Informacje

OŚWIĘCIM. Mieszkańcy zyskali nowe centrum kardiologi przy szpitalu powiatowym


Po niespełna roku od wbicia pierwszej łopaty, dziś na terenie Szpital Powiatowy w Oświęcimiu uroczyście otwarto nowy budynek Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii spółki GVM Carint.


W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości, w tym przedstawiciele zarządu spółki z Włoch i Polski, samorządowcy, medycy, parlamentarzyści ziemi oświęcimskiej – Dorota Niedziela i Marek Sowa Poseł na Sejm RP.

Na dzisiejszym wydarzeniu władze Powiatu Oświęcimskiego reprezentowali Andrzej Skrzypiński – Starosta Oświęcimski, 𝐰𝐢𝐜𝐞𝐬𝐭𝐚𝐫𝐨𝐬𝐭𝐚 𝐏𝐚𝐰𝐞ł 𝐊𝐨𝐛𝐢𝐞𝐥𝐮𝐬𝐳 𝐨𝐫𝐚𝐳 𝐜𝐳ł𝐨𝐧𝐤𝐨𝐰𝐢𝐞 𝐳𝐚𝐫𝐳𝐚̨𝐝𝐮 𝐩𝐨𝐰𝐢𝐚𝐭𝐮 – 𝐓𝐞𝐫𝐞𝐬𝐚 𝐉𝐚𝐧𝐤𝐨𝐰𝐬𝐤𝐚, 𝐆𝐫𝐚𝐳̇𝐲𝐧𝐚 𝐊𝐨𝐩𝐞𝐜́ 𝐢 𝐉𝐞𝐫𝐳𝐲 𝐌𝐢𝐞𝐬𝐳𝐜𝐳𝐚𝐤. 𝐎𝐛𝐞𝐜𝐧𝐢 𝐛𝐲𝐥𝐢 𝐭𝐚𝐤𝐳̇𝐞 𝐦.𝐢𝐧. 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐰𝐨𝐝𝐧𝐢𝐜𝐳𝐚̨𝐜𝐲 𝐫𝐚𝐝𝐲 𝐩𝐨𝐰𝐢𝐚𝐭𝐮 𝐊𝐚𝐳𝐢𝐦𝐢𝐞𝐫𝐳 𝐇𝐨𝐦𝐚, 𝐰𝐢𝐜𝐞𝐩𝐫𝐳𝐞𝐰𝐨𝐝𝐧𝐢𝐜𝐳𝐚̨𝐜𝐲 𝐏𝐢𝐨𝐭𝐫 𝐒́𝐫𝐞𝐧𝐢𝐚𝐰𝐬𝐤𝐢, 𝐫𝐚𝐝𝐧𝐲 𝐉𝐨́𝐳𝐞𝐟 𝐒𝐳𝐚𝐟𝐫𝐚𝐧.

– Byłby to jeden z najpiękniejszych dni dla mojego męża – powiedziała posłanka Dorota Niedziela. – Rozbudowa tego ośrodka była jego oczkiem w głowie. Tak naprawdę najważniejszy jest zespół ludzi, który tu pracuje. Każdy, kto tutaj trafił jako pacjent, potrafi docenić to miejsce. Mój mąż był pacjentem ośrodka w 2018 roku. Może dlatego miał świadomość jak szybko i dobrze można zaopatrzyć pacjenta, i jak szybki jest powrót do zdrowia.

– Mój mąż był zdeterminowany w kwestii rozbudowy tej placówki. Niestety tak się zdarzyło, że nie może tego zobaczyć… Myślę że jest dumny z tego, co udało się zrobić. Dziękuję Andrzeju (Skrzypiński – przyp. aut.) za kontynuowanie jego woli – dodała posłanka łamiącym się głosem.

– Mój pierwszy kontakt z Carintem był pośredni i to właśnie przez Marcina (Niedzielę – przyp. aut.) – powiedział Andrzej Skrzypiński – Starosta Oświęcimski. – Zadzwoniłem do niego, pytam co u niego słychać, a on na to: „Wszystko spokojnie, wiesz, wczoraj zawał miałem”. Byłem mocno zaskoczony tym, że człowiek, który dopiero co miał zawał rozmawia, jakby zupełnie nic się nie stało. Kiedy go odwiedziłem w centrum, dowiedziałem się, jaką kompleksową opieką został otoczony.

– Trzeba było się sporo nagimnastykować, by dziś wspólnie świętować otwarcie rozbudowanego centrum. Bo nie wszyscy rozumieli korzyści płynące z partnerstwa publiczno-prywatnego. Nie każdy potrafił zrozumieć korzyści płynące dla pacjentów z faktu, że na swoim terenie mamy zespół ludzi, którzy świetnie znają się na swoim fachu, lepiej niż ktokolwiek w Polsce. Do dziś nie mogę zrozumieć, dlaczego niektórzy nasi koledzy z rady powiatu taką a nie inną postawę wykazywali – skwitował starosta.

– Ludzkie zdrowie i życie jest wartością nadrzędną. Sprawa rozbudowy placówki ciągnęła się od 2012 r. Jako nowo ukonstytuowany zarząd powiatu wiedzieliśmy, że ta inwestycja musi w końcu zostać zrealizowana. I tak też się stało, choć poprzedziło tę decyzję masa trudnych rozmów. (…) Warto podkreślić, że GVM Carint działa w oparciu o kontrakt z NFZ, stąd też usługi dla mieszkańców są bezpłatne. Dokonaliśmy majstersztyku, bo rozbudowa ośrodka dokonała się bez wydania choćby złotówki z publicznych pieniędzy – powiedział 𝐰𝐢𝐜𝐞𝐬𝐭𝐚𝐫𝐨𝐬𝐭𝐚 𝐏𝐚𝐰𝐞ł 𝐊𝐨𝐛𝐢𝐞𝐥𝐮𝐬𝐳.

Centrum powstało ze środków własnych GVM Carint przy współpracy ze starostą oświęcimskim, Zarządem Powiatu oraz dyrekcją Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. Gorącym orędownikiem rozbudowy placówki był 𝐬́𝐩. 𝐬𝐭𝐚𝐫𝐨𝐬𝐭𝐚 𝐌𝐚𝐫𝐜𝐢𝐧 𝐍𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐚.

Tym samym Ośrodek spółki Carint, który od kilkunastu lat funkcjonuje na terenie Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu , wzbogacił się o dodatkową przestrzeń.

Pacjenci zyskają dostęp do nowej infrastruktury, która wzmocni specjalistyczną opiekę kardiologiczną w regionie oraz poprawi bezpieczeństwo i kompleksowość leczenia. Wartością nowego obiektu jest sala hybrydowa do zabiegów planowych.

Centrum zapewnia pacjentom powiatów oświęcimskiego i wadowickiego dostęp do diagnostyki i zabiegowych procedur kardiologicznych. 𝐒𝐳𝐩𝐢𝐭𝐚𝐥𝐧𝐞 𝐬́𝐰𝐢𝐚𝐝𝐜𝐳𝐞𝐧𝐢𝐚 𝐦𝐞𝐝𝐲𝐜𝐳𝐧𝐞 𝐬𝐚̨ 𝐝𝐨𝐬𝐭𝐞̨𝐩𝐧𝐞 𝐝𝐥𝐚 𝐩𝐚𝐜𝐣𝐞𝐧𝐭𝐨́𝐰 𝐛𝐞𝐳𝐩ł𝐚𝐭𝐧𝐢𝐞 𝐰 𝐫𝐚𝐦𝐚𝐜𝐡 𝐤𝐨𝐧𝐭𝐫𝐚𝐤𝐭𝐮 𝐳 𝐍𝐚𝐫𝐨𝐝𝐨𝐰𝐲𝐦 𝐅𝐮𝐧𝐝𝐮𝐬𝐳𝐞𝐦 𝐙𝐝𝐫𝐨𝐰𝐢𝐚.

Podczas otwarcia nagrodzono laureatów konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych w powiecie oświęcimskim pn. „Dlaczego należy dbać o serce”. Andrzej Skrzypiński – Starosta Oświęcimski sprawował honorowy patronat nad konkursem.

***

Inwestycję opisuje 𝐩𝐫𝐞𝐳𝐞𝐬 𝐒𝐞𝐛𝐚𝐬𝐭𝐢𝐚𝐧 𝐊𝐚𝐰𝐚𝐥𝐞𝐜:

W nowym budynku o powierzchni 1144 m kw., połączonym ze „starą częścią” oddziału, która w dalszym ciągu będzie wykorzystywana (około 500 m kw.) na parterze znajdują się: podjazd dla karetek – wielu pacjentów w stanach zagrożenia życia, w stanach nagłych trafia do naszego centrum bezpośrednio z karetki – izba przyjęć, poradnia dedykowana dla realizacji programu KOS zawał, miejsce dla nowego zakresu świadczeń – rehabilitacji kardiologicznej, parking i przy okazji inwestycji poszerzyliśmy również bazę parkingową szpitala o 18 dodatkowych ogólnodostępnych miejsc postojowych za pawilonem szpitalnym nr 4.

Na I piętrze znajdują się aż dwie niezależne sale zabiegowe, co nie jest standardem dla oddziałów kardiologii zlokalizowanych w szpitalach powiatowych, w tym jedna w reżimie bloku operacyjnego oraz duży oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego, kluczowy dla opieki pozabiegowej i ciężkich przypadków kardiologicznych, całodobowo nadzorowany przez zespół pielęgniarski. Każde łóżko jest monitorowane za pomocą systemu o wysokoczułych parametrach. Stworzona została również przeszklona izolatka z odrębnym węzłem sanitarnym i niezależną wentylacją.

– Druga, niezależna sala zabiegowa zwiększy bezpieczeństwo pacjentów w trakcie zabiegów, szczególnie że realizuje się coraz dłuższe zabiegi elektrofizjologiczne i zapewni poszerzenie struktury zabiegowej, rozwój wysokospecjalistycznego leczenia z zakresu kardiologii inwazyjnej, elektrofizjologii i leczenia wad strukturalnych serca. Poprawa bezpieczeństwa leczonych pacjentów to także dostępność w centrum dwóch angiografów. Nawet w trakcie awarii czy serwisu będzie zapewniona ciągłość realizacji świadczeń dla pacjentów z zawałem serca – mówi dr hab. n. med. Ł𝐮𝐤𝐚𝐬𝐳 𝐑𝐳𝐞𝐬𝐳𝐮𝐭𝐤𝐨, lekarz kardiolog współpracujący z Carintem, zajmujący się leczeniem choroby wieńcowej.

Na II piętrze znajduje się rozbudowany oddział kardiologiczny. Wszystkie sale są klimatyzowane, z węzłami sanitarnymi, większość łóżek jest monitorowanych z punktu pielęgniarskiego, co również stanowi podwyższony standard. Nowy oddział zapewnia wysoki komfort pobytu pacjentów i zwiększenie ich bezpieczeństwa.

Fot. RafLor / źródło powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

 1. @ Nemo Przecież problem jest prosty. Kształcimy lekarzy dla europy zachodniej. Nie stać Polski na pensje kardiologów czy innych specjalistów po 100k miesięcznie netto. Poza tym, dla lekarza polaka „europejczyka” to dyshonor leczyć w Polsce. Że burdel w służbie zdrowia? Tak, sami go robią przez zawiść i chciwość.

 2. Skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle.
  Oczywiście cieszymy się że mamy takie centrum które ratuje życie w poważnych przypadkach.
  Jak wygląda jednak sytuacja przeciętnego pacjenta potrzebującego skorzystać z poradni kardiologicznej.
  Na stronie NFZ termin do poradni w szpitalu 18.12.2024.
  Może być błąd ale myślę że niewielki.
  Czy wygląda to podobnie jak w innych ośrodkach że procedury wysokospecjalistyczne a zarazem najlepiej płatne są realizowane prze prywatny podmiot a pozostałe przez szpital ?

  Na stronie GVM CARINT – Zespół Poradni Kardiologicznych – Świadczenia medyczne w naszej poradni realizowane są odpłatnie.
  Gdzie ma więc korzystać pacjent z poradni w ramach NFZ ?
  Terminy Tychy ,Ustroń , Chełm Śląski – 10.23

Send this to a friend