Informacje, Sport

MAŁOPOLSKA. Letnie Igrzyska Olimpijskie Warszawa 2036?

W Zakopanem drugi dzień II Europejskiego Kongresu Turystyki i Sportu. I już oficjalnie Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił że Polska będzie kandydować do zorganizowania w 2036 roku Letnich Igrzysk Olimpijskich. Doświadczenia ze zorganizowania Igrzysk Europejskich w Małopolsce pokazują, że Polska jest w stanie profesjonalnie organizować imprezy sportowe światowego formatu. Jednocześnie premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił w Zakopanem, że Polska w 2027 roku będzie gospodarzem mistrzostw świata w siatkówce.

To historyczny moment – w Zakopanem prezydent RP Andrzej Duda oficjalnie ogłosił, że Polska będzie kandydować do zorganizowania Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku. Miastem gospodarzem będzie Warszawa, ale poszczególne konkurencje będą rozgrywane w wielu miastach w Polsce. Kluczową dla naszego kraju decyzję ogłoszono podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki, który od wczoraj odbywa się w Zakopanem. O zamiarze zorganizowania Letnich Igrzysk Olimpijskich mówiło się od dawna, a poważna dyskusja rozpoczęła się po sukcesie jakim było zorganizowanie Igrzysk Europejskich. Jednocześnie premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił, że Polska w 2027 roku zorganizuje mistrzostwa świata w siatkówce kobiet i mężczyzn.

 

Bardzo się cieszę, że mogę się tu z Państwem spotkać na II Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki. Jesteśmy po III Europejskich Igrzyskach, które miały miejsce tutaj w południowej Polsce ze stolicą w Krakowie. To była największa impreza sportowa w tym roku w całej Europie i próbowaliśmy swoich sił jako organizatorzy. Przedsięwzięcie to było bardzo udane od strony organizacyjnej – dziękuję organizacjom sportowym jak i marszałkowi Małopolski Witoldowi Kozłowskiemu. Mieliśmy w ostatnich latach dwa duże wydarzenia: Euro 2012, które od strony organizacyjnej zakończyły się sukcesem – setki tysięcy kibiców, którzy zobaczyli rozwijającą się z Polskę. To było przełomowe, sportowe wydarzenie dlatego zdecydowaliśmy się na zorganizowanie Europejskich Igrzysk. To także było wydarzenie udane i to skłoniło nas o to aby starać się o największą imprezę sportową – Letnie Igrzyska Olimpijskie. Naszą ambicją i zamiarem jest aby rozpocząć starania o zorganizowanie tej imprezy w roku 2036. Rozwój naszego kraju postępuje dynamicznie i te 13 lat to na pewno czas na dalszy rozwój połączeń komunikacyjnych – w tym dróg ekspresowych i autostrad. Igrzyska Olimpijskie będą rozgrywane w różnych ośrodkach , gdzie mamy bazę sportową i hotelową. Do tego czasu będzie też gotowy Centralny Port Komunikacyjny i sieć szybkich połączeń kolejowych. Pozostaje nam infrastruktura sportowa i przygotowania olimpijskie. W najbliższych dniach przygotuję list do przewodniczącego MKOL w tej sprawie, aby oficjalnie zakomunikować o naszych zamiarach

– mówił prezydent RP Andrzej Duda.

To historyczny moment – po raz pierwszy w historii Polski będziemy starać się o zorganizowanie letnich Igrzysk Olimpijskich. Rok 2036 to pierwszy wolny termin stąd nasza decyzja o staraniu się właśnie w tym czasie. Igrzyska Europejskie pokazały nam, że jesteśmy w stanie sprostać największym wyzwaniom. Stąd i m.in. nasza decyzja o zgłoszeniu kandydatury Polski do zorganizowania letnich Igrzysk Olimpijskich– mówił minister Kamil Bortniczuk.

My jako Polacy jesteśmy przykładem cudu gospodarczego tak postrzegają nas w Europie. Jesteśmy dalej niż Hiszpania czy Grecja w czasie gdy oni organizowali tę imprezę. Jesteśmy w stanie do 2036 roku wszystko przygotować na najwyższym możliwym poziomie

– dodał Kamil Bortniczuk.

Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki przekazały informację, że już pewnym jest, że w 2027 roku Polska będzie organizować mistrzostwa świata w siatkówce.

III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 udowodniły, że nasz kraj jest sprawnym organizatorem największych wydarzeń sportowych. Bardzo mnie cieszy decyzja władz państwowych o organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku w Polsce, o czym poinformował nas Pan Prezydent. 27 września przejdzie do historii. To dzień dobrych informacji!

– komentuje marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

UMWM

Poprzedni artykułNastępny artykuł

8 komentarzy

  1. Ja przynajmniej się przedstawiam a ty ciemny gamoniu Pisowsk-i nie masz odwagiIII?

  2. Dobrze że ten pociotek Pisowsk-i Kmita nie dał na plakatach wyborczych zdjęcia z komunii!!!. Wstyd!!! Jak się wstydzisz człowieku swojej aktualnej facjaty to nie startuj do koryta i nie rób z siebie kretyna.

  3. Już jedne igrzyska się niedawno odbyły i była to totalna klapa tak finasowa jak i od strony kibiców garstka. Polska jest w ruinie i nie stać nas na takie imprezy.

  4. Czy Minister i Prokurator w jednej osobie może olewać postanowienia Sądu? Czy obywatele nie wezmą z niego przykładu?

Send this to a friend