Informacje

OŚWIĘCIM. Covidowe porozumienie między szpitalami

Dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie rozmawialiśmy o strategii walki z COVID-19 dla „Małopolski Zachodniej”. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy szpitali w Oświęcimiu Edward Piechulek i Chrzanowie Artur Baranowski.

Podczas spotkania podjęliśmy decyzję, że od 26 października placówka w Chrzanowie przeznaczy dla pacjentów z COVID-19 80 łóżek, 2 stanowiska intensywnej terapii i 7 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia. Z kolei w szpitalu w Oświęcimiu liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 wyniesie 75, a dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia będzie przygotowanych 10 izolatek. Co istotne, w oświęcimskim szpitalu znacząco zwiększy się liczba stanowisk intensywnej terapii. Dotychczas było ich 6, a niebawem będzie 20. I to właśnie ten szpital będzie pełnił wiodącą rolę w regionie w zakresie intensywnej terapii, jeśli chodzi o walkę z koronawirusem.

Na spotkaniu uzgodniliśmy także, że w przypadku dalszej eskalacji epidemii podjęta zostanie trudna, ale jedynie słuszna decyzja o zwiększeniu o 60 liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19 w ZOZ w Oświęcimiu. Będzie się to wiązać z koniecznością przekształcenia oddziału internistycznego w tej placówce. W takiej sytuacji Szpital Powiatowy w Chrzanowie przejmie w całości „niecovidowych” pacjentów internistycznych z regionu.

Jak widać, wszystkie placówki medyczne tworzą system naczyń połączonych. Porozumienie pomiędzy szpitalem oświęcimskim i chrzanowskim jest tego najlepszym przykładem. Na analogicznej zasadzie współpracować będą kolejne placówki w regionie. Dziękuję Szpitalom za tę wyjątkową solidarność i odpowiedzialność!

Źródło: Wicewojewoda Zbigniew Starzec / Facebook

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

Send this to a friend