Informacje

ZATOR. Nietrzeźwi Rodzice: Policja i Kuratorka Sądowa interweniują w sprawie opieki nad dziećmi

Policja interweniuje w Zatorze
Policja interweniuje w Zatorze

Policjanci z Zatora interweniowali w sprawie nietrzeźwych rodziców opiekujących się trójką dzieci. Dowiedz się więcej o skutkach prawnych i apelu o reagowanie na przypadki zaniedbania.

Ujawnienie Zaniedbania przez Kuratorkę Sądową

Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze prowadzą czynności w sprawie 40-letniej mieszkanki gminy Zator oraz jej 46-letniego męża, którzy będąc w stanie nietrzeźwości mieli pod opieką troje dzieci. Do ujawnienia zaniedbania doszło podczas wizytacji rodziny przez kuratorkę sądową.

Działania Policji i Stan Nietrzeźwości Rodziców

We wtorek (14.05.2024) tuż po godzinie 21 policjanci otrzymali zgłoszenie od kuratorki Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach rodzinnych i nieletnich, iż podczas wizytacji jednej z rodzin w gminie Zator ujawniła, że rodzice trójki dzieci są nietrzeźwi. Policjanci pojechali pod wskazany adres, gdzie zastali zgłaszającą, 40-latkę, jej 46-letniego męża oraz dzieci w wieku 12 i 14 lat oraz dwutygodniowego noworodka.

Ze względu na upojenie alkoholem, 40-latka nie była w stanie poddać się badaniu stanu trzeźwości. Badanie ojca dzieci wykazało 0,6 promila alkoholu. Dzieci zostały oddane pod opiekę rodziny, a wobec rodziców wszczęto postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletnich, nad którymi mieli obowiązek opieki. Dodatkowo, 40-latka odpowie również za znieważenie kuratorki sądowej, którego dopuściła się kilkakrotnie.

Nietrzeźwi rodzice zaniedbanie opieki nad dziećmi
Nietrzeźwi rodzice zaniedbanie opieki nad dziećmi

Skutki Prawne i Dalsze Postępowania

Materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki nad małoletnimi dziećmi zostały przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Stan, w jakim rodzice sprawowali opiekę, może świadczyć o ich uzależnieniu od alkoholu, więc odrębny wniosek zostanie również skierowany do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletnich grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za znieważenie grozi kara do 1 roku pozbawienia wolności.

Apel o Reagowanie na Przypadki Przemocy i Zaniedbania

Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością. W przypadku podejrzenia, że dziecko, osoba starsza czy osoba z niepełnosprawnością doznaje przemocy lub jest zaniedbywana, wystarczy powiadomić odpowiednie służby. Należy skontaktować się z pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem, kuratorem sądowym lub dzielnicowym. W pilnych przypadkach, gdy zagrożone może być życie lub zdrowie, należy interweniować dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Policja Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Jak można odbierać dzieci rodzicom tylko dlatego, że są biedni???

Send this to a friend