Informacje

OŚWIĘCIM. W czerwcu otwarcia parkingu Park & Ride

 

Parking wielopoziomowy typu Park and Ride, na którym będzie można zostawić samochód i przesiąść się na komunikację publiczną zostanie otwarty w czerwcu. To pierwszy taki obiekt w Oświęcimiu. W połączeniu z nowym dworcem zupełnie zmienił wygląd ulicy Powstańców Śląskich i zaniedbanych terenów pokolejowych po dawnym hotelu Glob. Inwestycja została zrealizowana przez samorząd miejski. – Wprowadzamy w naszym mieście wiele nowoczesnych rozwiązań, które zmieniają wygląd miasta i ułatwiają nam codzienne życie. Park and Ride jest takim przykładem. To jeden z ciekawszych obiektów tego typu w Małopolsce, zarówno pod względem architektonicznym jak i funkcjonalnym – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Park nad Ride będzie pełnić funkcję węzła przesiadkowego w kierunku Krakowa, Katowic czy Czechowic – Dziedzic, ułatwiającego mieszkańcom Oświęcimia oraz okolicznych miejscowości korzystanie z transportu kolejowego. – Dzisiaj największym problemem dla podróżujących kolejami jest zbyt długi czas przejazdu na trasie do Krakowa czy Katowic i dobrze się stało, że PKP rozpoczęło prace modernizacyjne linii kolejowych – uważa  prezydent.  – Kolej za kilka lat powinna stać się podstawowym środkiem transportu, a parking będzie odpowiednim miejscem, aby zostawić swój samochód i udać się w dalszą drogę do pracy czy na uczelnię pociągiem. Tak jak jest to przyjęte  w rozwiniętych krajach   –  dodaje.

Z Park and Ride przez pierwsze trzy miesiące będzie mógł skorzystać każdy, pobierając bezpłatny bilet testowy. Użytkownicy będą mogli zobaczyć jak wygląda i zapoznać się z zasadami jego funkcjonowania. Po tym okresie dostępny będzie dla osób posiadających bilety komunikacji publicznej.

Zarządcą parkingu jest Zarząd Budynków Mieszkalnych.

W 4 kondygnacyjnym budynku są miejsca postojowe dla 300 samochodów, rowerów, skuterów i motocykli. W obiekcie przygotowano także toalety. Są też biletomaty Małopolskich Kolei sfinansowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. W planach jest rozszerzenie usług o innych przewoźników. Obiekt jest monitorowany.

Inwestycja ruszyła w 2018 roku. Obok budowy wielopoziomowego parkingu wiązała się z wyburzeniem zniszczonego i zaniedbanego hotelu Glob oraz częściową przebudową ulicy Powstańców Śląskich. Wartość prac wynosi ponad 20,6 mln zł, z czego 14,3 mln zł to dofinansowanie, które miasto pozyskało ze środków unijnych.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

21 komentarzy

 1. Wydano 19 mln tylko po co? wolałem jak straszył Glob bo miał jakąś wartość historyczna i architektoniczną, a Park&Ride? Kilkupoziomowy kloc (jakby Oświęcim był dużą metropolią) stoi pusty, bo 50 m dalej przy dworcu zrobiono duży bezplatny parking! Czy ktoś nad tym myślał?

 2. @emigrant

  Znajdź komentarz, który zamieściłem 8 maja 2020 o 20:14

  Przeczytaj ze zrozumieniem…

  Połącz fakty…

  Zostań…

 3. @masterkosa
  Ale jaka jest ta twoja teoria ? Jak dotąd nie wyjaśniłeś dlaczego powrót do Osw jest złym pomysłem.

 4. @emigrant

  Puste słowa. Nie wrócisz. Najpierw prześmiewczo komentujesz potem odwracasz kota ogonem. Hipokryzja i nic ponadto.

  Ps. W moich wypowiedziach nie bylo ani grama agresji. Za to sarkazmu aż za nadto. Jesli tego nie rozumiesz to tylko potwierdzasz moją teorię.

 5. W związku ze znacznym opóźnieniem robót torowych na odcinku Krzeszowice – Trzebinia i Trzebinia – Czechowice Dziedzice na razie i nowy dworzec i nowy parking może tylko służyć podróżnym do Katowic. Za miesiąc ma zostać wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa, przez co czas przejazdu do Krakowa wyniesie 2 godziny. Bez sensu będzie więc zarówno i dworzec i tym bardziej parking. Wątpię też, żeby tymi autobusami ktoś w ogóle chciał jeździć.
  Dobre wiadomości są takie, że rozpoczęta wreszcie modernizacja wydaje się iść sprawnie, a po zakończeniu wszystkich remontów szacowany czas dojazdu do Krakowa skróci się do ok. 45 minut (pociąg pospieszny) i ok. 1 godz 10 minut – osobowy. Ten drugi wskaźnik dałoby się jeszcze bardziej polepszyć, kosztem likwidacji przystanków w Gorzowie i Chrzanowie (praktycznie bez korzystających pasażerów), na co się jednak niestety nie zanosi.

 6. @masterkosa

  Od kiedy napisałem, że oddanie do użytku „Park&Ride” (i cała seria innych sukcesów pana prezydenta) skłania mnie do powrotu do Oświęcimia, cały czas jesteś agresywny. Nie rozumiem tego. Nie zgadzasz się z czymś ? Oczywiście masz prawo ale można to wyrazić bez agresji. Powinno być ci łatwiej bo masz wyższe IQ.

 7. @emigrant

  Ano coś nie zgadza się… Twój iloraz inteligencji z oświęcimską średnią. Zaniżysz ja nam jeśli wrócisz. Mówię ci zostań.

 8. @masterkosa
  ” rzucisz pracę to stracisz źródło dochodu”

  Ale jak ? Przecież „park&ride”, „dobry gospodarz”, „nowe ronda i chodniki” ? Chcę wrócić i również korzystać z dobrobytu w Oświęcimiu… Coś się nie zgadza ?

 9. @emigrant

  Ciekawostka :

  W Warszawie da się zjeść konserwę turystyczną, nie będąc turystą…

 10. @emigrant

  Zaskoczony tym jak sformułowałeś swoje pytanie, posłusznie odpowiadam:

  Oświęcim jest zajebisty! Jesli tego nie rozumiesz to lepiej nie opuszczaj stolicy bo zderzenie z powiatową rzeczywistością może się okazać bardzo bolesne. Teraz jesteś Panem ze stolicy. Rekinem wśród płotek. Jesli rzucisz pracę to stracisz źródło dochodu i znowu bedziesz płotką. Boga za nogi złapałeś. Mówię ci – zostań…

 11. @Przytomny
  OK chłopaki. Ponapinaliście się trochę (Ech, och). Teraz zsumujcie swoje IQ i wypracujcie jakąś odpowiedź 🙂

 12. Emigrancie – pewnie tego nie rozumiesz, ale właśnie swoim wpisem przyznałeś racje masterkosie.

 13. W związku z remontem pkp wprowadza zastępczą komunikację autobusową. Czas przejazdu do Krakowa – 2 godziny.

 14. @emigrant

  Lepiej zostań bo jak wrócisz to obniżysz średnie IQ mieszkańców dwóch miast…

 15. Dobra jest A to teraz robimy B czyli rozbudowa węzla kolejowego .Na razie sa 2 nowe fajne korelujące budynki ale postawione na prawie bezludnej wyspie.Trzeba to jeszcze „zaludnić” i bedzie w pyte:)

Send this to a friend