Informacje

OŚWIĘCIM. Alarm powodziowy na rzece Sole

AKTUALIZACJA 1.0.2021 r.: Stan alarmowy wody w Sole, który wynosi 4,60 m został przekroczony. O 8 rano wynosił 5,30 m.  Dlatego prezydenta Oświęcimia Janusz Chwierut zdecydował o wprowadzeniu w mieście alarmu powodziowego. Opady deszczu dalej są intensywne. Według prognoz nieco lepiej ma być wieczorem. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez służby miejskie.

Jak informuje Urząd Wojewódzki w Krakowie, prognozy są niekorzystne.Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB wydał dla Małopolski ostrzeżenia – zarówno meteorologiczne, jak i hydrologiczne. Silne zjawiska pogodowe przejdą przez całe województwo, a przez znaczną część nawet z największą intensywnością.

Opady deszczu – według prognoz – w przypadku okresu obowiązywania ostrzeżeń III stopnia mogą sięgnąć nawet 90-110 mm, co jest szczególnie niebezpieczne na terenach górskich i podgórskich, których te prognozy dotyczą. Także ostrzeżenia I stopnia wskazują na możliwość wystąpienia sumy opadów rzędu 30-50 mm połączonych z burzami. Niemal cała Małopolska objęta jest ostrzeżeniami hydrologicznymi III stopnia wskazującymi na możliwość przekroczenia na rzekach stanów alarmowych.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone sytuacji pogodowej w Małopolsce. Uczestniczył w nim również I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak. Wojewodowie odebrali meldunki od poszczególnych służb i instytucji. Sytuację w regionie przedstawili starostowie powiatów objętych ostrzeżeniami najwyższego stopnia.

– Najtrudniej będzie w nocy z dziś na jutro. Apeluję do Mieszkańców o ostrożność. W takich sytuacjach konieczne jest stosowanie się do zaleceń służb. Wszystkie jednostki są w gotowości do bardzo intensywnych działań – zarówno w zakresie wzmocnionych składów osobowych, jak i sprzętowych. Jeśli będzie taka potrzeba, będziemy występować o wsparcie Wojska. Zrobimy wszystko, aby zapewnić Mieszkańcom bezpieczeństwo. Wydział Polityki Społecznej MUW jest w pełnej gotowości do przekazywania gminom środków w razie potrzeb związanych z zasiłkami dla poszkodowanych Mieszkańców – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

1. Obowiązujące ostrzeżenia meteorologiczne:

– Intensywne opady deszczu/2 dla powiatów: bocheński, brzeski, chrzanowski, krakowski, Kraków, miechowski, olkuski, proszowicki i wielicki. Ważność od godz. 11:00 31.08.2021 do godz. 08:00 1.09.2021 r.

– Intensywne opady deszczu/1 dla powiatów: dąbrowski, tarnowski i Tarnów. Ważność od godz. 11:00 31.08.2021 do godz. 08:00 1.09.2021 r.

– Intensywne opady deszczu/3 dla powiatów: myślenicki, nowotarski, oświęcimski, suski, tatrzański i wadowicki. Ważność od godz. 08:00 31.08.2021 do godz. 20:00 1.09.2021 r.

– Intensywne opady deszczu/2 dla powiatów: gorlicki, limanowski, nowosądecki i Nowy Sącz. Ważność od godz. 11:00 31.08.2021 do godz. 20:00 1.09.2021 r.

UM Oświęcim / MUW / zdjęcie archiwalne

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

8 komentarzy

  1. Bynajmniej rządzący w Oświęcimiu nie ma podstaw odwołać imprezy kajakiem po Sole .Stan rzeki jest odpowiedni

  2. To jest bardzo sprytne, ponieważ niedługo ten dług będzie wart z powodu inflacji połowę mniej.

  3. No tak, nikt się jednak nie zastanawia nad tym, że wzburzone wody mogą kolejny raz podmyć groby nad Sołą, wyrzucając na brzeg czaszki i kości.

  4. A z rzeką Sołą nic nie robią od tylu lat – co deszcz to podtopienia i zalewania gruntów . a w latem susza – wody brak

Send this to a friend