Informacje

OŚWIĘCIM. Czy prezydent Janusz Chwierut ma szansę na reelekcję? Analiza

Portal Lokalnapolityka.pl przeprowadził analizę, na podstawie której zostały stworzone “punkty zmiany”. Pozwalają one oszacować, w której gminie są największe szanse na zmianę obecnego włodarza.

Scoring prezydentów i burmistrzów miast to narzędzie, które pozwala na oszacowanie w oparciu o dane statystyczne, jakie są szanse że w danym mieście dojdzie do zmiany na stanowisku włodarza. W celu opracowania scoringu zostały wykorzystane dane z wyborów samorządowych, które odbyły się po 2002 r. (kiedy wprowadzono bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów). Włodarzom spełniającym określone kryteria przyznawane są “Punkty Zmiany”. Im więcej punktów ma przyznanych dany prezydent lub burmistrz, tym większe prawdopodobieństwo, że w najbliższych wyborach na jego miejsce zostanie wybrany ktoś inny.

Włodarze sprawujący swój urząd co najmniej 2 kadencje mogą otrzymać maksymalnie 100 “Punktów Zmiany”. Tym prezydentom i burmistrzom punkty są przyznawane według następujących kryteriów:

Włodarze sprawujący swój urząd pierwszą kadencję mogą otrzymać maksymalnie 70 “Punktów Zmiany”. Jest to związane z efektem świeżości, który posiadają debiutujący włodarze. Tym prezydentom i burmistrzom punkty są przyznawane według następujących kryteriów:

Czytaj więcej: Stan województw (raport) – śląskie i małopolskie – 7.2023

Źródło: Lokalnapolityka.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł

26 komentarzy

 1. Po Oświęcimiu krążą plotki,że Pan Włoszek ma zostać prezydentem Oświęcimia. Jako pierwsza inwestycja którą zrealizuje to będzie budowa mega lotniska.

 2. Nie daj Boże żeby został jeszcze jedną kadencję to znaczy ostatnio bo więcej już nie może wtedy zrealizuję swoje marzenie mostu duchów i inne plany związane z nie naszą nacją

 3. „A czy wygrałby je nie będąc komisarzem?” – na pewno stał się bardziej rozpoznawalny. Ale z drugiej strony gdyby w czasie komisarzenia rządził głupio, nie dostawałby później tyle głosów.

  „Czy wygrałby je bez zadłużania miasta na realizacje pomysłów Marszałka” – a o jakich pomysłach mówisz? Marszałek poza zwiedzaniem świata i zwożeniem kamieni nie miał żadnych pomysłów.

  „być może 4 lat udanych rządów Jacka” – a być może całkiem nieudanych.

  „że choroba Grossera to nie był przypadek.” – w sieci można też przeczytać, że Ziemia jest płaska.

  Nie rozumiem tych dywagacji: co by było gdyby Grosser nie dostał zawału. Ponieważ realnie – dostał. Co by było, gdyby Putin nie zaatakował Ukrainy? Ale realnie zaatakował. Wszystko inne to bezpłodne gdybanie.

  Grosser miał szansę zostać prezydentem tylko dlatego, że ludzie mieli już serdecznie dosyć Marszałka. A jemu w przeciwieństwie do poprzednika dość dobrze z oczu patrzało. I mówił bardziej z sensem. Tyle.

 4. A czy wygrałby je nie będąc komisarzem? Czy wygrałby je bez zadłużania miasta na realizacje pomysłów Marszałka, które wg Homy i jemu podobnych były dziadostwem? Uczciwie musisz przyznać, że zrobił sobie kampanie na koszt oświęcimskiego podatnika oraz cwaniackiemu PR (te zdjęcia na tle inwestycji państwa, województwa czy powiatu). Do tego ogólna poprawa sytuacji w kraju, gdzie ludzie wreszcie poczuli trochę pieniądza w kieszeni.
  Czy w 2014 roku chciałby po raz trzeci stawać do wyborów, które mógłby przegrać w sytuacji być może 4 lat udanych rządów Jacka? Jak szaleniec zabił Adamowicza to PiS na komisarza dano kogoś ze środowiska PO. U nas zaś po necie można poczytać i pooglądać różne wysrywy fachowców od teorii spiskowej, że choroba Grossera to nie był przypadek. Taka sytuacja.

 5. Heleno – bredziu, bredziu. Jacek Grosser – co Jacek Grosser? Chwierut w 2010 roku dostał tylko ułamek promila mniej głosów, ale odtąd kolejno wygrywa wyraźnie wszystkie wybory. Z tego powodu jesteś na oświęcimian ciężko obrażona? A obrażaj się.

 6. Chyba już wszyscy zapomnieli jak w naszym mieście zaistniał JCh. Kiedy Jacek Grosser został został wybrany na prezydenta a ze względu ma stan zdrowia nie mógł piastować tej funkcji panujący wtedy premier Donald Tusk wyznaczył nam go na zastępstwo. I tak sobie rządzi nasz prezydent JCh mając mocne plecy, stając się dyktatorem dla mieszkańców i pracowników. We wtorki powinien przyjmować mieszkańców ale zrzuca to na ręce wice. Najchętniej to przebywa chyba w Dziennym Domu Pomocy na ul. Śniadeckiego gdzie można dobrze zjeść. Z każdym rokiem gorzej…on czuje się coraz pewniej a słoma z butów dalej wystaje.

 7. Dla dobra i rozwoju miasta,dla nas i przyszłych pokoleń należy wybrać GOSPODARZA, Są wśród mieszkańców ludzie mądrzy, kompetentni, wykształceni i z klasą.Tacy, którzy udowodnili, że potrafią, że im się w życiu udało. Tacy nie należą do PIS. Robią swoje.

 8. Zajmujecie się odległymi problemami zamiast zająć się bublami prawnymi tworzonymi przez jedynie słuszną opcję polityczną. PiS stworzył ustawę o ratownictwie medycznym, która uniemożliwia podjęcie pracy jako ratownik medyczny tegorocznym absolwentom. Zgodę muszą uzyskać od organu, który nie istnieje. Do tego dochodzą szkolenia lekarzy rodzinnych. Lekarze z kilkudziesięcioletnim stażem muszą takowe odbyć i jeszcze za nie zapłacić. Nawet ci, którzy są emerytami. Mają czas do końca roku. Ciekawe czy zdążą?

 9. Czy Hotin już zgłosił swoją kandydaturę na prezydenta? Chętnie zagłosuję na niego.

 10. Co do zadłużenia to specjalistą jest niejaki bambik Morawiecki. Wyprowadził z budżetu państwa 300 miliardów zl. Do spółek , fundacji, i innych podmiotów. W których zasiadają partyjni bosowie partii PIS. Żeby po przegranych wyborach byli ustawienia do końca życia.

 11. Nie ważne kto byle nie PJCH !!! Bo widać go tylko w tej propagandzie z ratusza. Kto za tą propagandę płaci ? Pewnie PJCH propagandę za publiczne pieniądze sobie robi?? O tym proszę napisać!!!! Nie bójcie się!!!! PJCH zadłuża miasto. Mieszkańcy Oświęcimia już panu dziękują. Dowidzenia.

 12. A ja cały czas proponuje jako kandydata pis pana Hotina. Mądry, zaradny, niestrudzony w zwalczaniu wrogów Polski. Z pewnością jako prezydent by się nadał.

  Poza nim w lokalnym pis może i byliby inni kandydaci, ale jeszcze gorsi.

 13. Wracajcie do wiosek? Serio? Zatem: PJCh z Łęk, wiceprezydenci Bojarski – Grojec, Kania – Polanka Wielka. Zatem kto tu jest z wiosek?

 14. Ale najlepszym prezydentem Oświęcimia był niejaki Pan Groser.popierany przez radnego Łozinskiego.

 15. na co wy tutaj liczycie ? Na to, że jak wpadnie pis ze swoimi doświadczonymi złodziejami będziecie mieli o czym pisać ? A możę sami macie chęć na ochłapy ze stołu pańskiego ? Kim wy jesteście ? Wracajcie lepiej do swoich wiosek i zostawcie to miasto w spokoju.

 16. Wszystkie siły antychwierutowe w Oświęcimiu powinny połączyć siły i powiedzieć wiosna 2024 ekipie PO „do widzenia”. Może wokół Porozumienia dla Oświęcimia? Bo PiS walczy już z tym Panem całą kadencje. Brawo Panowie z PiS za wytwałość. Dużo siły Wam życzę. Oby tak dalej.

 17. Stefan idź do lekarza bo zdiagnozowalem u ciebie raka głupoty (czytaj: mózgu).

  Ps. Boje się że ty tego nie zrozumiesz

 18. Chwierut i jego szajka to rak toczący Oświęcim. Dlatego wszyscy ludzie dobrej woli bez względu na sympatie partyjne i przekonania, po prostu dla dobra naszego miasta i przyszłych pokoleń Oświęcimian, powinni połączyć siły i zakończyć ten okres smuty.

 19. Jeśli pisowski portal będzie nadal publikował zdjęcie prezydenta sprzed 10 lat to na pewno wygrają wybory.

 20. A co będzie, jak po nim przyjdzie zaplecze intelektualne PO z powiatu? Sylwia, Michał, Mareczek… Dawna udecja chyba w Ciechocinku będzie siedzieć.

 21. Cieszmy się że w najgorszym przypadku będzie to jego ostatnia kadencja. Ten kto przyjdzie po nim będzie mógł spokojnie odbudowywać Oświęcim z gruzów. Co prawda Oświęcim będzie wtedy słabym graczem w powiecie i regionie i będzie liczył się mniej niż np. Polanka Wielka i gminy ościenne. Liczba mieszkańców Oświęcimia będzie oscylowała w okolicach 30 tysięcy może mniej. Ci którzy się nie wyprowadzą i tak będą pracować w gminach ościennych lub w regionie katowickim. Oświęcim – miasto starych ludzi i niskiej płacy. Obóz, parki starości i elektrownia atomowa. Tyle. Tak to będzie wyglądało.

 22. To nawet nie jest przyczółek… Lokalni pisowcy mogą zapomnieć o wyborach, ktoś nie zmarnuje swoich oszczędności.

 23. Czyli jest 10% szans. Jest fundament na którym można budować.

Send this to a friend