Informacje

Kto najczęściej oferuje pracę w Oświęcimiu bez doświadczenia?

Business woman with laptop standing in office

Kiedy starasz się o swoją pierwszą pracę lub planujesz rozpocząć karierę zawodową w innej branży, możesz mieć wrażenie, że nie masz wystarczającego doświadczenia, by pełnić dane stanowisko. Nie jest to jednak koniec świata. Czy można zdobyć pracę bez doświadczenia? W jakich branżach w Oświęcimiu jest to możliwe? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Praca bez doświadczenia – czy można ją znaleźć?

Praca bez doświadczenia na danym stanowisku jest jak najbardziej możliwa. Nie musisz mieć bogatego CV w danej branży lub konkretnym zawodzie, by zdobyć zatrudnienie. Oprócz doświadczenia czy wiedzy istotny dla pracodawcy jest przykładowo fakt, czy robisz coś, by wypełnić te luki. Już sama świadomość tego, nad czym musisz popracować, pokaże, że jesteś proaktywny, że potrafisz i chcesz się dostosować do zmian na rynku pracy.

 

Warto poświęcić trochę czasu na analizę swoich możliwości. Należy określić, gdzie pojawiają się największe braki, a następnie poszukać praktycznych sposobów zdobycia większego doświadczenia w swoim CV. Nie zawsze zaczyna się od pełnoetatowej pracy. Czasem może być to wolontariat, staż czy praktyka, dzięki którym zdobędziesz podstawową wiedzę w danej dziedzinie. Od czegoś trzeba zacząć. Schodzenie po szczeblach kariery w celu osiągnięcia wymarzonego stanowiska jest całkowicie normalne.

Praca w Oświęcimiu – co warto wiedzieć o tym rynku?

Oświęcim to miasto w województwie małopolskim. Jeśli chodzi o oferty pracy w tej lokalizacji, niestety nie ma ich tyle, ile w oddalonym od kilkadziesiąt kilometrów Krakowie, jednak każdy, kto poszukuje zatrudnienia znajdzie coś dla siebie. Najwięcej wakatów można znaleźć w sprzedaży oraz obsłudze klienta. Liczne ogłoszenia o pracę dotyczą również pracowników fizycznych oraz biurowych. Nie trzeba mieć bogatego doświadczenia, aby znaleźć pracę w Oświęcimiu. Na portalu GoWork.pl (URL) znajdziesz najnowsze ogłoszenia, jak i opinie o potencjalnych pracodawcach. Sprawdź je sam!

W jakich zawodach znajdziesz zatrudnienie bez doświadczenia w Oświęcimiu?

Oświęcim to interesujący rynek pracy. Możesz znaleźć tu ogłoszenia dla specjalistów, juniorów, ale także osób, które nie mają praktycznie żadnego doświadczenia w danej branży. W jakim zawodzie warto szukać pracy bez bogatego CV? Oto nasze propozycje!

Ochroniarz

Jednym z zawodów, w którym możesz pracować bez doświadczenia w Oświęcimiu, jest praca ochroniarza. Jego zadaniem jest chronić miejsce lub ludzi przed złodziejami, intruzami i innymi przestępcami. Obowiązki na tym stanowisku mogą się różnić w zależności od miejsca pracy. Na przykład, jeśli pracujesz jako ochroniarz w klubie, do Twoich zadań należy weryfikacja wchodzących do niego osób. Z kolei w muzeum pracujesz wewnątrz budynku, gdzie  odpowiadasz za utrzymanie porządku oraz zabezpieczasz eksponaty przed złodziejami czy chuliganami. Niektórzy strażnicy monitorują kamery bezpieczeństwa i interweniują, jeśli pojawiają się oznaki problemów.

 

Bardziej od doświadczenia w tym zawodzie liczą się określone umiejętności oraz cechy. Pracownik na tym stanowisku powinien się wyróżniać siłą fizyczną. Jako ochroniarz czasami trzeba gonić złodzieja. Potrzebna jest do tego odpowiednia kondycja. Ochroniarz musi być również w stanie wytrzymać długie godziny patroli. Pracując na tym stanowisku, jesteś również odpowiedzialny za wartościowe przedmioty i mienie. Pracodawca musi wiedzieć, że może powierzyć Ci to zadanie. Ochroniarz musi być stale świadomy, orientować się, co się dzieje wokół niego  i mieć szybki refleks w sytuacjach awaryjnych. Powinien oceniać i analizować sytuacje i szybko reagować.

Zawodowy kierowca

Jeśli lubisz siadać za kierownicą samochodu, masz ważne prawo jazdy i nie boisz się długich tras, to w Oświęcimiu znajdziesz również wiele ogłoszeń dotyczących pracy dla zawodowego kierowcy. Szczególnie pożądani są kurierzy, którzy odpowiadają za bezpieczne przewiezienie produktów z jednego miejsca do drugiego. Postępująca globalizacja oraz rozwój sektora komercyjnego zwiększyła zapotrzebowanie na kurierów. Również w Oświęcimiu brakuje osób, które podjęłyby się tego zadania. Zarówno firmy, jak i klienci indywidualni coraz częściej robią zakupy przez Internet. Istnieje zatem duże zapotrzebowanie na osoby, które podejmą się przewożenia produktów. W związku z tym kurierzy nie muszą się obawiać o pracę w najbliższym czasie.

 

Nie tylko zakupy przez Internet – coraz częściej zamawiamy jedzenie z dostawą. W związku z tym na rynku pracy w Oświęcimiu można zauważyć popyt na dostawców. Zadanie osoby na tym stanowisku jest banalnie proste – dostarczyć pizzę lub inne danie pod wskazany przez klienta adres. Do tej pracy nie trzeba mieć bogatego CV. Wystarczy, że posiadasz ważne prawo jazdy. Zazwyczaj pracodawca posiada w swojej flocie samochód, więc nie musisz się martwić o środek transportu. W przypadku pracy dostawcy jedzenia bardziej od wykształcenia czy doświadczenia liczy się wysoka kultura osobista, znajomość miasta oraz najbliższej okolicy czy umiejętności interpersonalne.

Hostessa

Zawód, w którym nie jest wymagane doświadczenie to stanowisko hostessy. Nazwa pochodzi z języka angielskiego i oznacza “panią domu”. W tej roli najczęściej zatrudniane są kobiety. Pełnią one role reprezentatywne danej organizacji czy firmy lub wydarzenia. Do ich obowiązków należy zachęcanie klientów do skorzystania z usług lub zakupienia produktów. Są one obecne na targach lub innych eventach. Mają one za zadanie również witać oraz żegnać gości, rozdawać ulotki lub gadżety reklamowe podczas akcji promocyjnych.

 

Aby zostać hostessą nie trzeba mieć doświadczenia. O wiele bardziej konieczne są odpowiednie umiejętności. Chodzi przede wszystkim o łatwość komunikacji z innymi, nawiązywanie kontaktów, prowadzenie konwersacji czy uważne słuchanie. Warto znać języki obce. Jeśli posługujesz się przynajmniej językiem angielskim na podstawowym poziomie, zdecydowanie łatwiej będzie Ci o tę posadę. Hostessa musi się także wyróżniać nienagannym wyglądem.

Kelner

W niektórych restauracjach w Oświęcimiu może się okazać, że wymagane jest, choć minimalne doświadczenie, jednak jest także wiele lokali gastronomicznych, które chętnie zatrudnią nowicjusza do zespołu. Na początku zapewne będziesz obserwował starszych kolegów, jednak z czasem sam przejmiesz inicjatywę. W przypadku kelnerowania liczą się przede wszystkim wysoka kultura osobista, umiejętności interpersonalne, łatwość nawiązywania rozmowy z klientem oraz dyspozycyjność do późnych godzin wieczornych.

 

Możesz zdecydować się na pracę w szeroko pojętej gastronomii. Jeśli lubisz poznawać nowych ludzi, warto rozważyć również zawód barmana lub baristy. Praca na tych stanowiskach nie wymaga długiego szkolenia ani doświadczenia. Zazwyczaj wystarczy krótki kurs, by sprawnie obsługiwać klientów i radzić sobie z natłokiem zamówień. Większość z tych kursów trwa kilka dni.  Praca w ruchliwym barze to środowisko o wysokim ciśnieniu i będziesz musiał nauczyć się radzić sobie z ludźmi krzyczącymi na ciebie podczas długich godzin pracy na nogach.

Jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

Nie masz doświadczenia? Nic nie szkodzi! Możesz wykorzystać różnego rodzaju sposoby, aby przekonać pracodawcę, że to właśnie Ciebie szuka. Oto kilka z nich:

  • wykorzystaj swoje umiejętności – uczestnictwo w kołach naukowych, samorządzie lub innych organizacjach z pewnością pomaga rozwijać umiejętności komunikacji, pracy zespołowej i organizacji, które mają zastosowanie w każdej pracy i w dowolnym miejscu. Nie bój się o tym mówić. Jest to także skuteczna metoda, jeśli szukasz pracy w innej branży. Sprawdź, które z umiejętności się powielają;
  • sprawdź firmę, do której aplikujesz – w obecnych czasach bardzo łatwo możesz sprawdzić firmę, do której aplikujesz. Wystarczy, że wejdziesz na jej stronę internetową lub media społecznościowe. Znajdziesz tam m.in. historię, misję czy wizję firmy. Takie informacje mogą naprawdę przydać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej – pokażesz, że jesteś proaktywny;
  • dostosuj swoje CV – kiedy wiesz nieco więcej o firmie, możesz dostosować swoje CV do tych umiejętności. Jeśli wspominasz swoje przeszłe prace, wypunktuj te umiejętności, które odnoszą się bezpośrednio do tych, których będziesz potrzebować na nowym stanowisku.

art. partnerski

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend