Informacje

ZATOR. Podpalił łąkę i zatruł się dymem

Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze ukarali mandatem karnym  32 – letniego mieszkańca Zatora, który podpalił łąkę. Mężczyzna ten karygodny i szkodliwy dla środowiska naturalnego czyn, mógł przypłacić własnym życiem.

W ubiegły wtorek (27.04.2021) tuż przed 15 strażacy i policjanci zostali zaalarmowali o pożarze łąk do którego doszło na terenie Zatora. Służby natychmiast udały się na miejsce. Na miejsce ruszyli również ratownicy medyczni, którzy otrzymali zgłoszenie dotyczące mężczyzny, który zatruł się dymem z palącej się trawy.

Strażacy ugasili łąkę natomiast policjanci zajęli się ustalaniem okoliczności w jakich doszło do pożaru, a także ustaleniem sprawcy podpalenia. W trakcie prowadzonych czynności szybko okazało się, że związek z podpaleniem łąki ma 32 – letni mieszkaniec Zatora, któremu załoga karetki Pogotowia Ratunkowego właśnie udzielała pomocy medycznej. Mężczyzna podtruł się dymem gdyż nie zdążył uciec z terenu który podpalił.  W związku z faktem, iż stan zdrowia podpalacza poprawił się nie było potrzeby jego hospitalizacji.

Za podpalenie łąki policjanci nałożyli na 32 – latka mandat karny.

Policjanci i strażacy przypominają, że niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych.  Zgodnie z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Sprawca tego wykroczenia podlega karze aresztu albo grzywny. Ponadto zgodnie z kodeksem karnym osoba,  która stworzy niebezpieczeństwo zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób albo spowoduje wysokie straty materialne,  podlega karze pozbawienia wolności nawet do lat 10.

Służby przestrzegają, że będą stanowcze w wyciąganiu konsekwencji wobec podpalaczy. Natomiast do osób, które dostrzegą tego rodzaju zagrożenie apelują o niezwłoczną reakcję i powiadamianie służb pod numer alarmowy 998 lub 112.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

  1. Panie symetrysto. To jest właśnie problem ludzi rozsądnych, co robić z takimi kretynami: odpowiadać – co sprowadza się często do pyskówki, czy też siedzieć cicho – dając hotinopodobnym wrażenie, że „ich pozostało na wierzchu”. Ja jednak jestem za tym, aby odpowiadać.

  2. Tak się zastanawiam czy masterkosa i hotin to nie jest ta sama osoba i tak sobie dyskutują przez lustro.

Send this to a friend