Sport

CHEŁMEK. Wyremontowano Dom Seniora i korty tenisowe

Po gruntownej przebudowie w Chełmku otwarto Dom Seniora i korty tenisowe. – Nasze miasto zyskało nowe oblicze na miarę XXI wieku – powiedział burmistrz Chełmka Andrzej Saternus w trakcie uroczystego otwarcia obu obiektów.

Inwestycje zostały sfinansowane ze środków unijnych i z budżetu Gm. Chełmek. Kosztem blisko 1,2 mln zł Dom Seniora przy ul. Topolowej został przebudowany i przystosowany dla osób starszych. Jego bezpośrednie otoczenie zostało uporządkowane i odnowione. W budynku odnowiono i zachowano wiele pierwotnych, zabytkowych detali architektonicznych oraz elementów wystroju i wyposażenia. Obiekt przystosowano dla osób niepełnosprawnych. Budynek został harmonijne powiązany z przyległym parkiem, jednocześnie zachowując tożsamość tego miejsca, niegdysiejszej willi Alojzego Gabesama – pierwszego dyrektora Zakładów Obuwia „Bata” w Chełmku.

Z kolei miłośników tenisa ziemnego ucieszyła informacja o oddaniu do użytku przebudowanych kortów przy ulicy Brzozowej, wzbogaconych o zaplecze szatniowo-socjalne.

Wybudowano nowe trybuny, ściankę treningową z kortem o nawierzchni poliuretanowej oraz zmodernizowano korty o nawierzchni z mączki ceglanej. Nowo wybudowana, zadaszona trybuna pozwoli kibicom tenisa ziemnego na komfortowe obserwowanie rozgrywek. Obiekt jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja pochłonęła blisko 3,2 mln zł.

(Źródło i foto: UM Chełmek)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

33 komentarze

 1. Cyt. „Byłem we właściwym miejscu i zadałem pytanie właściwej osobie, potem wystarczyło wysłuchać odpowiedzi”

  Takich bzdur dawno nikt tu nie pisał. Przepraszam najmocniej ale czy ty wierzysz, że po napisaniu czegoś takiego ktokolwiek będzie cię traktował poważnie? Przecież to odpowiedź godna 10-latka…

  Zauważyłem, że masz w zwyczaju podawać nieprawdziwe informacje. Baz urazy kolego, ale zmyśliłeś faktoid i teraz nie potrafisz znaleźć dla niego uzasadnienia.

  Ludność Oświęcimia rzeczywiście się zmniejsza (ok. 9% – w latach 2002 – 2019) ale zawdzięczamy to głównie ujemnemu przyrostowi naturalnemu.
  Rok 2019 wygladal tak :
  W 2019 roku zarejestrowano 292 zameldowań w ruchu wewnętrznym oraz 468 wymeldowań, w wyniku czego saldo migracji wewnętrznych wynosi dla Oświęcimia -176. W tym samym roku 10 osób zameldowało się z zagranicy oraz zarejestrowano 1 wymeldowań za granicę – daje to saldo migracji zagranicznych wynoszące 9.

 2. @ciekawski,
  jesteś leniwy, gdyby było inaczej, to wiedziałbyś, że, żeby wiedzieć wystarczy zadać właściwe pytanie, właściwej osobie. Czasem nie trzeba pytać, wystarczy słuchać.
  Byłem we właściwym miejscu i zadałem pytanie właściwej osobie, potem wystarczyło wysłuchać odpowiedzi.
  To jedna wersja.
  Druga jest taka, Oświęcim się nie zwija, Oświęcim rozwija się dynamicznie, handel i usługi działają jak nigdy przedtem, puste lokale,użytkowe tu czy tam, to spisek wstrętnych …, którzy w niecny sposób blokują do nich dostęp. To nieprawda, że zwiększa się ilość zarejestrowanych samochodów, przy spadającej ilości mieszkańców. Przecież to nieprawda, że są rodzinyw których są dwa lub trzy samochody. To potwarz, że pracownicy instytucji samorządowych zajmują miejsca psotojowe na osiedlowych uliczkach wokół ich miejsca pracy. A to, że na rynku jest wiele mieszkań na sprzedaż, których jakoś nikt zbyt chętnie nie kupuje, to spisek agencji nieruchomości, bo miasto dynamicznie się rozwija i z dnia na dzień jest coraz więcej mieszkańców. A, zapomniałby, przecież korki na ulicach … to też przez więcej ludzi mieszkających w mieście. NIe przez rozwój tzw. motoryzacji, nie przez popularny szlak komunikacyjny do Energylandii i dalej do Zakopanego choćby, wystarczy zobaczyć rejestracje samochodów przebijających się przez miasto choćby w piątek, choć nie tylko. Ale co tam.
  W sumie, ciekawski, to mnie nudzisz.

 3. @ALLfred:)

  No to w końcu podasz skąd te dane na temat 2000 wymeldowanych? A może zgodnie z moimi przypuszczeniami wyssałeś to z palca?…

 4. @StefanB
  To co piszesz to prawda, tylko problem leży w szczegółach na które jakoś nie chcesz zwrócić uwagi.
  Tyle. Pozdrawiam

 5. Zapchane osiedlowe parkingi do granic możliwości , korki w czasie szczytu , ceny mieszkań etc. te fakty zdaja się przeczyć lansowanej teorii o wyludniającym sie Oswiecimiu. Z resztą tu wszystko zostało juz powiedziane. Pozostały inwektywy dla chętnych. Ja dziękuję i pozdrawiam.

 6. @ciekawski
  trudno ci się oswoić ze świadomością, że ktoś nie chce z tobą gadać? Najwyraźniej. A ja po prostu nie będę z tobą dyskutować, również dlatego, ze robisz dziwkę z logiki a prostytutkę ze zdolności do czytania ze zrozumieniem. Więc, panie ciekawski, to moja ostatnia wypowiedź skierowana do ciebie.

 7. @ Żelazny Karzeł Wasyl

  Gdy argumentów brak jedyne co ci pozostaje to rakiem wycofać się z tematu…

 8. @Żelazny Karzeł Wasyl

  Faktów nie zmienię. To prawda. Ale na danych wyssanych z palca nie warto polegać…

 9. @stefanB
  fakty są jasne, ilość mieszkańców miasta drastycznie spadła, (od 48 tys. w okresie ludnościowego prosperity, do 35 tys. obecnie). Możesz to sobie interpretować do woli, faktów nie zmienisz.

 10. Suche dane , jakiekolwiek nie było by ich pochodzenie,nic nie dają . Dopiero prawidłowa ich interpretacja pozwoli poznać ewentualny problem i jego zródło. Natomiast takie opowieści że : „jedna baba drugiej babie” , nie są nic warte. No moze poza próbami bicia internetowej piany w stylu tego całego Przewożnika i spółki .

 11. @ALLfred:)

  O ile to nie problem to podaj proszę konkretne źródło swoich informacji na temat tych 2000 wymeldowanych osób w 2020 roku.

 12. @StefanB
  Tak przy okazji, właśnie się dowiedziałem, że od początku 2020 roku wymeldowalo się z miasta 2000 osób. Obecnie Oświęcim liczy nieco ponad 35000 mieszkańców. Ale, twoim zdaniem to naturalna dynamika rozwoju miasta. Tyle.

 13. Nie interesują mnie idiotyczne przegadywanki . Liczby które byłeś łaskaw podać na pewno nie potwierdzają lansowanej przez ciebie i twoje srodowisko tezy o wyludniajacym się Oświecimiu a jedynie przedstawiają normalną dynamikę życia miasta . Przypomne, z podanej liczby mieszkańców przez 10 lat ubyło coś koło kilku (moze 6-8%) mieszkańców . Jednocześnie większa liczba mieszkańców przybyła w gminie Oświęcim, zatem cała okolica jednak się rozwija. Mieliśmy boom budowlany lat 09-15, kupa ludzi przeniosła się z miasta na suburbia , ale co ciekawe ,teraz ich dorosłe już dzieci wracają ożywiając rynek sprzedaży i wynajmu nieruchomości w Oświęcimiu. Czasy się zmieniają ,a my razem z nimi , ta stara maksyma jest i będzie aktualna…
  ps. mamy też puste kamienice w starym centrum, dotąd zamieszkałe przez lokatorów ( a dla niektórych” element”) teraz zakwaterowany na obrzeżach np.w Monowicach. To samo z kolejowymi blokami przy ul.Dworcowej , gdzie wykwaterowano mieszkańców i przeniesiono np. na Brzezinkę .
  Na papierze i w suchych statystykach wygląda to tak , a życie i tak pisze własne scenariusze.

 14. @StefanB
  A ja? Ja cieszę się z twojego oświadczenia, co prawda zawiera ono w sobie pewną wewnętrzną sprzeczność, ale .. jest twoje.

 15. @stefanB
  czegokolwiek byś nie napisał, to
  w 2019 r ilość mieszkańców Oświęcimia – 38005 osób,
  dla porównania
  2009 – nieco ponad 40 tysięcy
  2010 – 39911
  czyli … od 2009 – do 2019 ubyło około 2000 ludzi.
  Sam sobie wyciagaj wnioski

 16. Obojętnie czy ilość mieszkańców wzrasta czy maleje, ilość ciemniaków na tym forum nie zmienia się.

 17. Szanowni Państwo , przyzwoite mieszkania w przyzwoitych cenach rozchodzą się w Oświęcimiu „na pniu”. Wnioski wyciągnijcie sami.
  Twierdzenie że 'miasto się wyludnia’ to proste zdanie , nic nie kosztujace autora a adresowane zwłaszcza do tych którzy mają niewątpliwy problem z poprawnym zrozumieniem czytanego tekstu.

 18. @Tutejszy
  i wydało się, teraz wszysycy będą ci zazdrościć, że masz zamożnych znajomych dla których „ponieważ mieszkanie w bloku na 50 metrach (…) nie jest szczególną atrakcją.”
  A poważnie, jakich wniosków by nie wyciągać, fakty są bezdyskusyjne – ilość mieszkanców miasta Oświecim, spada z roku na rok.

 19. Jednak w ostatnich latach roczny ubytek liczby mieszkańców Oświęcimia równoważył mniej więcej wzrost liczby mieszkańców w gminie wiejskiej Oświęcim. Sporo moich znajomych przeprowadziło się ostatnio na wieś, najwięcej na Zaborze. Dla osób zamożniejszych jest to częsty wybór, też dlatego, ponieważ mieszkanie w bloku na 50 metrach dla czteroosobowej rodziny nie jest szczególną atrakcją.

 20. @wykształciuch
  masz rację, o ile jako punkt odniesienia weźmiemy styl nieodżałowanej Ewy Szumańskiej w jej cyklu – będąc młodą lekarką …

 21. @stefanB.

  Zapewne probierzem Twojej sprawności jest wynajem lokali użytkowym w sercu miasta, czyli w miejscu, gdzie pomimo „żyły złota” lokali do wynajęcia jest od metra małego do wielkopowierzchniowego.

 22. @stefanB
  cyt.analizując rynek wynajmu nieruchomości w Oświęcimiu plotki o wyludniającym się mieście są co najmniej przesadzone
  umiesz pisać po polsku czy tylko po polskawu?
  A tak przy okazji dane statystyczne pokazują, że ilość mieszkańców miasta zmniejsza się od lat, powoli ale zmniejsza się i żaden najem tego nie zmieni, choćbyś nie wiem jak przekonywał. Obydwaj wiemy, ze tzw. obowiązek meldunkowy już od dawna jest iluzoryczny w swej naturze, ale to nie jedyna przesłanka do określania tendencji. Starasz się sprawiać wrażenie inteligentnego, więc proszę nie zaklinaj rzeczywistości, bo tak nie ma nic wspólnego z politycznymi poglądami.

 23. analizując rynek wynajmu nieruchomości w Oświęcimiu plotki o wyludniającym się mieście są co najmniej przesadzone. Faktycznie, wszystko co zostaje ostatnio przeznaczone pod wynajem ,szybko znajduje chętnych lokatorów. Być może jest to krótkotrwały efekt początku kolejnego roku akademickiego a być może czegoś innego, jednak takim pastuszym gadkom o wyludniajacym się mieście należy dawać stanowczy odpór, bo nie maja nic wspólnego z prawdą. Takie sraty pierdaty …

 24. No właśnie Iga (to popularne ostatnio imię) dziwni ci inwestorzy: Oświęcim się wyludnia, miasto w ruinie, a oni dalej budują. Czy brak im piątej klepki?
  A może to Iga kłamie?

 25. Chwierut chyba ma wielbiciela ktory myśli o nim cale swoje dorosle zycie 24h/dobe, 7 dni w tygodniu niezaleznie od kontekstu,niezaleznie od tematu. Chwierut to, Chwierut tamto… Kto sie czubi ten sie lubi??? Moze to jakis niesmialy coming out hotinku?
  To nie wstyd.

 26. Dziwie się ze prywatny inwestor chce budować nowe mieszkania Na bulwarach, skoro 1/3 mieszkań na osiedlu chemików stoi pusta (właściciele zmarli). MZK robi się nierentowne, bo coraz więcej pasażerów ma gwarantowane bezpłatne przejazdy.

Send this to a friend