Biznes, Informacje, Kultura, Wideo

OŚWIĘCIM. Arnold Schwarzenegger i Lidia Maksymowicz w synagodze Chewra Lomdej Misznajot w Oświęcimiu

Foto: Mykhailo Kapustian

Arnold Schwarzenegger, aktor i były gubernator Kalifornii 28 września odwiedził Centrum Żydowskie w Oświęcimiu. Zobacz materiał wideo.

Realizacja: Studio Struczyk L.F.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

22 komentarze

 1. To nic Stefanie. Trwają ostatnie przygotowania do budowy muzeum TVP. Będzie to betonowa bryła w kształcie sterowca Zeppelin. Koszt – 26 milionów złotych. To nie jest żart.
  Parędziesiąt milionów tu, parędziesiąt milionów tam i interes się kręci.

 2. Wpisy ciekawe i pokazujące smutną historię mordu i grabieży Polaków przez Niemców. Bez względu na wyznanie.

 3. Farbowany koksu przyjechał do obozu żeby naocznie zobaczyć z której wieży wartowniczej spadł jego dziadek

 4. Szkoda że nie zaprowadzono Arnolda do Muzeum mieszkańców Oświęcimia. Wyglada że to muzeum powstało samo dla siebie. Nikt tam nie zagląda. A to była taka „wypasiona” inwestycja. No i PiS dał na nią pieniądze. PiS dał bo miał.

 5. Szacun dla wielkiego Arnolda. Mógłby nic nie robić, leżeć do góry brzuchem, a jednak angażuje się, przyjeżdża, wspiera…

 6. A czerwona z nienawiści @@@@@@@ dalej chleje i PO-wiela błędne myślenie P-artii O-nuc jak Radek Sikorski!

 7. Inflacja we wrześniu 17.2%. Brawo pis i brawo Sasin. A to dopiero początek. Może więc teraz tutejsi kompetentni pisowscy analitycy wyjaśnią nam, kto jest za to odpowiedzialny i dlaczego to jest Tusk, Chwierut i Schwarzeneger?

 8. Rząd rozpaczliwie poszukując pieniędzy; kilka godzin temu Skarb Państwa „sprzedał” PKO BP 14 milionów akcji Orlenu.

 9. Zresztą jakie to ma znaczenie? Skoro właśnie teraz, na naszych oczach, pis ostatecznie rozwala gospodarkę? Ropa na rynkach światowych – w dół, benzyna na polskich stacjach benzynowych – w górę. Złoty gwałtownie – w dół, inflacja – w górę. Warszawską giełdę dobito w pięć minut, 48 miliardów nagle z niej wyparowało. Ale cóż, tak to się dzieje, gdy gospodarką w Polsce dyryguje Sasin.
  Dlatego wasze lokalni pisowcy dywagacje na temat: co Arnold powiedział, a czego nie powiedział w Oświęcimiu, są śmieszne.

 10. @ małpa
  a ty znowu dzielisz się z nami swoimi małpimi przemyśleniami. Małpa, małpa kończ waść wstydu (sobie) oszczędź.

 11. Tak, tak, wszyscy wiemy, że nienawidzisz Niemców. Że starcami i niemowlakami włącznie. I Austriaków też.

 12. W istocie, zmiana pokoleniowa daje o sobie znać. Ze zdumieniem dowiedziałem się, że ojciec Pana Arnolda Schwarzeneggera brał udział w „nazistowskiej” wojnie. Wizyta tak znanej osoby nie mogła przejść bez echa. W wielu mediach mowa o pobycie w „nazistowskim obozie”. Niekiedy, w dalszej części tekstu wspomina się także o Niemcach. Ale nie zawsze. Wiadomość zamieszczona na portalu DW.com daje następujące słowa kluczowe:

  Arnold Schwarzenegger, Auschwitz, Poland, Holocaust, Jewish, Nazi, California, Hollywood.

  Rzecz wydawałoby się niemożliwa – napisanie tekstu o niemieckim obozie bez użycia słów „Niemcy, niemiecki” – jest współcześnie czymś całkowicie naturalnym.

  W swoim wystąpieniu Gość postulował troskę o pamięć oraz walkę z nienawiścią. Przypomina się anegdota o skutkach „walki o pokój”. Tak się dziwnie składa, że nienawistne jest dla wielu to co mówią inni i stąd gorąca potrzeba walki z tymi odmieńcami. Oczywiście i tu, podobnie jak w przypadku mordowania np. burżujów i kułaków, czy też Polaków i Żydów potrzebna jest jakaś podbudowa „naukowa” – to chłodne przekonanie o własnej racji oparte na „wiedzy” nie ma nic wspólnego z nienawiścią.

  Może rozsądniej skupić się na pamięci. Tu widzę dużą rolę Państwowego Muzeum. Tłumaczenie wpisu Pana Schwarzeneggera nie wszystkich musiało przekonać. Przyjmijmy jednak, że ta niezapowiedziana i krótka wizyta nie dała szansy na … no właśnie, na co. Czy w istocie chodzi o to by znana osoba w świetle fleszy zwiedzała to miejsce? By wiadomość o tym poszła w „świat” i była żywo (na co i ten wpis jest dowodem) dyskutowana, „lajkowana”, przekazywana, itd. A przy tym mało kto zadawał sobie troskę o zgodny z historyczną prawdą opis przeszłości – wszak już nie o prawdę chodzi lecz o walkę z nienawiścią, uprzedzeniami, nietolerancją i czym tam jeszcze.

  Muzeum przystąpiło ostatnio do realizacji projektu konserwacji dziecięcych bucików – może zamiast walczyć z jakimś wyobrażeniem o współczesnym świecie przypominać tamten świat, w którym np. Rodzina, kobieta, mężczyzna, dzieci, była czymś naturalnym?

 13. Są jeszcze tacy, którzy mają antysemickie paranoje i filoizraelskie ekscytacje – w serdecznym poważaniu.

 14. Oświęcimian można podzielić na dwie kategorie: lubiący synagogę i nie lubiących synagogi.

 15. A jego prapraprapraprapraprapradziadek był Krzyżakiem. Czy Arnold z tego powodu przeprosił Polaków?

 16. A jego tatus tak sobie na pusto do Austrii powrócił ,bo zapomniał zabrać ze sobą tego,co było własnością Żydówi Polaków? Sorry,ale samo uściskanie byłych wiięzniów KL to dla mnie za mało.

 17. @wredny

  To ty nie jesteś na bieżąco kolego.

  Informacja była zamieszczona na kilku portalach. (m. in. Oświęcim Nasze Miasto)

 18. Dużo trzeba mieć odwagi żeby przyjechać do Oświęcimia z takim pochodzeniem. Ojciec hitlerowiec, nazista, Austriak skalany współpracą ze zbrodniarzami. Wykazał się dużym taktem, że mówił po angielsku choć jego ojczysty język to niemiecki. Poruszył dużo ważnych dla nas rzeczy. Trzeba na świecie więcej takich ludzi jak Arnold Schwarzenegger. Dziękujemy Ci.

 19. Jakoś nikt tym się wcześniej nie chwalił. Czyżby obawiano się nawałnicy fanów i fanek ??? Informacja po fakcie jest jak odgrzany kotlet.

Send this to a friend