Kultura

OŚWIĘCIM. „Cholery, choroby czy licha… co nam zostało z pradawnych wierzeń?”.

W Muzeum Zamek w Oświęcimiu dzień przed Nocą Muzeów, czyli 17 maja (piątek) o godz. 19:00odbędzie się otwarcie wystawy czasowej w wieży zamkowej zatytułowanej „Cholery, choroby czy licha… co nam zostało z pradawnych wierzeń?”.

To wystawa prac autorstwa członków Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach z placówką w Brzeszczach przedstawiająca mityczne stworzenia wzorowane na ilustracjach Pawła Zycha i Witolda Vargasa – autorów „Bestiariusza Słowiańskiego”. Książka ta miłośników mitologii słowiańskiej wprowadza w świat tajemniczych stworów, demonów i duchów.

Przed otwarciem wystawy, o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie z jej współautorem – Witoldem Vargasem, który zaprasza na „Opowieści o bóstwach, duchach i demonach słowiańskich”. Spotkanie autorskie przybliży słuchaczom kosmowizję i postawę wobec sił nadprzyrodzonych w dawnych wierzeniach zachodniej słowiańszczyzny.

Wstęp wolny!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

4 komentarze

 1. @ masterkosa
  Zapewniam, że po oświęcimskich ulicach też grasuję…

 2. @Dziad Borowy
  Wyjątkowo źle trafiłeś…

  Dziad borowy to podgatunek potwora, zwanego leszym. Można się na takiego natknąć w ostępach leśnych. Zwyczajowo nie rzucają się od razu na ludzi, ale rozdrażnione bywają straszne, a że siła w nich jest wielka, to i spustoszenie potrafią zrobić. Zeżreć może tak dużo, że na tęgich weseliskach tyle mięsiwa nie podają na stoły.

  Takie tam z „Bestiariusza”

 3. Prawdziwszych choler i strzyg niż na Zaborskiej 2 oraz w Radzie Miasta to w żadnym lesie nie znajdziecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Send this to a friend