Kultura

OŚWIĘCIM. 10 lat Muzeum Zamek

Muzeum Zamek w Oświęcimiu jest muzeum miejskim, którego organizatorem jest Gmina Miasto Oświęcim. Swoją  działalność rozpoczęło 1 stycznia 2010 r. i od tamtej pory pełni funkcje reprezentacyjne, kulturalne i edukacyjne.

Naszą misją jest popularyzacja historii Ziemi Oświęcimskiej oraz dziedzictwa miasta, jego tradycji i kultury. W tym celu zajmujemy się ochroną dóbr kultury, dokumentowaniem czasów minionych, gromadzeniem eksponatów archeologicznych, historycznych i etnograficznych związanych z Oświęcimiem i ziemią oświęcimską. Prowadzimy również działalność wystawienniczą i wydawniczą. Ideą działalności muzeum jest stworzenie wystaw muzealnych ukazujących złożoną i wielowiekową historię Miasta Oświęcim, która ułatwiałaby widzowi odnalezienie się w przestrzeni miasta. Współpracujemy z placówkami oświatowymi i kulturalnymi oraz innymi muzeami w zakresie popularyzowania historii. W naszej wizji staramy się, aby nasze muzeum było miejscem, z którym utożsamiają się mieszkańcy miasta i ziemi oświęcimskiej, a także do którego docierają turyści, aby poznać naszą historię.

W ramach swojej misji oraz ochrony dziedzictwa kulturowego Muzeum Zamek pełni rolę opiekuna nad następującymi zabytkami:  zamkiem oświęcimskim, wieżą obronną (poł. XIII w./XIV w.), tunelami pod wzgórzem zamkowym (XVIII – XX w.), ratuszem z XIX w. oraz podziemnymi reliktami XVI-wiecznego ratusza pod płytą rynku.

Opisujemy, dokumentujemy, opowiadamy o mieszkańcach, o mieście. Pokazujemy, że Oświęcim to miasto, w którym kultura nie zapomina o swojej historii, ale wychodzi jej naprzeciw. Poprzez nowe, twórcze wydarzenia i inicjatywy o charakterze lokalnym, ogólnopolskim, czy międzynarodowym budowany jest konsekwentnie wizerunek Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Chcemy, aby nasze Muzeum Zamek w Oświęcimiu, było miejscem, z którego mieszkańcy naszego miasta i ziemi oświęcimskiej będą dumni.

Zapraszamy do naszego muzeum, przez cały rok w ramach Jubileuszu planujemy dla Państwa ciekawe wydarzenia, wykłady, spotkania i działania edukacyjne.

Muzeum Zamek

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

13 komentarzy

  1. pomalujmy coś na zamku i będzie to wielkie coś , kolorowanki , wycinanki , bzdury

  2. Puszcza Białowieska jest zeżarta przez kornika. No tak, Czesławie, no tak. W rezultacie Puszczy tak naprawdę nie ma. Przeczytałeś pewnie jakiś komunikat pisowskiego ministerstwa żartobliwie zwanego „ochrony środowiska”.
    W latach 2015 – 2018 Lasy Państwowe systematycznie zwiększały „pozyskanie” drewna z 24 do 31 milionów metrów sześciennych rocznie.
    Ale dość kłucia szpilą Czesława.
    Znaczna część drzew w małpim gaju to topole, które rosną szybko, ale też szybko zamierają, najczęściej przestają rosnąć w wieku 50-60 lat; później jest z nimi problem, bo usychające gałęzie stanowią zagrożenie dla przechodniów. Trochę tylko dłużej żyją różne gatunki wierzby. Są też kasztanowce (obecnie wobec inwazji szrotówka ich przyszłość wydaje się wątpliwa), wokół miasteczka rowerowego kilka gatunków żywotników, są też klony. Szału więc nie ma.
    Ale – ja oczywiście jestem za sadzeniem drzew tam, gdzie to tylko możliwe. I to najlepiej gatunków rodzimych, długowiecznych, a jednocześnie dostosowanych do życia w mieście. Oczekiwałbym więc od Chwieruta że posadzi ze dwa razy więcej drzew niż wyciął. Coś takiego zdaje się obiecał – ale – zobaczymy. Deklaracji, że koniec z nadmiernym betonowaniem i asfaltowaniem, co widoczne jest przede wszystkim w „parku na Zasolu”. I tutaj z Czesławem jak najbardziej się zgadzam.
    Na początek proponowałbym panie prezydencie dosadzenie drzew tam, gdzie to możliwe natychmiast, czyli w pozostałej części parku w rejonie Lodowiska, dalej koło pływalni, dalej zagęścić obok cmentarza. Są tu i ówdzie w Oświęcimiu niewielkie spłachcie gruntu należącego do miasta, gdzie można nasadzić drzew prawie bez ponoszenia kosztów. Ponadto: czy nie można posadzić drzew w wyrobiskach po żwirze obok ul. Orląt Lwowskich, które – jeśli nie należą do miasta, to można by je tanio kupić? Są też tereny miejskie, w planach zagospodarowania przestrzennego od lat oznaczone jako „inwestycyjne”, tylko że nigdy nie udało się znaleźć na nie kupca. Na przykład teren po dawnym Bacutilu na Wysokich Brzegach. Kilkaset drzew zmieściłoby się na pewno.

  3. Przecież puszcza i okoliczne lasy prywatne są już zeżarte przez kornika. Masz stare informacje. Chwierutowi też komisja wysoka kazała wycinać drzewa? Słuchał PIS-u? Jesteśmy w puszczy? Wymyśl jeszcze coś.

  4. Trzeba było się oburzać gdy pis rżnął setki hektarów Puszczy Białowieskiej. Sorry Czesławie, ale teraz z tym swoim ekologizmem wyglądasz dość niewiarygodnie.

  5. @Rżnąć Jak na kodowca, zainteresowanie czymś innym niż kasa, to dopiero dziwne.

  6. W Polsce jest aktualnie słynna ekolożka Greta. Redakcja walcząca o świeże powietrze mogłaby zainteresować Ją sposobami walki z CO2 w Oświęcimiu. Sądzę, że dla portalu byłby to hit na skalę Europy.

  7. Ciekawe w ramach walki z czym trwa galopujaca degeneracja naszej codziennej rzeczywistości.

    W ramach walki z własnym narodem , „dobra zmiano” ???

  8. W parku na Osiedlu Chemików stosy wyciętych drzew w ramach walki z CO2 i ociepleniem.

  9. hotin ŚWIĘTE SŁOWA , wygenerowane miejsca pracy , zawsze to były Zbiory na Zamku i koniec , nie dorabiajmy 10-letniej ideologi do obiektu architektonicznego , ładne , kolorowe , dużo obrazków ,

  10. Przez zupełnie „nieżyciowy” czas pracy tej placówki, muzeum istnieje samo dla siebie.

Send this to a friend