Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. 7xJarmusch. Kultowe filmy Jima Jarmuscha

W dniach od 22 listopada do 1 grudnia 2021 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury będą się odbywały projekcje siedmiu wczesnych kultowych filmów Jima Jarmuscha – mistrza amerykańskiego kina niezależnego, nierozerwalnie związanego z 25-letnią historią działalności polskiego dystrybutora kina artystycznego Gutek Film – które powracają do kin w odnowionych cyfrowo wersjach w ramach przeglądu „7xJarmusch”.

Amerykański buntownik o europejskiej wrażliwości, egzystencjalista, poeta, kinofil, muzyk rozkochany w jazzie i rocku, twórca obdarzony abstrakcyjnym poczuciem humoru – Jim Jarmusch to król kina niezależnego, nierozerwalnie związany z historią Gutek Film. Na początku lat 90. dzięki zabiegom Romana Gutka polska publiczność miała szansę po raz pierwszy zapoznać się z twórczością Jarmuscha i zobaczyć jego wczesne filmy na wielkim ekranie. Później w swojej 25-letniej historii Gutek Film wprowadzał do kin również nowsze tytuły amerykańskiego mistrza, takie jak „Ghost Dog: Droga samuraja” (1999), „Tylko kochankowie przeżyją” (2013), „Paterson” (2016), czy „Gimme Danger” (2016).

W ramach przeglądu „7xJarmusch” zostanie zaprezentowanych siedem wczesnych filmów amerykańskiego mistrza.

 • „Nieustające wakacje” (1980)
 • „Inaczej niż w raju” (1984)
 • „Poza prawem” (1986)
 • „Mystery Train” (1989)
 • „Noc na ziemi” (1991)
 • „Truposz” (1995)
 • „Kawa i papierosy” (2003)

Lakonicznie, chropowate, o szczątkowej fabule i ascetycznych środkach artystycznych, zanurzone w cierpkim poczuciu humoru – wczesne kino Jima Jarmuscha jest tak odrębne, że mogłoby stanowić osobny gatunek. Czerpiąc inspirację z dzieł twórców francuskiej Nowej Fali, jak Jean-Luc Godard i Jean-Pierre Melville, minimalistyczny styl Jarmuscha przedkłada nastrój nad strukturę narracyjną i łączy amerykańską tradycję filmową z wpływami europejskimi oraz japońskimi. Jego długie, leniwe ujęcia tworzą bardziej przestrzeń dla przypadkowych spotkań, małych gestów i ulotnych aktów intymności niż dla sztywnych ograniczeń fabuły.

To, co interesuje Jarmuscha to ludzie żyjący na marginesie Ameryki – pozbawieni korzeni outsiderzy, niezsynchronizowani ze współczesnym światem. Tacy są bohaterowie debiutanckich „Nieustających wakacji” i przełomowego w karierze reżysera „Inaczej niż w raju” –  zagubieni, młodzi ludzie wędrujący po ulicach i miejskich zaułkach bez konkretnego celu. Własnymi ścieżkami chadzają trzej pechowi więźniowie z „Poza prawem”, jak i japońscy turyści szukający ducha Elvisa Presleya w filmie „Mystery Train”. Zagubieni w czasie i przestrzeni zdają się także pasażerowie i kierowcy taksówek w „Nocy na ziemi”, jak i całe pokolenie „Kawy i papierosów”. Wreszcie William Blake, tytułowy „Truposz”, to synonim artysty osobnego.

Przeglądowi 7xJarmusch towarzyszy wyjątkowa oprawa graficzna. Całość przeglądu promuje artystyczny plakat autorstwa wybitnego grafika Andrzeja Klimowskiego, jednego z czołowych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Ponadto wznowiony został nakład stworzonych przez Klimowskiego w latach 90. pięciu oryginalnych plakatów do wczesnych filmów Jarmuscha, a do filmów „Truposz” i „Kawa i papierosy” artysta wykonał całkowicie nowe plakaty, dopełniające cykl. Limitowana edycja plakatów już wkrótce dostępna będzie w sprzedaży w sklepie internetowym Gutek Film.

Nasze Kino – program

„Nieustające wakacje”
22.11.2021 godz. 19:45

„Inaczej niż w raju”
24.11.2021 godz. 18:00

„Poza prawem”
24.11.2021 godz. 19:45

„Mystery Train”
29.11.2021 godz. 18:00

„Noc na ziemi”
29.11.2021 godz. 20:00

„Truposz”
1.12.2021 godz. 18:00

„Kawa i papierosy”
1.12.2021 godz. 20:15

bilety: 16 zł (normalny), 14 zł (ulgowy), 12 zł (przy zakupie biletów na siedem filmów)

OCK Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

8 komentarzy

 1. @Donek

  A no dlatego tak uważam, bo widzę że pod artykułem z dziedziny kultury pojawiłeś się wyłącznie po to by „wypróżnić” się na tematy polityczne. Nie udawaj kogoś kim nie jesteś – Jarmusch cię w ogóle nie interesuje.

 2. @Przytomny

  Osiołku, ja jestem PO-wskim trollem (patrz nick). Po prostu wstyd mi, że z ramienia partii mieniącej się partią ludzi na poziomie działa tu kompletny prostak.

 3. Dlaczego OCK nie pokazuje filmów patriotycznych? Na przykład „Smoleńska”, „Nędzarza i madame” albo „Historii Roja”?

 4. Donek i cała reszta pisowskich trolli – kiedyś sami potkniecie się o swoje własne kłamstwa.

 5. Czy w naszym domu kultury prenumeruje się prasę filmową? Jarmusch jest to prezentowany przynajmniej raz w roku. A gdzie inni, bardziej normalni twórcy?

 6. Brawo. Wreszcie coś innego niż wystawy sprzętu budowlanego i odzieży roboczej, które nieustannie serwuje nam Chwierut. Ale cóż, człowiek może wyjść z Bielan, Bielany z człowieka nigdy.

Send this to a friend