Informacje

Czym powinny wyróżniać się poduszki dziecięce?

Poduszka to klucz w zachowaniu odpowiedniej krzywizny kręgosłupa podczas snu. Jednak poduszka dla dorosłej osoby o w pełni wykształconym kręgosłupie i mięśniach będzie znacząco różnić się od tej, na której powinno spać dziecko. Warto wiedzieć, że poduszka to nie jest dobry wybór od początku życia – dopiero po jakimś czasie będzie to konieczne. Co charakteryzuje poduszkę dla dziecka i kiedy powinno się ją stosować?

Kiedy wprowadzić pierwszą poduszkę?

Pierwsza poduszka dziecięca jest bardzo ważna w jego rozwoju – pokazuje, jakie są pragnienia i potrzeby dziecka. Jak? W teorii, z racji na inne napięcie mięśniowe, mniejszą siłę mięśni, jak i wynikającą z tego mniejszą kontrolę nad ciałem, niemowlak nie potrzebuje poduszki. Mogłaby mu ona jedynie przeszkadzać i blokować ruchy. Właśnie dlatego, dopiero kiedy dziecko samo zacznie układać sobie kocyki w coś, co przypomina poduszki, będzie to oznaczało, że potrzebuje już podtrzymania głowy dla komfortu. Wtedy właśnie pora na zakup pierwsze poduszki – najczęściej dzieje się to około 2 roku życia.

Jak powinna wyglądać poduszka dla dziecka?

Pierwsza poduszka powinna być bardzo dobrze dobrana, gdyż będzie to dla dziecka nowość, która powinna być dostosowana do jego potrzeb. Musi być dobrana pod rozmiar i fizjonomię malucha.

Najczęściej poleca się poduszki bardzo miękkie i płaskie, jednak jeśli dziecko lubi się dużo przemieszczać w nocy, lepszym wyjściem będzie poduszka bardziej elastyczna i lekko twarda. Jeśli chodzi o wypełnienie, bardzo często używany jest jedwab, ale równie dobrze sprawdzi się mikrowłókno lub bardzo miękki puch naturalny. Wszystkie te materiały są lekkie i pozwalają na odpowiednią cyrkulację powietrza, co jest bardzo ważne. Wybierając poduszkę danego typu, warto postawić też na kołdrę z tego samego materiału, aby dziecko czuło bezpieczeństwo tego samego materiału – kołdra jedwabna będzie świetnym wyborem.

Co, jeśli nasze dziecko jest alergikiem? Na pewno trzeba zrezygnować wypełnienia naturalnego. Cała pościel powinna być w pełni antyalergiczna, a to najlepiej zapewnią włókna syntetyczne. Warto też, aby cała pościel miała możliwość bycia praną w temperaturze 60 stopni Celsjusza – to świetny sposób na pozbycie się alergenów.

Higiena snu – co jeszcze warto wiedzieć?

Odpowiednia higiena snu nie może być zapewniona bez odpowiedniego materaca. W tym zakresie warto zaufać firmie Hilding, która dzięki wieloletniemu doświadczeniu produkuje materace najwyższej jakości, co potwierdzone zostało wieloma certyfikatami. Dla dziecka sprawdzi się na przykład materac Hilding Kołysanka, który zapewni słodki sen każdej pociesze. Wszystko to dzięki piance Flexifoam, która dostosuje się idealnie do ciała dziecka, jednocześnie zapewniając odpowiednią wentylację podczas snu.

Higiena i komfort snu mogą być zapewnione również dzięki pokrowcowi na materace, które będzie można prać razem z pościelą dziecka w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Tutaj warto zakupić pokrowiec Lotus, którego wodoodporne właściwości na pewno przydadzą się w pierwszym latach życia dziecka.

Najważniejsze jest, aby dobierać akcesoria do spania zgodnie z potrzebami użytkownika. Dziecko może być wybrednym klientem, więc warto przyglądać się dokładnie jego potrzebom i temu, co sam wybiera jako poduszkę – to pomoże nam w wyborze pierwszej prawdziwej poduszki.

art. powstał we współpracy z partnerem

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend