Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. 76. rocznica wyzwolenia Auschwitz tylko online

27 stycznia 2021 r. obchodzić będziemy 76. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W związku z pandemią koronawirusa obchody wyjątkowo nie odbędą się na terenie Miejsca Pamięci, a w przestrzeni internetowej. Głównym motywem rocznicy będzie los dzieci w Auschwitz.

– W Auschwitz zamordowano ponad 200 tysięcy dzieci. Zupełnie niewinnych, dobrych, ciekawych życia, kochających swoich najbliższych, ufnych dzieci. Nigdy świat dorosłych – przecież tak często niesprawiedliwy i okrutny – nie objawił tak bardzo swojej bezduszności, swojego zła – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

– Tego się nie da usprawiedliwić żadną ideologią, żadnymi rozliczeniami, żadną polityką. W tym roku rocznicę wyzwolenia chcemy poświęcić wszystkim najmłodszym ofiarom obozu – podkreślił dyrektor Cywiński.

Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Transmisja rocznicowego wydarzenia dostępna będzie na specjalnej stronie internetowej 76.auschwitz.org. O szczegółach informować będziemy w późniejszym terminie.

Szacuje się, że do Auschwitz deportowanych zostało co najmniej  232 tys. dzieci, z których ok. 216 tys. stanowili Żydzi, 11 tys. Romowie, ok. 3 tys. Polacy, ponad 1 tys. Białorusini oraz kilkuset Rosjan, Ukraińców i innych. Ogółem w obozie zarejestrowano ok. 23 tys. dzieci i młodocianych, z których w styczniu 1945 r. na terenie Auschwitz oswobodzono nieco ponad 700.

Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.

Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Źródło: Auschwitz.org

Poprzedni artykułNastępny artykuł

5 komentarzy

  1. Oni są zdrajcami Narodu Polskiego, jasne, ale co tam w takim razie robi Szydłowa? Też zdradziła Polskę?

  2. @Polak i Europejczyk
    19 grudnia 2020 o 08:12

    zapytam, a co tam robi Miller i inne komuchy…

  3. Przecież Polska jest w Europie, nie w Azji, nie? Głosujemy w europejskich wyborach, mamy posłów w europejskim parlamencie, dostajemy mnóstwo pieniędzy z europejskiej kasy. A jeśli nie, to co robią w Brukseli Szydłowa, Jaki i inni pisowcy, dlaczego zgadzają się brać po 50 000 pensji miesięcznie? Mają chorobę dwubiegunową?

  4. I bardzo dobrze!! Przynajmniej nie będzie utrudnień dla mieszkańców!!! Tak powinno być co rokuuuuuuu!

Send this to a friend