Informacje

OŚWIĘCIM. Cztery graniczne daty w zakazie palenia węglem

Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę o zakazie palenia węglem w Oświęcimiu od 2030 roku.  W uchwale są cztery daty graniczne: 2022, 2023, 2026 i 2030.

Od 1 stycznia 2022 roku nie będzie można instalować nowych kotłów oraz miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel. Piece pozaklasowe tzw. „kopciuchy” muszą być zlikwidowane do 1 stycznia 2023 roku. Piece klasy 3 i 4 powinny zniknąć z krajobrazu miasta do końca 2026 roku, a kotły 5 klasy i ekoprojektu na węgiel do 1 stycznia 2030 roku.
Uchwała dotyczy również obiektów gospodarczych, w których dalej pali się węglem.

Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę o zakazie palenia węglem w Oświęcimiu od 2030 roku. Podobne regulacje obowiązywać będą też w Nowym Targu, Skawinie, Krzeszowicach, Niepołomicach, Rabce-Zdroju i Czarnym Dunajcu. – Złożyliśmy do Zarządu Województwa Małopolskiego wniosek o wprowadzenie zakazu palenia w Oświęcimiu paliwami stałymi od 2030 roku. Zgodnie z procedurą prawną prowadzone były konsultacje z mieszkańcami i ostatecznie projekt trafił pod obrady Sejmiku Województwa Małopolskiego. To przełomowy moment dla miasta, mamy określony tzw. deadline, w którym będziemy musieli przestać palić paliwami stałymi. To perspektywa dziewięciu lat, ale dla nas rodzi to wiele wyzwań – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Jak podkreśla miasto podejmuje szereg działań, jak między innymi wymiana pieców w budynkach komunalnych czy zakup ekologicznych autobusów, które mają ograniczyć niską emisję. – W tym roku zlikwidujemy kolejne paleniska węglowe w zasobach komunalnych, administrowanych przez Zarząd Budynków Komunalnych i w zasadzie proces wymiany ogrzewania w budynkach komunalnych będzie zakończony. Pozostaną jedynie budynki wspólnot mieszkaniowych, w których likwidacja starych pieców będzie trwała dłużej czy domy przy ul. Powstańców Śląskich, które są w gestii PKP – wyjaśnia prezydent.

Na finansową pomoc mogą liczyć mieszkańcy, którzy chcą zmienić stare źródło ogrzewania domu. Każdego roku duża liczba osób chętnie sięga po dotacje z budżetu miasta na likwidację „kopciuchów”. – Tylko w tym roku złożono 165 wniosków na wymianę pieców. Dalej jednak zostało 560 takich budynków i dlatego apeluję do ich właścicieli o likwidację starych kotłów w kolejnym roku. Dlatego, że od 2023 zgodnie z zapisami uchwały będzie zakaz palenia w piecach pozaklasowych – podkreśla. Dodaje też, że poszerzyły się możliwości pozyskania pieniędzy na ich wymianę wraz z wejściem miasta do programu „ Czyste Powietrze”. Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie obejmować nie tylko wymianę pieców, ale też ocieplenie budynku.

Więcej informacji o zawartych w uchwale rozwiązaniach można otrzymać w Wydziale Ochrony Środowiska tel. 33 8429182.

Źródło: UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

20 komentarzy

 1. A propos dochodów emerytów. Mogę z żoną odłożyć 30 tys pln w ciągu dwóch lat zmieniając swoje życie do poziomu wegetacji. Za dwa lata inflacja spowoduje wzrost kosztów do 40k. i będziemy w tym samym miejscu.

 2. Utopiłem w instalację 20 tys złotych. Była LEGALNA i działa. Dlaczego mam znów topić 30 tys pln?

 3. Tu wyjątkowo zgadzam się z Czesławem. Nie jest to pewnie jakiś dramatyczny problem dla Czesława, ale w Oświęcimiu i okolicznych wsiach jest tak na oko dość sporo domów starych, nieocieplonych, opalanych węglem. Mieszkają w nich emeryci dożywający swoich dni. Nie będzie ich raczej na pewno stać na ogrzewanie gazowe. Więc jeśli nawet dostaną jakieś hiper dotację i cudem założą sobie takie eko-piec, to żeby przeżyć i zaoszczędzić nie będą prawie wcale w nich grzać, spędzając dnie pod wilgotną pierzyną.
  Nie wiem, jakie może być rozwiązanie, może kiedyś ktoś wymyśli reaktor termojądrowy i będzie można domy ogrzewać tanim prądem. Ale na razie ci biedniejsi powinni mieć opcję grzania piecem 5 klasy.

 4. I jeszcze jedno. Niemcy na wypadek braku gazu zalecają zapasy drewna do kominków. Samorząd na wniosek Chwieruta nawet to wyrzucił. Ale nie miałem wątpliwości ,że kompetencje tych ludzi są zerowe.

 5. @Janek Wiedzą co to filtry kominowe, o tym było trąbione wszędzie, tylko przecież wtedy zarobiłby Andrychów, nie Niemieckie firmy.

 6. W Zakładzie Górniczym „Janina” w Libiążu pod koniec września br. uruchomiono kolejną, już trzecią ścianę wydobywczą na poziomie 800 metrów. Niestety działalność zakładu wiąże się z uciążliwościami dla mieszkańców miejscowości sąsiadujących z kopalnią. Na skutek jej działalności w październiku ziemia mocno zatrzęsła się aż 49 raz, natomiast w listopadzie do tej pory (22 listopada) odnotowano 14 wstrząsów.
  Ten cytat z dzisiejszej Gazety Krakowskiej mówi nam gdzie kopalnie mają takie uchwały intencyjne. Węgiel będzie fedrowany na kopalniach i palony w piecach na terenie Oświęcimia, bo teraz jest na niego zapotrzebowanie. Do wymiany jest w gminie i mieście około 900 piecy. Ciekawe za co ludzie wymienią stare piece ? Skoro koszt paliwa węglowego stale rośnie ( węgiel teraz kosztuje około 1200-1400 zł za tonę) a od nowego roku wzrośnie cena gazu. Nie będą mieli pieniędzy na wymianę starych pieców. Tylko ustawa z wysokim dofinansowaniem do wymiany starych źródeł energii może rozwiązać ten problem.
  Ps. W Oświęcimiu nie wiedzą co to filtry kominowe ograniczające emisję spalin do atmosfery. Sprawdźcie sami w Urzędzie Miasta. Dodam, że festiwal dat krańcowych ograniczających palenie węglem to fikcja. Nie da się tego dotrzymać. Zmiany ekonomiczne zmuszą do zmiany zapatrywania na ten problem. Jestem tego pewien.

 7. @płucny Dlaczego za późno? Niech likwidują kopciuchy, ale kopciuchy a nie dobre piece, tylko ludzi trzeba wspomóc dopłatą większą niż 10% kosztów. Poza tym, co do tego ma likwidacja zawodowej energetyki?

 8. ht+tps://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-11-07/mozliwe-dlugotrwale-wylaczenia-pradu-zima-rzady-ostrzegaja-przed-blackoutem/
  Dla zainteresowanych tematem, w którym kierunku dąży unijny komunizm. Z polskim rządem, oczywiście.

 9. @lo Tak, piękna manipulacja dziennikarza. To oczywiście pozaklasowy kopciuch z którym miał walczyć Chwierut przy pomocy straży miejskiej. Straż miejską prawie zlikwidował a problem rozwiązał odpowiedzialnością zbiorową.

 10. @czesław
  cesio, dotąd tylko twoja żona wiedziała, ze masz luki w wiedzy na poziomie maturzysty, teraz wiedzą o tym wszyscy, więc durnyś cesio.

 11. Jeszcze nam ten wspaniały, zielony ład wyjdzie chudym bokiem. Na obudzenie się z ekologicznego fanatyzmu będzie już niestety za późno.

 12. @czesław
  cesio, znowu wykazałeś się wąskim horyzontem myśli i jeszcze węższym wiedzy. Po pierwsze – skup się nad znaczeniem słowa „intencyjna”. Gdybyś nie rozumiał google ci pomoże. Po drugie – słowa „Uchwała intencyjna” wskazuję, na to, że przyjęła ja grupa ludzi, w tym przypadku Rada Miasta Oświęcim. Teraz, cesio, będzie trudniej, ale dasz radę (chyba). Po kolei. Uchwały Rady Miasta mogą powstawać na podstawie inicjatywy własnej radnych, albo stanowić propozycję prezydenta miasta. W ten sposób masz określony krąg osób, odpowiedzialnych za przyjęcie przepisów. Prawnik miejski? No, cesio, weź nie żartuj, wystarczy zerknąć na stronę internetową miasta, żeby wiedzieć, że nie ma takiego stanowiska w Urzędzie, wiem, wiem skrót myślowy, ale nawet gdyby, to i tak niczego byś się nie dowiedział. W tym przypadku nie ma mowy o jakiejkolwiek odpowiedzialności, poza polityczną. Wiesz, jak to powiedział pewien nieco zapomniany polityk PO „chcecie rządzić, wystarczy, że wygracie wybory”, w twojej sytuacji mogłoby to brzmiec tak „Cesio, chcesz rozliczać? Wygraj najpierw wybory” 😀 😀

 13. Instalacja gazu na działce od podstaw to z piecem on 30 tys pln, przy istniejącej instalacji w domu. Ile będzie kosztować nowy obłęd z lodowiskiem? !00 mln pln?

 14. Pytanie do prawnika miejskiego. Kto odpowiada finansowo za zmiany prawa skutkujące dużym obciążeniem finansowym części mieszkańców?

 15. No to chwycono nas za twarz. Ale blokersi też obudzą się z ręką w nocniku, gdy Sołowow uruchomi kocioł gazowy i cena ciepła do bloków wzrośnie o 300%, tyle co gaz na giełdzie. Nie dotyczy to oczywiście faceta nie mieszkającego w Oświęcimiu.

Send this to a friend