Informacje

OŚWIĘCIM. 57-latek usłyszał zarzut znęcania się

Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu oraz policjanci z oświęcimskiej komendy Policji postawili zarzut znęcania się nad konkubiną, 57– letniemu mieszkańcowi Oświęcimia. Śledczy, chroniąc osobę pokrzywdzoną przemocą,  zastosowali wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną, a także policyjny dozór.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę (31.07.2021).  O godzinie 17, policjanci interweniowali w jednym z domów jednorodzinnych na terenie Oświęcimia, w związku z awanturą domową. Tuż przed drzwiami wejściowymi do domu  funkcjonariusze zastali kobietę mającą na twarzy ślady pobicia.  Jak wynikało z relacji 50 – latki, została ona kilkukrotnie uderzona przez partnera w głowę. W związku z powyższym mundurowi udzielili pierwszej pomocy pokrzywdzonej i wezwali na miejsce Pogotowie Ratunkowe. Następnie policjanci weszli do  wnętrza domu gdzie zatrzymali 57 – letniego konkubenta, który miał dopuścić się pobicia. Mężczyzna trafił do  pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. W chwili zatrzymania miał w organizmie 2,8 promila alkoholu. W związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej policjanci sporządzili Niebieską Kartę.

Następnie, sprawą zajęli się policjanci Wydziału Kryminalnego. W ciągu kilkunastu godzin zebrali dowody świadczące, o tym że  58 – latek od ponad dwóch lat znęcał się fizycznie i psychicznie nad konkubiną, najczęściej będąc pod wpływem alkoholu.  Na tej podstawie zostały podejrzanemu postawione zarzuty znęcania. Ponadto, mając na względzie przerwanie przemocy domowej, policjanci wystąpili do Prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.

W poniedziałek (2.08.br.) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał  zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad konkubiną. Ponadto prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu zbliżania się i kontaktowania z konkubiną, a także nałożył na niego obowiązek powstrzymania się od nadużywania alkoholu. Za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Policjanci apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej.  Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać, pamiętając, że „siłą sprawcy jest strach ofiary”.  Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy,  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Po opuszczeniu Prokuratury  Rejonowej w Oświęcimiu podejrzany w asyście policjantów udał się do miejsca zamieszkania, z którego zabrał rzeczy osobiste, po czym opuścił mieszkanie. Został poinformowany przez policjantów o miejscach, w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

Za znęcanie w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Nie czekaj. Przerwij przemoc.

Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy, w tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji m.in. powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki interwencji kryzysowej, należy tylko zacząć działać.

Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy,  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc.

 

Osoby pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych wsparcie i pomoc uzyskają w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej  w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo: – telefon stacjonarny 33 476 01 03; – telefon komórkowy 510 74 573; – adres E-mail: wsparcie@akcja.pl

Jesteś sprawcą przemocy – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie.

W każdej chwili sprawca przemocy może zmienić swoje życie. Jeśli potrzebuje  do tego porady specjalisty może zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu,  w którym prowadzone są programy dla osób mających problem z opanowaniem  agresywnego zachowania.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Ludzi coraz mnie jeszcze trochę i Oświęcim się zamieni w miasto duchów.

Send this to a friend