Informacje

OŚWIĘCIM. Czy kopciuchy zostaną z nami o rok dłużej? Ruszyły konsultacje społeczne

Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o skierowaniu do konsultacji społecznych projektu uchwały, który łagodzi zapisy aktualnej uchwały antysmogowej. Projekt uchwały zakłada „przesunięcie terminu obowiązywania okresu przejściowego dla obowiązku modernizacji kotłów bezklasowych o jeden rok”.

W wyjaśnieniu na stronie Urzędu Marszałkowskiego czytamy: „Zarząd z uwagą wsłuchuje się w coraz liczniejsze głosy samorządów, organizacji społecznych oraz mieszkańców Małopolski, wyrażających niepokój w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie przepisów o wymianie tzw. kotłów bezklasowych. Niepokój ten wynika z trudnej sytuacji na światowych rynkach energetycznych, wywołanej wojną na Ukrainie. Zdajemy sobie sprawę, że w obecnych warunkach, zapewnienie ludziom możliwości ogrzania własnych domów i mieszkań w nadchodzącym okresie grzewczym, jest sprawą niezwykle ważną. Dlatego, kierując się odpowiedzialnością i dobrem wspólnym, chcąc działać w porozumieniu z mieszkańcami Regionu, Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o skierowaniu do konsultacji społecznych projektu uchwały o przesunięciu terminu obowiązywania okresu przejściowego dla obowiązku modernizacji kotłów bezklasowych o jeden rok”.

Uchwała antysmogowa dla Małopolski obowiązuje od 2017 roku. Próby złagodzenia jej zapisów trwają od lipca br., kiedy to małopolski sejmik przyjął do dalszych analiz petycje gmin w sprawie wydłużenia terminu wymiany kopciuchów. Radni otrzymali wtedy kilkadziesiąt petycji z postulatami zmian w uchwale antysmogowej. Chodzi przede wszystkim o paragraf, który mówi, że od 1 stycznia 2023 roku w województwie małopolskim zacznie obowiązywać zakaz użytkowania najbardziej trujących kopciuchów bezklasowych. Wg przygotowanego projektu uchwały termin ten miałby być przesunięty na 1 stycznia 2024 r.

Już początkiem lipca br. zmiany idące w kierunku złagodzenia zapisów uchwały antysmogowej zasugerowali wprost radni Prawa i Sprawiedliwości podczas sesji Sejmiku. Przedstawiciele innych partii byli przeciwni.

Uwagi i wnioski do projektu uchwały można składać w terminie do 23 sierpnia 2022 r. poprzez formularz dostępny pod adresem: www.powietrze.malopolska.pl/konsultacje, pisemnie na adres: Departament Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub ustnie do protokołu w Departamencie Środowiska UMWM.

UMWM

Poprzedni artykułNastępny artykuł

12 komentarzy

 1. Skoro to nie prawda ,to proszę przedstawić tę realną [prawdziwą] przystępną cenę na zielone zabawki ,czekamy na konkrety .Firma ,cena moc? i bankowe RSO.

 2. mam doświadczenie we wdychaniu tego co ongi z komina wypuszczał sąsiad. Żadne persfazje nie przynosiły efektu. Dopiero wpierdol pomógł.
  Szanowni Państwo! Jesteście za tym by wybijać szyby w autach zaparkowanych pod supermarketami,, w których siedzą psy,i nie ważne czy im gorąco czy nie, zatem namawiam też by Waszemu osobistemu trucicielowi wytłuc szyby w oknach domu opalanego śmieciem . Tylko taka persfazja przyniesie efekt. Sam sprawdziłem…Na zdrowiie!

 3. @stefanB Słuchaj draniu. Palenie węglem w piecu 5 klasy to nie gówno i śmieci.Musisz sam w tym mieć niezłe doświadczenie.

 4. To nieprawda.Nawet na dzisiejsze ceny . Poza tym Zdrowie mojej rodziny, moich sąsiadów i moje jest cenniejsze. Jeśli będziesz zimą palił gównem i śmieciami będziesz dla mnie złodziejem i szkodnikiem.

 5. Ludzie nie mają na zwykłe ocieplenie domu [co najmniej 200zł m2] lub instalację gazową a ten pie……li o ,,pompce”ciepła za co najmniej 35tyś zł i ,aby to miało sens to jeszcze około25tyś zł na,, fotoloto”,bo to nie perpetum mobile i energię ele.do grzałki z czegoś czerpie P.S.Średnio Ociepleni+pompa+fotowoltaika daje nam to około100 000tyś minus dotacje 30tyś=70tyś,przy tej inflacji zapraszam do banku po pętle na szyję.

 6. @Stanisław Należaloby wnieść skargę na nierynkowe ceny ciepła systemowego. Jak przestaną blokersom dopłacać rura im zmięknie. tak wygląda równość w Polsce.

 7. @stefanB W dupie ci się poprzewracało od nadmiaru pieniędzy? Co ty myślisz, że jakby każdego było stać na pompę ciepła to by ich ludzie nie montowali? Nie wiem kim jesteś, ani ile zarabiasz, ale nie każdego stać na wygodne życie – przejrzyj na oczy

 8. Niestety w tym sezonie grzewczym rachunki za ciepło z PEC dla odbiorców indywidualnych czyli tych z własnymi licznikami ciepła będą horrendalnie wysokie . Jedynym ratunkiem dla zarządu jest pozyskiwanie nowych klientów-niewolników , a cały układ działa na zasadzie piramidy. Z perspektywy czasu spalarnia śmieci produkująca ciepło w Synthosie to nie był taki głupi pomysł.

 9. Jak kogoś nie stać to niech się do bloku przeprowadzi.
  Nie po to człowiek dom budował żeby go ktoś truł, bo mu się robić nie chce.

 10. ja dostaję dopłatę do pompy ciepła , jako że tej zimy truć już smogiem nie będę . Sąsiad zaś też dostanie dopłatę do węgla bo tej zimy zamierza truć bardziej niż zwykle . I kto to wszystko zrozumie ???

 11. Brawo. W koncu glos rozsądku, gdzie sa teraz smogowi terroryści, ktorzy przez ostatnie lata lobbowali za gazem? Powinno sie ich w dyby na rynku zamknac i od kazdego bata

Send this to a friend