Informacje

CHEŁMEK. Groził śmiercią swojemu 75 – letniemu ojcu

Policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku w areszcie śledczym osadzili 49 – letniego mieszkańca gminy Chełmek. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie nad ojcem, groźby karalne wobec siostry oraz zniszczenie mienia.

W niedzielę (10.04.2022) przed południem policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku interweniowali w jednym z domów jednorodzinnych na terenie gminy Chełmek w związku ze zgłoszeniem dotyczącym nietrzeźwego syna, który podczas awantury groził śmiercią swojemu 75 – letniemu ojcu.

Na miejsce natychmiast ruszył jeden z patroli. Pod wskazanym adresem mundurowi zastali  nietrzeźwego 49 – latka, którego zatrzymali. Podczas przeszukania jego pokoju na łóżku pod poduszką policjanci znaleźli siekierę i nóż. Mężczyzna trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych. Miał w organizmie 1,5 promila alkoholu.

W trakcie prowadzonego dochodzenia w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa na szkodę osoby najbliższej kryminalni zebrali dowody świadczące o tym, że mężczyzna od roku będąc pod wpływem alkoholu dopuszczał się znęcania fizycznego oraz psychicznego wobec swojego ojca oraz gróźb karalnych wobec niemieszkającej z nimi siostry. Ponadto dopuścił się również zniszczenia mienia poprzez rozbicie siekierą szyb w dwóch oknach domu.

W związku z powyższym akta sprawy wraz z wnioskiem o wydanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych trafiły w ręce prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.

We wtorek (12.01br.) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie prokurator przedstawił mu zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego nad ojcem, gróźb karalnych oraz zniszczenia mienia.

Następnie podejrzany trafił przed oblicze sędziego, który jako środek zapobiegawczy zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt tymczasowy. Jeszcze tego samego dnia 49 – latek został osadzony w jednym z aresztów śledczych.

Za znęcanie nad rodziną grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Za groźby karalne grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, natomiast za zniszczenie mienia od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Nie czekaj. Przerwij przemoc. 
Policjanci podejmując działania mające na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie przypominają, że warto przerwać przemoc jak najszybciej. Kiedy przemoc zostaje ujawniona bardzo często sprawca, obawiając się konsekwencji karnych zmienia swoje postępowanie.

Policjanci kierują swój apel również do osób, które są świadkami przemocy. Najczęściej są nimi sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o karygodnym zachowaniu sprawcy dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Przypominamy, że osoby pokrzywdzone przestępstwem, mogą również uzyskać pomoc i wsparcie w ośrodkach współfinansowanych ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/

Jesteś sprawcą przemocy – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.

W każdej chwili osoba stosująca przemoc może zmienić swoje negatywne zachowanie wobec najbliższych. Jeśli potrzebuje do tego porady specjalisty należy zgłosić się do Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu  w którym prowadzone są programy dla osób stosujących przemoc domową. Dzięki uczestnictwu w odpowiedniej terapii można uzyskać wiedzę na temat sposobów w jaki należy zmienić swoje postępowanie wobec osób najbliższych. Osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków, dodatkowo powinny zgłosić się na odpowiednią terapię odwykową do ośrodka terapeutycznego.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend