Informacje

BRZESZCZE. 80 lat od masakry francuskich Żydówek z karnej kompanii

80 lat temu, w pierwszych dniach października, niemieckie więźniarki funkcyjne i esesmani zakatowali w ciągu jednej nocy 90 francuskich Żydówek z karnej kompanii kobiet w podobozie w Budach. Podczas uroczystości upamiętniającej, zorganizowanej w środę 5 października przez Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, kwiaty oraz znicze złożyły m.in. delegacje Wojewody Małopolskiego, Zarządu Województwa Małopolskiego, konsulowie Francji, Niemiec, Austrii i Węgier, przedstawiciele samorządów z terenu powiatu oświęcimskiego oraz instytucji, organizacji i uczelni działających w naszym regionie.
Pierwsze więźniarki przybyły do Frauen Strafkompanie Bor/Budy w czerwcu 1942 roku,  po dwóch miesiącach pozostałe jeszcze przy życiu kobiety skierowano do KL Birkenau. Kolejne więźniarki z KL Auschwitz zostały skierowane do Karnej Kompani  Bor/Budy 25 lipca 1942 roku, były to młode więźniarki Żydówki francuskie traktowane przez SS jako komunistki. W tej grupie było też kilka Polek z emigracji do Francji. Zakwaterowano je w budynku szkoły, tak samo jak poprzednią  grupę Polek. Kobiety rozmieszczone zostały w pomieszczeniach na parterze oraz na strychu budynku.
W nocy 5 października 1942 r. sześć więźniarek  funkcyjnych (min. Elfriede Schmidt – nazwana „królową siekiery”) razem z SS-manami pilnującymi Karnej Kompanii od zewnątrz ogrodzenia, dopuścili się, zbrodni na  przebywających w budynku francuskich więźniarkach. Wywiązała się bójka, która przeistoczyła się w bestialską, nieludzką masakrę. Z rąk funkcyjnych i SS-manów używających  pałek, siekier i podobnych narzędzi zginęło około 90 więźniarek. Ich zmasakrowane ciała zostały na następny dzień załadowane na ciężarówki i wywiezione do jednego z krematoriów KL Birkenau.
Śledztwo w tej sprawie  przeprowadzone przez obozowe gestapo na rozkaz samego Komendanta Rudolfa Hossa, które na zlecenie SS-manów  dokumentował na fotografiach jeden z więźniów obozu Wilhelm Brasse (numer więźniarski nr 3444), zostało umorzone, a wszelakie dowody starano się już w tamtym czasie pozacierać. Komendant nakazał zniszczenie negatywów zostawiając tylko jedną kopie – być może te zdjęcia przetrwały i nadal są w czyiś rękach.
Znany jest historyczny przebieg tego brutalnego wydarzenia, lecz niestety nadal zamordowane więźniarki to bezimienne ofiary obozu KL Auschwitz i Holokaustu. Jak informauje Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, która opiekuje się Miejsem Pamięci Boudy/Bor, nie zachowała się żadna znana dokumentacja poobozowa, która pozwoliłaby  opracować listę nazwisk nie tylkokobiet – więźniarek z tej masakry, ale także wszystkich ofiar podobozu KL Auschwitz-Bor/Budy.

Podczas uroczystości upamiętniającej, której organizatorem byli: Burmistrz Brzeszcz Radosław Szot, Konsul Generalny Francji Anne Schmidt-Riou i Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, wieńce i wiązanki złożyły oraz znicze zapaliły następujące osoby i delegacje: w imieniu Posła na Sejm RP Krzysztofa Kozika wiązankę złożyła Dyrektor Biura Poselskiego Izabela Miłkowska, w imieniu Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity wiązankę złożył przedstawiciel Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, w imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego wiązankę złożył Jakub Przewoźnik Kierownik Agendy Zamiejscowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Teresa Jankowska Członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu, Wójt Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek wraz z delegacją Rady Gminy Oświęcim, Konsul Generalny Francji Anne Schmidt-Riou, Konsul Niemiec Dagmar Hillebrand, Konsul Węgier Marta Ritecz-Sekulic, Konsul Generalny Austrii Pan Martin Gärtner, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Kraków dr Wojciech Paduchowski, w imieniu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Wicedyrektor Anna Skrzypińska, Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, Ks. Dyrektor Mateusz Wójcik oraz Ks. Manfred Deselaers w imieniu Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, delegacja Muzeum Zamek w Oświęcimiu, delegacja Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, delegacja Ośrodka Kultury w Brzeszczach, delegacja Wspólnoty Samorządowej Gminy Brzeszcze w osobach Danuty Socha, Heleny Moś i  Sławomira Drobnego.

W imieniu mieszkańców Gminy Brzeszcze kwiaty i znicz złożyli Burmistrz Radosław Szot, Wiceprzewodniczący Rady MiejskiejMarek Gancarczyk wraz z Radnym Jackiem Wawro.

UM Brzeszcze
Poprzedni artykułNastępny artykuł

5 komentarzy

  1. Hotinie, daj spokój z tymi Żydami. Teraz trzeba pluć na Niemców i Brukselę. Nowych instrukcji nie czytałeś?

  2. Coś ci się Hotin pomyliło. To nie Tusk spóźnił się 45 minut nie mogąc tyłka z wyra ściągnąć na czas przez co samolot miał 45 minut opóźnienia i to nie Tusk mówił do pilota „śmiało zmieścisz się, dasz radę!!!

  3. @Policjant. Nie Kaczyński,a Tusk,Sikorski i Arabski wraz z moskiewskimi onucami odznaczonymi po tym zamachu przez Brunka Bigosa odznaczeniami państwowymi!

  4. To jest mały pikuś. Niejaki L Kaczyński doprowadził do śmierci 90 osób i za to pochowali go jeszcze jak króla na Wawelu i nastawiali mu pomników po całym kraju jak jakiemuś światłemu mężowi stanu.

  5. Spadkobiercy tych Żydówek już dawno temu otrzymali reparacje,ale nam Polakom Niemiec nic winien nie jest, bo mu się tak tylko wydaje.

Send this to a friend