Informacje

OŚWIĘCIM. 3 miesięczny areszt dla 73-letniego piromana

73 letni piroman z Oświęcimia

W piątek 8 maja 2020 w godzinach popołudniowych Sąd Rejonowy w Oświęcimiu na wniosek Prokuratury i Policji, wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu 73 – letniego mieszkańca Oświęcimia, podejrzanego o spowodowanie pożaru, który mógł zagrozić życiu lub zdrowiu osób.

Do zdarzenia podczas którego podejrzany został zatrzymany doszło w nocy 6/7 maja 2020 w Oświęcimiu. Tuż po godzinie 3.00,  policjanci pełniący służbę w rejonie ulicy Dąbrowskiego dostrzegli dym unoszący się znad jednej z posesji. W związku z powyższym błyskawicznie znaleźli się na miejscu pożaru. Jak się okazało paliła się drewniana altana znajdująca się tuż przy ścianie budynku jednorodzinnego.  Mundurowi o pożarze natychmiast powiadomili Straż Pożarną, a następnie zaalarmowali 55 – letnią mieszkankę domu, której pomogli w ewakuacji.  Następnie w pobliżu miejsca zdarzenia policjanci dostrzegli  73 – letniego mieszkańca Oświęcimia, który został zatrzymany w związku  z podejrzeniem dokonania podpalenia. Mężczyzna trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych. Szybkie działanie służb ratunkowych oraz zatrzymanie podejrzanego było możliwe, ponieważ  działając na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców,  rejon na którym wcześniej dochodziło do różnego rodzaju pożarów oraz niezgodnego z prawem spalania śmieci przez mieszkańca Oświęcimia, był objęty regularnym nadzorem Policji.

Zbieraniem dowodów oraz ustalaniem okoliczności w jakich doszło do pożaru, który mógł zagrozić życiu lub zdrowiu mieszkańców posesji zajęli się policjanci Wydziału Kryminalnego. Dziś przed południem zebrane w sprawie materiały zostały przekazane Prokuraturze Rejonowej w Oświęcimiu, do której został doprowadzony zatrzymany.

Następnie 73 – latek, po przedstawieniu prokuratorskich zarzutów,  został doprowadzony przed oblicze sędziego Sądu Rejonowego w Oświęcimiu, który zastosował wobec niego  środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu tymczasowego.

Za spowodowanie pożaru, który mógł zagrozić życiu lub zdrowi mieszkańców, podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

KPP Oświęcim / foto: materiały własne

Poprzedni artykułNastępny artykuł

20 komentarzy

 1. Reakcja policji – 1 rok, reakcja sądu po otrzymaniu wniosku z prokuratury – 1 dzień.

 2. Ktoś wie, ile czasu minęło między wnioskiem policji do sądu, a reakcją sądu?

 3. Jaki kontener?

  Idziemy i sprzątamy. Co się do worka nie zmieści to ładnie układamy. O kontener i jego koszty niech się martwią, inni…

  No, chyba „cojones” brak…

 4. Chętnie, pod warunkiem, że ktoś zapłaci za kontener. Worków nie wyrzucisz przecież do lasu.

 5. @No!

  Proponuję w ramach happeningu posprzątać to miejsce (przed garażem) Podaj datę i godzinę. Przyjdę i pomogę (worki na śmieci kupię). Przy okazji rzucam wyzwanie wszystkim marudom. Macie jaja? Nadarza się okazja by się przekonać.

  POZDRAWIAM

 6. Wypada podziękować redakcji za pilotowanie sprawy i wywarcie nacisku na policję, prokuraturę i sąd. Bez tego obawiam się świr nadal by podpalał i truł. Dziękuję w imieniu sąsiadów świra nam wszystkim: Masterkosie, Stefanowi, Czesławowi, et cetera i nawet hotinowi, który swoimi nietuzinkowymi komentarzami podbudzał nas do aktywności.

 7. Typowy przykład schizofrenii. Gość potrafi normalnie rozmawiać a póżniej rodzi się w nim szatan. Lubi ogień.

 8. FGT w ciągu pięciominutowego badania nie da się stwierdzić poczytalności. To wymaga obserwacji na oddziale. Facet może normalnie rozmawiać, natomiast zachowanie może pozostawiać dużo do życzenia.

 9. Ten człowiek według aktualnych badań, pomimo swych czynów jest całkowicie poczytalny.

 10. A czy nie lepiej było tego Pana piromana oddać do szpitala psychiatrycznego, a nie do więzienia.

 11. Krok w dobrą strone ale na konfetti z helikoptera troche za wczesnie i za pozno zarazem:)

 12. Jesli za faktem zatrzymania nie pójdą dalsze działania to za 3 miesiące temat powróci.

Send this to a friend