Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Co prezydent miał na myśli, pisząc „stop centralizacji”?

Nowy billboard prezydenta Oświęcimia na miejskich tablicach informacyjnych niewątpliwie podgrzeje polityczne emocje. Hasło, które pojawiło się na billboardach głosi: „Stop centralizacji. Zagłosuj na demokrację”. Czy aby na pewno wyborcy dwóch największych elektoratów odczytają przekaz tak samo?

W marcu 2023 r. polski premier Mateusz Morawiecki wygłosił na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w niemieckim Heidelbergu wykład „Europa w historycznym punkcie zwrotnym”, w którym postawił tezę, że Europie zagraża właśnie centralizacja i arbitralne decyzje o przyszłości Europy ze strony silniejszych państw.

Andreas Vosskuhle, były prezes niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w latach 2010-2020, również zarzuca Brukseli centralizację Unii Europejskiej. Skrytykował Komisję Europejską oraz TSUE za rzekome dążenia do utworzenia państwa federacyjnego. O sprawie informował dziennik „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” już w 2021 roku.

Natomiast polscy opozycyjni samorządowcy wysuwają pod adresem rządu PiS szereg obaw, które skłaniają się do tezy, że jeśli nic się nie zmieni, samorządowcy nie będą już włodarzami, a jedynie administratorami. Zmiany podatkowe ingerujące w budżety samorządów, procedowanie ustaw bez konsultacji z drugą stroną, opóźnienia związane z Krajowym Programem Odbudowy, to główne zarzuty.

Na nowym billboardzie znajduje się również informacja, przypominająca o terminie wyborów: „15 października 2023”. Co prezydent miał na myśli?

redakcja

Poprzedni artykułNastępny artykuł

40 komentarzy

 1. PiS= inflacja, drożyzna, kolesiostwo, marnotrawienie pieniędzy, konfliktowość i kłamstwa. Każdy tak potrafi.

 2. Nie do końca, bo faktycznie subwencje dla partii są wypłacane z budżetu państwa i to z pieniędzy partyjnych organizowane są spędy PO, jak i innych partii. Pieniądze partii pochodzą też z wpłat ludzi. Natomiast pikniki są organizowane bezpośrednio z pieniędzy budżetu państwa, a nie z tych przekazanych w ramach subwencji.

 3. A co z plakatami o polskim ładzie, tak szybko ściąganymi, w momencie kiedy się okazało, że to bubel i trzeba na szybko go poprawiać? A co z plakatami 770 miliardów dla Polski? Publiczne pieniądze wydane, a funduszy brak. Takie marnotrawstwo jest oczywiście ok, bo to PiSowskie marnotrawstwo. Plakatujcie wszyscy dalej.

 4. uważajcie bo w ZUS też nie są pieniądze,e Polaków bo przecież nie możemy nimi zarządzać więc tusk może je z…..ć tak jak zrobił to z OFE !

 5. Z Berlina niemiecką się reklamuję opcją ukrytą, za pieniądze POchodzące.

 6. Bardzo zabawnie wygląda teraz ta wklejka obok z Tuskiem – o imigrantach, którzy „szturmują polskie granice”.

  Otóż wcale nie muszą szturmować. Sam rząd pis wydaje setki tysięcy wiz dla imigrantów z Bangladeszu, Pakistanu, Uzbekistanu, Iranu i innych sympatycznych islamskich państw. A z taką wizą imigranci swobodnie przekraczają polską granicę. Co prawda większość z nich natychmiast jedzie dalej na Zachód (jest ich tylu, że nawet Niemcy się wkurzyli), ale wielu też zostaje. Wyrobienie takiej wizy kosztuje 4 -5 tysięcy dolarów. Złoty interes i pośredników i dla urzędników konsulatów z MSZ i dla budżetu pisowskiego państwa.

 7. To może w końcu Kaczyński powiedziałby wprost: „tak, pis chce wyprowadzić Polskę z Unii”? Sytuacja byłaby jasna.

  Nie. Kaczyński tak nie mówi, Tylko narzeka, tylko krzyczy jaka to unia zła i rozdziera histerycznie szaty (ale łapki po fundusze strukturalne, po dopłaty dla rolników – wyciąga). To jak w końcu? Może zrobić ten polexit? Popatrzmy na Wlk. Brytanię, jacy Angole są teraz szczęśliwi, bez Polaczków zabierających im pracę, bez tańszej polskiej żywności, która zalewała im rynek, nawet bez zamykanych fabryk, które międzynarodowe koncerny przenosiły do Polski. Dzięki brexitowi Brytania teraz aż piszczy, taka jest happy.

 8. Samorządy są złe dlatego, ponieważ prezydenci – burmistrzowie – starostowie są wybierani w wyborach przez społeczeństwo. Byłyby może i dobre, gdyby istniała 100% gwarancja, że samorządy zawsze będą pisowskie. A tak, to nie wiadomo co temu społeczeństwu do głów strzeli i wybierze niewłaściwie. Na przykład jakąś cholerną opozycję. Więc na wszelki wypadek samorządy powinny mieć dokładnie tyle pieniędzy, ile potrzeba na pensje dla administracji, nauczycieli, koszenie trawy i łatanie dróg. I ani złotówki więcej. Natomiast na każdą inwestycję, każdy nowy projekt potrzebna będzie zgoda – oraz pieniądze – rządu w Warszawie. A rząd „da” tylko samorządowcom swoim albo posłusznym.

  Proste. I genialne.

  Ktoś może w takim razie zadać pytanie: to po co w ogóle samorządy, skoro nic od nich nie zależy? Odpowiedź – tak dla jaj. Bo ludzie się przyzwyczaili. A nie trzeba im zabierać złudzeń.

 9. Jedyne co się temu rządowi udało to skłócić obywateli, wspaniały sukces, nie ma co.

 10. Czy na te spędy wyborcze PISU 800+ poszły pieniądze Polaków czy może zostały dodrukowane.

 11. czy na ten baner wyborczy platformy poszły ciężko zarobione pieniądze oświęcimian? czy urząd miejski ma prawo sponsorować kampanię wyborczą „demokratycznej opozycji”. przecież o to w tym chodzi. a wy się dziwicie gdzie idą pieniądze które mogłyby być spożytkowane lepiej

 12. Prezydent źle przetłumaczył słowa kanclerza Niemiec. Miało być: „stop koncentracji”.

 13. Czy centralizacja to też ustalanie wieku emerytalnego Polaków przez niemieckiego polityka Angelę Merkel gdzieś w centrum UE? Rozkaz przyszedł z centrum dowodzenia Polakami, trzeba wykonać.

 14. Zgadzam się z Prezydentem Januszem Chwierutem. Dość centralizacji! Nie będzie nam niemiec z Brukseli mówił co możemy w Polsce robić i jak mamy myśleć! Nie będą
  nam narzucać swoich wyroków niezgodnych z naszą konstytucją! Brawa dla Pana Prezydenta Janusza Chwieruta za walkę o niezależne od Brukseli państwo Polskie! Polska zawsze suwerenna! Dość centralizacji, dość rządów Brukseli w Polsce! Tak jak to Prezydent Janusz Chwierut przypomniał, w październiku musimy wybrać demokratyczną władzę która mówi nie centralizacji i władzy Brukseli nad Polakami! Musimy sami stanowić o sobie.

 15. Gdy patrzę na ten bilbord to dla mnie jest to proste do zrozumienia. Głosuj na partie prodemokratyczne. Ja z tym przekazem nie mam problemu. Pójdę na wybory i tak zagłosuje i zachęcam innych do tego samego.

 16. chwierut dostaje 20000 tys.pln jezdzi służbowym samochodem a was oświęcimianie ma w d…e!

 17. PiS i PO zostały już zdemoralizowane przez władze i kasę. Nie ma na kogo głosować, chyba że na Agatę Wiśniowską z KW Samorządowców…

 18. armagedon w pale armagedona. Nieźle ma posrane pod sufitem.
  A ja się zgadzam z tym hasłem . Zaprosić tych z Brukseli o pokazać im ten baner. PRECZ Z CENTRALIZACJĄ – taaaaak …. popieram.

 19. To samo można powiedzieć o tych piknikach organizowanych przez PiS. Chcecie się bawić, to róbcie to za swoje, a nie z publicznych pieniędzy.

 20. Tusk mówił, że jak ktoś ma wizję, niech idzie do lekarza. Ja z rodziną pójdę 15 października na wybory.

 21. Mam gdzieś lodowisko! Chcecie sie bawić to róbcie to za swoje. KPO, opozycja POwska i ich klika….śmieszne, nawalą wam….precz z KO

 22. Jak odsuniemy PiS od władzy, będą pieniądze z KPO na remont lodowiska. To się opłaca, tylko idiota tego nie widzi.!

 23. Jak można głosować na demokracje? Jaki komitet wyborczy założyła demokracja? Kto w Oświęcimiu startuje do parlamentu z demokracji?

 24. Problem integracji europejskiej pogłębia presja „normalnych postaw europejskich”, które są przymuszeniem niepokornych członków do zgodności polityczno-gospodarczej krajów najsilniejszych i zniesławia krytykę tej postawy jako antyeuropejską.

  Inaczej mówiąc. Każdy kto krytykuje politykę Państwa Izrael jest antysemitą.

Send this to a friend