Informacje

BRZESZCZE. Na hulajnodze elektrycznej na podwójnym gazie

Policjanci z oświęcimskiej drogówki wyeliminowali z ruchu drogowego 48 – latka, który w stanie nietrzeźwości poruszał się po jezdni hulajnogą elektryczną. Mężczyzna miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Wczoraj (23.11.2022) po południu policjanci pilnowali bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie gminy Brzeszcze. Tuż po godzinie 17 w Jawiszowicach na ulicy Łęckiej mundurowi zauważyli mężczyznę jadącego na hulajnodze elektrycznej jezdnią zamiast biegnącym wzdłuż niej chodnikiem. Oprócz tego wykroczenia zastrzeżenia mundurowych wzbudził również styl jazdy z którego wynikało, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu.

Funkcjonariusze natychmiast dali mężczyźnie sygnał do zatrzymania się. Podczas kontroli potwierdzili swoje przypuszczenia. Badanie stanu trzeźwości 48 – letniego mieszkańca Jawiszowic wykazało 2,2 promila alkoholu. W związku z tym mężczyzna został zatrzymany i trafił do komisariatu Policji.

W związku z popełnionym wykroczeniem do sądu zostanie skierowany wniosek o ukaranie 48 – latka, natomiast za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz grzywna nawet do 60 tysięcy złotych.

Apelujemy do uczestników ruchu drogowego o zachowanie trzeźwości podczas poruszania się drogą. Z kolei osoby postronne, które widzą, że za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa, prosimy o natychmiastową reakcję w postaci uniemożliwienia jazdy lub zgłoszenie telefonicznie pod numer alarmowy 112.

Przypominamy, że kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. „Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.” – chyba za dużo chcieć powiedzieć naraz.

Send this to a friend