Informacje

OPINIE. Czy Miasto Oświęcim wstydzi się już swojego patrona?

31 stycznia, jak co roku obchodziliśmy dzień upamiętniający św. Jana Bosko – wielkiego nauczyciela młodzieży, założyciela zakonu Salezjanów, od prawie dekady patrona Oświęcimia. Cała wspólnota, skupiona wokół osoby, ale może przede wszystkim wokół spuścizny edukacyjnej księdza Jana Bosko, nawet w warunkach otaczającej nas wszystkich pandemii podkreśla więź z osobą tego wybitnego duchownego. Także rodzina salezjańska w Oświęcimiu, wspominała ten szczególny dzień, poprzez radosną modlitwę i śpiew. W tym dniu także wiele osób i instytucji poprzez zwykły wpis w mediach społecznościowych przybliżało sylwetkę i przesłanie św. Jana Bosko.

Wszyscy? Odpowiedź brzmi niestety nie! Nie wszyscy!

Spoglądam na profile społecznościowe Miasta Pokoju – Oświęcimia, którego patronem jest ks. Jan Bosko i co widzę w tym temacie? Nic! Profil Miasta, który zamieszcza tyle wpisów, mniej lub bardziej powiązanych z Oświęcimiem, zapomniał o patronie miasta? Na facebookowym profilu umieszczane są liczne stanowiska (oświadczenia) Pana Prezydenta Janusza Chwieruta z Platformy Obywatelskiej, jako „mędrca” w każdym (prawie każdym) zakresie…

I ten sam profil, nie umieszcza w takim dniu, ani słowa o patronie miasta ks. Janie Bosko – bardzo przykre! W Oświęcimiu pod rządami PO można spodziewać się już chyba wszystkiego. Ale czego można oczekiwać od Prezydenta Janusza Chwieruta, który ochoczo uczestniczył w marszu Pani Lempart? Jakoś wtedy nie “oświadczał” i nie reagował kiedy podczas marszu atakowano słownie osoby o innych poglądach politycznych. Wtedy też Janusz Chwierut nie pisał nic na facebooku, że podczas marszu w Oświęcimiu – Mieście Pokoju atakowano słownie osoby duchowne?

Na przeróżne oświadczenia, opinie, itd. na facebookowym profilu Miasta Pokoju miejsca nie brakuje. Niestety na wspomnienie postaci św. Jana Bosco w dniu jego święta miejsca zabrakło! A przecież wystarczyłby choćby jeden, prosty wpis… Smutne…

Źródło: www.jakubprzewoznik.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł

54 komentarze

 1. A tymczasem stępka z nie wybudowanego promu trafi na złom.
  2 złote za kilogram kolejnego niebywałego sukcesu odniesionego przez PiS…
  Brawo dobra zmiana.

 2. Podsumowując dyskusję: do żadnej roboty nie pójdę ani baby nie poślę, bo musimy zajmować się jej ośmioma bąbelkami, na których ich tatusiowie płacić nie chcą.
  W takich warunkach oczywiście zagłosuję na niezmęczonego prezydenta z pis, który mi da.
  I nie obchodzi mnie skąd taki prezydent na to weźmie, pieniążki muszą być, żeby żyło nam się godnie.

 3. Podsumowując dyskusje: Wybraliście w wyborach swojego już wtedy bezradnego prezydenta J. Chwieruta to macie pracownicy U.M. A tak do pracowników sporo z was jest z Gminy Oświęcim itp zaścianki. Do tego wybrano rade z większością byłych ………. Jedynie Pan Jan Adamaszek jest OK i opozycja.

 4. @przytomny
  dla twojego platfusa mózgowego zrobię wyjątek, jeżeli, tępa dzido, od 1998 r. w tym mieście rządzi najpierw Unia Wolności a później Platforma Obywatelska (prezydentura J. Marszałka jest bez znaczenia, bo nigdy nie miał prawdziwej przewagi w Radzie Miasta) to, kto odpowiada za mizerię w Urzędzie Miasta? Nawet przeciętnie uzdolniony maturzysta potrafi prawidłowo odpowiedzieć na to pytanie, nie mówiąc o gwiazdach politologii z MUP-y (swoją drogą geniusz wymyślił nową nazwę oświęcimskiej alma mater). Nasz ty gigancie yntelektu, z nas dwóch to ty drzew yapę o spiskach, jak ciężko potłuczony. Wiem wiem, stara prawda twojego umysłu i tobie podobnych mówi jeżeli fakty są przeciw nam, tym gorze dla faktów. Dobranoc

 5. Przypuszczam, że mieszkańców Oświęcimia jakoś mało interesują wasze głupie gierki w radzie miejskiej. Więc może raczej zamiast nich – pisz @obywatelu z sensem, dobrze?
  Jak na razie obie ostatnie inicjatywy radnych pis-u: [1] wniosek o budowę hali lodowej na letnie igrzyska w Krakowie i [2] stanowczy protest w sprawie braku informacji o rocznicy Jana Bosko na stronie UM – świadczą o znacznym pisowskim oderwaniu od rzeczywistości.

 6. Nie zapomnimy jak komuszki głosowały z Panią Komenderą na czela. jak J. Chwierut.

 7. No tak. Nikt i tak swoje wie – a wie lepiej. A wszyscy kłamią. Albo zdrajcy. I są w w spiskach. Jeszcze wina Chwieruta.
  Weź się chłopie zacznij leczyć, bo to już jak widać – najwyższy czas.

 8. @przytomny
  pamiętaj, są trzy rodzaje kłamstw – kłamstwa, cholerne kłamstwa i statystyka. To à propos publikacji money.pl
  a po drugie, nie muszę być urzędnikiem w oświęcimskim samorządzie, żeby wiedzieć to co wiem, ale ty tępa splatfusiała dzido nie jesteś w stanie tego pojąć. Bez odbioru.

 9. @nikt
  W końcu ub. roku fachowy portal money donosił:
  „Zatrudniony w administracji publicznej archiwista zarabia przeciętnie 3050 złotych. Zaledwie 300 złotych więcej dostaje referent. Pracownik kancelaryjny w sektorze publicznym zarabia przeciętnie 3250 złotych. Dla przypomnienia, od przyszłego roku płaca minimalna będzie wynosić przynajmniej 3 tys. złotych. Przeciętna pensja wyższego urzędnika samorządowego to 3800 złotych. Urzędnicy zatrudnieni na stanowiskach specjalistycznych zarabiają od 3800 do 4800 złotych. Pracownicy zatrudnieni na stanowisku inspektora w administracji państwowej zarabiają przeciętnie 4200 złotych. Wszystkie powyższe kwoty to pensje brutto. Na konta urzędników zatem co miesiąc trafia znacznie mniej pieniędzy”.
  Dotarło?

 10. No to tępa dzido z postępującym platfusem – po prostu się zwolnij. Z pewnością z twoimi wysokimi kwalifikacjami: znajomością pięciu przepisów na krzyż, umiejętnością przybijania pieczątek i chłeptania kawusi pięć razy dziennie – od razu znajdziesz znacznie lepiej płatną pracę. Twoje jęki i narzekania robią się już męczące. I popatrz – zrobisz przez to na złość Chwierutowi..

 11. @przytomny
  tępa dzido z postępującym platfusem, urzędnicy w Oświęcimiu zarabiają upokarzająco od zawsze, być może za pierwszej kadencji samorządu było ciut lepiej, może kiedy prezydentem był śp. A.Telka, pewne jest, że od kiedy rządy objął Józef K. zaczęło być kiepsko a od kiedy pan Janusz Chwierut został „administratorem” z nominacji pana Tuska, zaczął się ostry zjazd w dół. Wtedy Państwem rządziła Platforma Obywatelska.

 12. Na przykład: panie Chwierut – na al. Tysiąclecia zbliżając się do skrzyżowania z Nojego, mamy po lewej stronie taki ohydny blaszany kiosko- barak. Kiedyś był tam sklepik z chemią gospodarczą, ale zbankrutował i od 10 lat stoi pusty, rdzewieje i straszy. Więc panie prezydencie – nie dałoby się coś z nim zrobić, na przykład wyburzyć i posadzić w tym miejscu dajmy na to z 10 drzew? .

 13. Radny Chrzan, z tego co czytałem, proponował stworzenie w budżecie miasta rezerwy celowej, z której sfinansowałoby podwyżki dla urzędników. Aha. A skąd wzięłyby się pieniądze w takiej „rezerwie celowej”? Z nieba by spadły? Nie – zostałyby „przesunięte” z budżetu miasta. Kosztem innych zadań. I na tym polegać miałby cały „cud”.
  Urzędnicy UM zarabiają żałośnie mało, ponieważ:
  1. mamy coś z 10% inflację, spowodowaną przynajmniej w połowie radosnym rozdawnictwem rządu pis pieniędzy dla Januszów i Grażyn. Więc realna płaca urzędników spadła ubiegłym roku o tyle samo. Czy to znowu jest „wina Chwieruta”?
  2. Byłoby pewnie uzasadnionym moralnie zrekompensowanie im tych strat podwyżkami. Tylko ponieważ pis zabrał samorządom poprzez „polski ład” mnóstwo kasy, nie za bardzo jest z czego wziąć pieniędzy na te podwyżki. Właściwie gdyby Chwierut byłby prywatnym przedsiębiorcą powinien – o tyle samo ile rząd zabrał miastu pieniędzy – obniżyć pensje urzędników, albo część zwolnić.
  Oczywiście można ciąć inwestycje i przestać naprawiać chodniki, a wydawaną dotąd na to kasę dać urzędnikom. Tylko ciekawe co na to powie pozostałe 99% mieszkańców miasta. No i zakładam, że radni pis w swojej bezczelnej hipokryzji – zaatakowaliby Chwieruta za dziury w chodnikach i drogach, że miasto się rozpada, a Oświęcim w ruinie.
  Chwierut nie jest moim zdaniem jakimś geniuszem i przynajmniej pewne rzeczy za które się zabiera – chrzani. Bardzo chętnie bym go za to krytykował. Ale mając jako alternatywę prezydenta ze środowiska oświęcimskiego pis-u, to już jednak zdecydowanie wolę Chwieruta.

 14. @Urzędnik

  Cyt. „Oświęcimscy urzędnicy i pracownicy podległych podmiotów zarabiają marnie”

  Proponuję poszukać innej pracy bo to wasze narzekanie robi się nudne. Czy ktoś wam nie wypłaca wynagrodzenia zgodnie z umową o pracę? Czy ktoś was pod przymusem trzyma na stanowiskach. A może ktoś was kantuje na kasę? Ktoś was zmusił do podpisania umów o pracę? Skoro to trwa od lat to dlaczego w tym trwacie tak dlugo?

  Ludzie, czemu tam jeszcze pracujecie? To wbrew logice.

 15. Przytomny „Więc się pytam: z czego Chwierut „ma dać”? Dodrukować pieniędzy? Może zaciągnąć jakąś pożyczkę? Ściąć inwestycje?”

  Ale dlaczego by nie zrezygnować z części inwestycji? Wszystkie sa tak niezbędne jak wymiana chodników na troszke inne,wcale nie lepsze? A poza tym radny Michał Chrzan na sesji podał pomysł skąd wziąć na podwyżki!!!! Całkiem dobry pomysł, ale Przytomny pewnie nie ogladał i nie przeanalizował.

 16. „oświecimiak” – a nową pisowską ustawę czytał? Wiesz, że przypisuje ona obligatoryjnie do poszczególnych stanowisk w samorządach sztywne wynagrodzenie i np. prezydent miasta czy starosta nie mogą zarabiać ani więcej, ani mniej? Więc sobie przeczytaj. Czy gardłujący tutaj pisowscy radni o tym nie wiedzą? Ależ wiedzą. I na tym właśnie polega całe draństwo.

 17. Do rebusa: to nie świąt i świętych miasto się wstydzi i nie nalezy ich mieszac w to co się dzieje. Wstydzić się trzeba zachowań takich jak pogarda do prostych ludzi, mieszkańców, pracowników, urzędników. Wstydzić należy się, tego, że najważniejsza osoba w mieście nie szanuje ludzi.

  Do Obecnego:nie trzeba klęczeć przed ołtarzem i zaliczać wszystkie msze, żeby być dobrym, szanowanym człowiekiem. Był już taki prezydent w Oświęcimiu, co to latał w niedzielę po kościołach i zaliczał msze po kolei. Ale on chociaż szanował ludzi, których zatrudnił.

 18. Nie zapominamy jak głosowali komuszki z Panią Komendera tak samo jak Chwierut

 19. Przytomny czy Ty wiesz, że nieładnie jest tak wchodzić w tyłek PO wskim cwaniakom.

 20. Do przytomny. Człowieku chyba z księżyca się urwałeś. Niech Chwierut obniży swoją wypłatę do 3000 zł czyli do kwoty jaką średnią zarabiają urzędnicy a potem niech radni miasta zrzekną się sowich diet. W sumie radni powinni wykonywać swoje prace społecznie a nie za nieopodatkowane pieniądze.

 21. Jest jeszcze opcja „na Czarnka”, którą minister próbuje właśnie przećwiczyć na nauczycielach, czyli zwolni ich 1/4 zwiększając pensum i jednocześnie da podwyżkę o 1/4 pozostałym. Genialne, prawda? Więc może panowie radni pis zaproponujecie urzędowi miasta taką reformę?

 22. Sprawa jest prosta. Pisowski „polski ład” polega na tym, że rząd zabiera lepiej zarabiającym, ale przede wszystkim samorządom, dzięki czemu rząd ma na bonusy dla klasy próżniaczej – swoich wyborców. W efekcie w budżecie Oświęcimia pojawiła się dziura w wielkości 15 milionów. Żeby było śmieszniej to właśnie radni pis domagają się podwyżek dla urzędników UM. A to już jest szczyt bezczelności. Więc się pytam: z czego Chwierut „ma dać”? Dodrukować pieniędzy? Może zaciągnąć jakąś pożyczkę? Ściąć inwestycje? Zabrać szkołom? Proszę uprzejmie radnych pis, aby przedstawili jakiś cudowny sposób. Może się pomodlą o natchnienie do patrona miasta.

 23. Do Abcd; nie zabieraj głosu jeżeli nie masz nic mądrego do powiedzenia. Tu chodzi o szacunek dla pracująych bez względu gdzie pracują i na jakim stanowisku zasiadają.

 24. Jojcą i jojcą. Jak się nie podoba to niech się zwolnią i idą do sklepu za kasę, to wtedy w większości co tu dolewa oliwy do ognia do wie się co to praca.
  Albo do prywaciarza to będzie premia roczna czy nagroda oraz 13-stka i wczasy pod gruszą

 25. Brawo mieszkańcy Oświęcimia!, Czas pokazać czy jesteście za mieszkańcam = pracownikami podlegającymi pod UM Oświęcim czy za śmietanką polityczno – cwaniarską i ich układami!

 26. ….. oczywiste miało być: kongres programowy styczeń 2022 …..

 27. ….. pod rozwagę !?!? … szanowni Państwo oto cyt : ” złożymy w trybie natychmiastowym projekt ustawy , który zapewni drugą waloryzację emerytury w tym roku , jeśli inflacja przekroczy 10 % . Nie pozwolimy okraść ludzi z pieniędzy, które im się należą, ” D. Tusk Kongres programowy styczeń 2021 . Przewodniczący PO ma świadomość że należy podwyżki w tym roku przygotowywać na poziomie 10 % i więcej!!!! P. Prezydent Chwierut, wbrew logice przygotował tym roku dla swoich urzędników podwyżkę-średnio po 6 % od lipca . Czyli zgodnie z regułami ekonomii to średnio po 3 % w skali roku . 😱😱😱😱 …. czyli to nie jest podwyżka , jeśli realna inflacja to ok. 8 % ….. A nie wiemy czy nie będzie większa !?? P. Prezydent z wykształcenia jest ekonomistą 😎😎😎

 28. Dokładnie pan Chwierut uprawia już globalną politykę. A o problemach mieszkańców nie chce słyszeć. Z zewnątrz wygląda to ładnie a od wewnątrz już się sypie. Władza sama siebie zachwala i tyle. Ludzie nie są ślepi ani głupi. Placami zabaw nas nikt nie kupi.

 29. Pracownicy Urzędu Miasta Oświęcim są też miszkańcami Oświęcimia, czyli Prezydent Miasta i Radni miasta mając „gdzieś” ich sytuację zarobkową, mają też NAS „gdzieś”!!!! Już za rok wybory, wypada im też pokazać gdzie ich mamy! Na stronie internetowej Urzędu Miasta Oświęcim jest zakładka Rada Miasta a tam jest film z 22 grudnia 2021roku na który dokładnie widać jak radni głosowali za podwyżkami dla pracowników UM. Polecam!

 30. Zamiast kolejnego paszkwilu na władze miasta można było napisać obszerny materiał o Janie Bosko. Szczególnie z powodu tak wielkiego niedosytu w tym temacie. Tymczasem – zgrana płyta, przy której wszystko opada;)

 31. Ja uważam, że radni pis powinni pierwsi dać przykład i zrzec się swoich świeżo mocno wywindowanych diet, aby stworzyć w ten sposób fundusz podwyżkowy dla urzędników. W ten prosty sposób radni pis propagandowo zmiażdżą Chwieruta i następne wybory wygrają w cuglach.
  Podobnie apeluję do księży, aby upublicznili dochody KK dając tym samym odpór kłamstwom lewactwa, iż jakoby polski Kościół jest bogaty

 32. Tu nie chodzi o politykę. Czy ten jest z PO czy ten z PISu. Polacy zapomnieli co to jest solidarność ludzka, dla tego też pracodawcy grają nam wszystkim na nosach i nie obchodzi ich nasze godne życie. Zamiast walczyć między sobą zacznijmy wspierać pracowników czy fizycznych czy też umysłowych! Prezydent Chwierut otrzymał wysoką podwyżkę płacy z wyrównanie od stycznia, pracownikom UM dał 6 procent podyżki płac i to dopiero od lipca! Radni też otrzymali nie mało i tu trzeba podkreślić że dieta ich nie jest opodatkowana!

 33. Czy pan Przewoźnik był z mieszkańcami na wigilii miejskiej na rynku? Widziałem wicestaroste, widziałem prezydenta ale radnych z PiS mających na ustach wartości chrześcijańskie nie było widać. Oświęcim w ostatnich latach dobrze się rozwija. Frustratom mówimy nie.

 34. Czy miasto Oświęcim wstydzi się swojego patrona ? nie, nie wstydzi się. Wstydzi się natomiast pisowskiego radnego i jego wstrętnych koentarzy!

 35. @Urzędnik
  Zamiast wyjść na ulice, można wyjść z Urzędu. Do lepiej płatnej pracy:)

 36. Kościół jest Pisowski, zraził do siebie ludzi myślących racjonalnie i jakiś ksiądz patron mało kogo dziś interesuje

 37. Autorze,
  nie mów ciągle tego, co wiesz, ale dobrze poznaj to, co mówisz.

 38. Żaden z ciebie urzędnik tylko radny pis. Tyle że boisz się z imienia napisać.
  A czy możesz nam powiedzieć dla czego pierwszy wniosek upadł? Byłeś to dobrze wiesz przez jaki błąd formalny

 39. radny przewoźnik kolejny prawicowy oszołom, który chce być bardziej papieski od papieża

 40. A ja byłem na obchodach Św. Jana Bosko u Salezjanów i widziałem że Prezydent ze swoim zastępca oraz kilkoma innymi urzędnikami uczestniczyli we mszy świętej.
  Radnego Przewoźnika ani innych radnych PiS NIE BYŁO. No więc jak to jest? Wytykać innym a samemu nie nie robić ??
  No chyba jednak nie wypada Panie radny.

 41. Do wszystkich pracowników Urzędu Miasta Oświęcim, Wodociągów, PEC, MOPS, MZK oraz MOSIR! Nadszedł czas powiedzieć dość Prezydentowi Miasta Oświęcim. Jesteśmy ludźmi tak jak i on i mamy swoje potrzeby! Jest to nie moralne, wręcz hańbiące postępowanie względem polityki zarobkowej względem w/w pracowników. Przypomn, że w dniu 22 grudnia podczas sesji Rady Miasta w Oświęcimiu przetoczyła się burzliwa dyskusja na temat wysokości wynagrodzeń pracowników Urzędu Miasta oraz powiązanych z nim jednostek organizacyjnych. Powiedzmy to wprost. Oświęcimscy urzędnicy i pracownicy podległych podmiotów zarabiają marnie. Wiadomo to od lat. Temat odżył, zwłaszcza po tym, gdy zmiana krajowych przepisów umożliwiła m.in. skokowy wzrost zarobków samorządowych włodarzy. W tym prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta, który zarabia teraz niemal dwa razy tyle, czyli ok. 20 000zł. W trakcie w/w sesji RM Oświęcim Po słownych przepychankach z prezydentem Januszem Chwierutem oraz sekundującym mu Michałem Homą, przewodniczącym Komisji Budżetu i Rozwoju Miasta, wniosek radnych Łozińskiego i Przewoźnika trafił wreszcie na sesyjną wokandę. Potem dalej szło jak po grudzie. Po godzinach jałowej dyskusji, gdy zanosiło się, że temat zostanie pogrzebany pod płaszczykiem urzędowych procedur, radny Michał Chrzan (także z klubu PiS), znalazł rozwiązanie. Złożył wniosek o utworzenie tzw. rezerwy celowej w budżecie miasta w wysokości blisko 2,5 mln zł. Właśnie na 10-procentowe podwyżki od stycznia 2022. Dla kogo? Dla pracowników Urzędu Miasta, MOPS, DDP, ŚDS, OCK, MBP, Muzeum Zamek, ZBM, MOSiR, pracowników administracji szkół i przedszkoli. Niestety, radni PO i ich koalicjańci załgoswali przeciw takiej podwyżce! Czas wziąść sprawy w swoje ręce . Nawiążmy współpracę i zacznijmy walczyć o godziwe zarobki. Przy galopijącej inflacji i braku od kilkunastu lat podwyżek płac proponuję wystąpić na drogę sądową jak i też medialną o zasięgu krajowym! Nie jesteśmy niewolnikami Pana Janusza Chwieruta! Jak będzie trzeba wyjdziemy na ulice! Międzyzakładowe związki Starostwo Powiatowe i UM na co jeszcze czekacie!

 42. No cóż, wydaje się, że Pan Prezydent Janusz Chwierut
  mocno tkwi mentalnie w czasach PRL
  i jego popłuczynach, jak ruch Pani Lempart.

 43. Niektórzy dalej poruszają się w polityce jak dzieci we mgle. W 2013 roku był rok do wyborów samorządowych. Gdzie najlepiej było ocieplić swój wizerunek przed nadchodzącą w 2014 roku elekcją na „oświęcimski tron”? Wygranie wyborów w Oświęcimiu to nie zajęcie na 4 tygodnie przed otwarciem lokali wyborczych. W tym mieście kampania wyborcza zaczyna się na drugi dzień po wygranych wyborach i trwa 4 lata. Ale oświęcimska prawica tej lekcji od czasów AWS nie odrobiła. Z takim podejściem to można zajadać paluszki na sesji i komisjach a nie wygrywać wybory.

 44. No i sami sobie odpowiedzieliście na to pytanie. Za obecnego kacyka nastąpiła zmiana patrona i teraz będziemy obchodzić to święto pod szyldem „lemperdalać”

 45. Laicyzacja i totalny atak na katolików ,wraz z narzucona nam przez Tuska i UE trwa w najlepsze. Pamiętamy też wypowiedzi posła Nitrasa w tym temacie,do których POwski prezydent miasta pasuje jak ulał.

 46. Po Przewoźniku można się było spodziewać już wszystkiego. Ale tym głupim tekstem jednak mnie zaskoczył. Czy PiS nie ma chwilowo innych zmartwień? Czy kościelne śpiewy chóralne to recepta Przewoźnika na Polskę?

 47. A to my jesteśmy jakąś gminą wyznaniową że naszym patronem jest ksiądz? Kto go wybrał? Bo chyba nie rada miejska. Pan przewoźnik uczynił z krytyki prezydenta wprost swoje jedyne działanie bo chyba nic konstruktywnego nie osiągnął w swojej kadencji.

 48. I wielkie hallo !!!
  Może tak lepiej zajmijcie się biednymi emerytami, którzy mają najniższe emerytury i ciężko im teraz nawet opłacić media i kupić chleb, a co dopiero wykupić leki

Send this to a friend