Na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego zaplanowano ponad 10,4 mln zł, a na kulturę fizyczną ponad 13,2 mln zł. Dział Rodzina to 52 mln zł.

Na walkę ze smogiem w formie dotacji do wymiany pieców jest 440 tys. zł. Dodatkowo 400 tys. zł pozwoli wymienić źródła ogrzewania w budynkach  i mieszkaniach komunalnych.

Inwestycje miejskie sięgają ponad  33 mln złotych co stanowi  14 proc. wydatków budżetu.  Utrzymanie tegorocznych inwestycji na wysokim poziomie wynika z pozyskania znacznych pieniędzy zewnętrznych, w tym unijnych.

Najważniejsze tegoroczne inwestycje to zakończenie budowy parku Pokoju oraz montaż tablic informacji pasażerskiej. W tym roku rozpocznie się drugi etap urządzania parku na Zasolu. Przebudowane zostaną m. in. ul. Norwida, ul. Piłsudskiego, ul. Kościelecka i ul. Polowiecka. Ruszy rozbudowa ul. Strzeleckiej wraz z budową połączenia do ul. Cichej poprzez ul. Jesionową. Prowadzone będą prace przy drogach wewnętrznych na osiedlu Szpitalna. Zabezpieczono też pieniądze na remont miejsc parkingowych i chodników przy  m. in. ul. Dąbrowskiego 46 do 56 czy ul. Wyspiańskiego 7 do 11.

Wspólnie z powiatem miasto przystąpi do przebudowy ul. Wyspiańskiego, ul. Sobieskiego i ul. Śniadeckiego oraz ul. Nideckiego na Błoniach. Zakończy się też remont ul. Powstańców Śląskich. O 3 mln zł powiększy się kapitał Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego z przeznaczeniem na  budowę budynku przy ul. Sadowej. 800 tys. zł będą kosztować remonty i modernizacje w oświęcimskich szkołach i przedszkolach.  Są też pieniądze na wsparcie stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, w tym także oświęcimskiego hokeja.

UM Oświęcim

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

16 komentarzy

 1. 20% czy ileś tam odsetek od kredytu płaci bank miastu? Takie numery robi się na kredyty inwestycyjne, nie konsumpcyjne.

 2. Janusz Ch. twierdzi że mu właśnie brakuje 11 baniek i że dochód spada.Dobrze się bierze i spłaca nie swoimi pieniędzmi ,wtedy nawet rządzić potrafi byle łajza .Jak rządzić z określonym budżetem bez pożyczek nauczyłaby ich co druga Matka Polka.

 3. Kredyty sa brane, a pozniej splacane. Nie ma tragedii, bo dochody miasta rosna, wiec jest z czego je splacac…

 4. Czechu nie pośądzam Cię o to, że masz kontakty z lokalną władzą. Po prostu też mi się wydaje, że jadą na kredytach. Chcę się upewnić. Fakt, brakuje 11 milionów z podatku od nieruchomości i to osadza tę władzę w blokach startowych. To jeden z elementów równoważących budżet.. Po prostu nie masz to nie wydajesz.

 5. @Heniek Ja nie mam nic wspólnego z władzami miasta, czy powiatu. O kredytach, to moje domniemanie. Dotychczas były brane na potęgę.

 6. Czechu powiedz mi gdzie się o tych kredytach dowiedzieć, czy jakiś radny mi powie ?

 7. @widz Budżet jest w miarę zrównoważony pierwszy raz od 10 lat. Pewnie już kredytów nie da się wziąść. A że zrównoważono go kosztem mieszkańców?

 8. Chyba nie taki zly ten budzet skoro tylko jeden radny byl przeciw…pisiorki tez nic nie marudza…

 9. Jednak, gdy wydawało się, że mamy wszystko pod kontrolą, na podstawie kuriozalnego prawa dotyczącego infrastruktury kolejowej, które zostało uchwalone przez Sejm w 2016 roku zostały złożone korekty podatku od nieruchomości. Będzie to skutkować zmniejszeniem dochodów tegorocznego budżetu miasta o blisko 11 mln zł. To ogromna kwota, a my musimy ten budżet zrównoważyć. Podejmujemy więc działania dwukierunkowo. Z jednej strony poszukujemy większych przychodów np. ze sprzedaży nieruchomości miejskich, a z drugiej musimy szukać oszczędności w wydatkach. Wierzę jednak, że uda się nam opanować tę trudną sytuację.

  Podpowiem ci Janusz…… sprzedaj piętrowy parking koło torów na dworcu najlepiej kolei i wtedy zarobisz te brakujące 11 baniek. PS. Nic nie masz pod kontrolą.

 10. po tym co pisze widać ze hotin nie ma dzieci , a z normalnym życiem ma tyle wspólnego co ameba z homo sapiens.

 11. To dobrze, że kasa znalazła się na nowy samochód dla prezydenta, ale już na wynagrodzenie dla inspektorow nie. Obecnie średnia płaca zasadnicza inspektorow z wieloletnim stażem jest niższa niż zarobki na stanowisku kasjera w markecie. Jak tak dalej pójdzie to do końca ostatniej już kadencji nie będzie komu wykonywać zadań bo wszyscy co mądrzejsi uciekają z UM, starsi przechodzą na emeryturę, a nowych przyjęć jak na lekarstwo. Ale najważniejsze żeby przyoszczedzac na ludziach jak na każdego janusza biznesu przystało.

 12. Morze włodaże kópili słowniki i zdecydowali sie doinfestować ośfiate czytając tfoje analfabetyczne wypociny.:)

Send this to a friend